Întrebare recomandată | Catalin0Marian a întrebat:

Cresc porumbei voiajori de la varsta de 6 ani, si sunt foarte pasionat! De ceva vreme am o problema, porumbeii nu mai zboara! Inainte zburau singuri la iesirea din voliera, Rupeau sputnicul! Insa acum nu mai zboara nici o tura in jurul casei singuri! Am incercat sa ii zbor de la vreo 6-7 km, degeaba tot nu zboara singuri, in jurul crescatoriei! Cum as putea sa ii energizez, natural? Fara medicamente! Si inca ceva, am auzit ca multi crescatori isi dau seama de un porumbel daca e bun dupa ochi! Va rog sa imi explicati aceasta teorie, si sa imi aratati si poze, ca sa inteleg mai usor! Astept sfaturile dumneavoastra! La revedere, si vant in pene, tuturor columbofililor!

Răspuns Câştigător
| Xboyhb a răspuns:

Dale de 2 ori pe zi de mancare nu le mai lasa la discretie, foarte bine ca le dai caramida si nisip unii nu cunosc lucrul asta, acuma ca vine primavara incearca sa le pui apa jos undeva sa coboare sa faca baie asa poate le mai vine chefu de zburat happy si nu le mai da porumb cand vine caldura

2 răspunsuri:
| Xboyhb a răspuns:

In primul si in primul rand conteaza anotimpul iarna cu siguranta nu zboara cum o fac in alte anotimuri datorita climatului rece, cand e vreun pradator prin zona automat se retrag unde cred ca le e mai bine, probabil au o problema de temperament, sunt prea grasi au tot ce le trebuie de ce ar mai zbura? trebuie sa le impui saptamanal sa faci zboruri cu ei sa le reintre in stilul de viata, de obicei stilul e impus de cei mai batrani se zice ca dupa 7 ani unii porumbei innebunesc sau pleaca cu stolul, reinoiesteti stolul cu pui de primavara, ai putea sa iti achizitionezi si o pereche de galateni sunt foarte jucausi si si energici si de obicei ridica stolul, scoatei afara inchide voliera forteazai sa faca miscare, care nu vor sa faca performanta nu isi merita mancarea la tocana cu ei!

| Catalin0Marian explică (pentru Xboyhb):

Sunt porumbeii tineri, cel mai batran fiind de anul 2011.Cat despre animalele de prada (uliul), sunt obisnuiti cu el, cand stau pe casa vara, trece uliul la 5 metri inaltime de casa si ei stau linistiti! Si mancare au tot timpul la discretie! Boabe de porumb, grau, boabe de fasole( in cantitati mici), Si in voliera le-am mai pus si coji de oua, caramida pisata, nisip etc! Pentru a avea si minerale! Dar asa procedam si inainte! Este adevarat ca sunt cam grasii, ca de obicei! Dar nu pot sa ii infometez! Nu imi sta in fire! Mai ales ca acum cresc si puii! Sper doar sa nu fie bolnavi! Cand ii zbor se descurca foarte bine! Sunt foarte rapizi! Insa acasa nu sunt prea energici! Nu stiu ce sa zic! happy

| Xboyhb a răspuns (pentru Catalin0Marian):

Dale de 2 ori pe zi de mancare nu le mai lasa la discretie, foarte bine ca le dai caramida si nisip unii nu cunosc lucrul asta, acuma ca vine primavara incearca sa le pui apa jos undeva sa coboare sa faca baie asa poate le mai vine chefu de zburat happy si nu le mai da porumb cand vine caldura