| Ssssmokin a întrebat:

Vreau sa imi gasesc un hobby pe pc. Spre exemplu acuma lucru in photoshop dar nu ma prea impac cu engleza de aceea vreau sa imi spuneti si voi un program in care as putea lucra. (Am 14 ani)

P.S.
In photoshop daca nu ai timp este destul de greu sa inveti sa lucri in el

Răspuns Câştigător
| Teardrop a răspuns:

Încearcă celelalte programe de la Adobe, cum îs Illustrator și After Efects. Sau Maya și 3DStudio Max pentru 3D. Eu am învățat într-o vreme Toom Boom Studio, dar e extrem de rudimentar, deci nu-l prea recomand.

10 răspunsuri:
| Evolution a răspuns:

Se numeste SPORT şi ieşit afară.
La vârsta ta la ce îţi trebuie photoshop?
Priveşte din'afară situaţia ta, la ce îţi trebuie photoshop? editezi poze, înveţi să faci o poză sau un background de la 0 bla bla bla (ca să faci treaba asta îţi trebuie ceva ani de experienţă şi o poză reuşită nu se face într'o zi, în caz că nu ştiai... unele proiecte durează şi luni). Oricum să zicem că reuşeşti, la ce îţi trebuie? îţi spun eu la nimic.
Fă sport, prin sport vei avea un corp şi o minte mai buna şi mult mai coordonată, sportul antrenează şi mintea, nu doar corpul.
Nu vei vorbi cu fete virtuale sau videochaturi, vei vorbi cu fete reale.
Eu zic să foloseşti pc'ul pentru facebook / jocuri cu prietenii si alte proiecte de scoala si sa iti gasesti un hobby un sport anume sau orice altceva in aer liber.
Poti sa iti faci mai multi amici sa faceti un vlog sau vine'uri, sa combini lucrurile.
Sunt 10001 de posibilitati, nu iti pierde timpul singur si aiurea în faţa unui ecran.
Sper că ai înţeles, tragi tu concluziile. (de bine sau de rău, e viaţa ta, nu o irosi)

| Teardrop a răspuns (pentru Evolution):

Dacă îi place photoshopul înseamnă că nu mai face şi altceva, sau ce? Exagerezi, mesajul tău e plin de exagerări la adresa unei persoane pe care nu o cunoşti, şi care, prin urmare, nu ştii ce face toată ziua. Ce-i greşit în a învăţa un program de editare arhifolosit în aproape orice domeniu? La şcoală învăţăm pain, word, exel, powerpoint, la fel de bine am putea învăţa şi photoshop.
Nici n-ai idee cât de mult de ajută la CV faptul că ştii să foloseşti un program complex precum e photoshopul! Nu îmi place să folosesc expresia asta, de fapt, o urăsc, da' mă văd nevoită să spun că eşti trecum şi foarte, foarte prost informat. Photoshopul nu se foloseşte doar în fotografie, la fel se foloseşte şi în proiectare, iniginerie, arhitectură, robotică, IT, etc.

| Teardrop a răspuns (pentru Evolution):

PS: Stai cam prost cu exprimara.

| Evolution a răspuns (pentru Teardrop):

"PS: Stai cam prost cu exprimara."

Tu stai cam prost cu româna... te-a băgat cineva în seama? dacă te simti nu e vina mea. Ţi'am dat raport pentru caracter irelevant, nu mai comenta aiurea, nu ţi'am cerut sugestia şi nici nu i'ai răspuns la întrebare.
I'am spus că photoshop'ul nu se poate numi Hobby, dacă tu numeşti chestia asta un "hobby" te invit să consulţi un psiholog.
Eu învâţ despre IT (Fiind la un liceu tehnic) şi o să dau mai departe spre IT dar acesta nu e un hobby. Tu nu cred că ştii ce înseamnă sport.
Stai cuminte şi nu mai comenta aiurea, îţi dau şi ţie acelaşi sfat, nu mai sta pe un scaun toată ziua, eu zic să vorbeşti cu fete şi in realitate, nu numai pe facebook.
P.S: Dacă mai scrii aiureli, îţi dau raport, dacă tu scrii în CV că ştii photoshop, te asigur eu că nu te ajută la nimic, ai o diploma ceva? şi eu am un cont VIP pe Skill special force 2, ar trebui să scriu în CV? sau să îmi fac un cont pe metin2 poate mă angajează rolling on the floor))

| Ssssmokin explică:

laughing)). Sa sti ca eu nu sunt prea bun la sport. As incerca sa fac baschet dar daca ma duc la liceu trebuie sa o iau de la capat.

| Teardrop a răspuns (pentru Evolution):

Eu nu stau prost cu româna, văd că şi inventezi. Destul de naşpa. Câţi ani ai, 12-13? Eu pot să-ţi dau exemple, tu poţi?
Da, photoshopul este o parte a hobbyului numit "fotografie". Dacă tu nu consideri fotografia un hobby, atunci te invit să consulţi minunatul psiholog pe care mi l-ai recomandat (eventual o să îţi spună că la psiholog se merge ca să îţi rezolvi problemele interioare, nu nedumeririle în legătură cu artele şi hobbyurile).

Eu pot să îţi spun că IT-ul este un hobby pentru o groază din colegii mei, care fac programare din plăcere. Şi eu sunt tot la liceu tehnic, întâmplător chiar mate-info. Habar n-ai câte concursuri de editare în photoshop există.

Ştiu ce înseamnă sport, dacă chiar e relevant practic aerobic, fitness, tae-bo, jogging şi voley, ocazional, deşi nu cred că ar trebui să fie problema ta. E adevărat, n-am făcut niciodată sport de performanţă din diferite considerente, deşi mi-ar fi plăcut.

Repet, photoshopul se foloseşte în arhitectură şi inginerie, şi da, este extrem de folositor în multe domenii, şi da, contează mult la CV. Dacă tu vrei să lucrezi în sport, nu te ajută, desigur. Nu te ajută creierul prea tare în domeniul ăla.

| Evolution a răspuns (pentru Teardrop):

laughing)) contează experienţa, tu crezi că te angajează cineva că ştii tu să lucrezi în photoshop? rolling on the floor

Am 18 ani pentru cultura ta generală, am să trec în CV după ce dau bac'ul că ştiu să lucrez în Sony vegas şi photoshop, cred că o să îmi cumpăr casă la primul' salariu laughing)

Aici nu e america, e Romania, chiar crezi că dă cineva 2 bani pe tine când au alţii cu experienţă şi diplome în domeniul artei?
Ai cumva o diplomă care să arate nivelul tău în care lucrezi în photoshop şi ceea ce ştii să faci? Dacă tai o poză, sau adaugi un text, nu se numeşte photoshopwinking
În CV nu se trec toate prostiile, aşa scriu şi eu că ştiu să fac un server de CS rolling on the floor o să te plătească statul cu 10000 de euro pentru că ai tu în CV photoshop, alţii cu facultate nu găsesc loc de muncă laughing)

Mă rog... ca fapt divers, sportul în orice domeniu este de două feluri: de performanţă şi de întreţinere. Eu am ales întreţinerea, deoarece performanţa cere multe sacrificii într'un timp record.

Îţi garantez eu că sportul antrenează mintea, poţi să ai un IQ de 1000, îţi arăt o mişcare în box, faci pariu că tu nu o execuţi corect nici după 20 de încercări? crezi că cei care fac performanţă sau au un corp lucrat (NU mă refer la steroizi sau matahalele de oameni ce vezi tu la tv, mă refer la oameni care au un stil de viaţă sănătos) au si o minte lucrată? sau un alt exerciţiu de exemplu, săritul corzii. Atât de simplu dar totuşi atât de complicat. Desigur că până şi copii mici ştiu să sară, dar sunt vreo 20 de moduri de a sări coarda, iar 90% dintre oameni nu pot sări mai mult de 10 secunde, oare de ce? simplu... poţi să ai un IQ ridicat, să fii tocilar, dar la ce bun dacă nu eşti în stare să îţi coordonezi propriu corp?

Ca o concluzie: degeaba treci photoshop în CV, la noi nu valorează nimic. Dacă ai mintea şi corpul la fel de echilibrate ai mai multe şanse în mai multe domenii.
Poţi combina să alegi ca un hobby sport'ul şi să combini cu IT'ul, dar să stai 6 ore in fiecare zi să înveti un program la 14 ani... na ce pot să zic, îţi pierzi copilăria. Eu la vârsta aia descoperisem filmele +18 ani laughing))))

| Teardrop a răspuns (pentru Evolution):

De la "Aici nu e America e România" m-ai dat pe spate.
Aberezi. O viaţa faină! Paa

| Teardrop a răspuns (pentru Evolution):

PS: Verifică modelul ce CV Europass big grin

| Ssssmokin explică (pentru Teardrop):

laughing) Hai ca sunteti tari amandoi. Dar mai bine m-ati ajuta decat sa va certati laughing).