| ҲҲƠƠƤƧҲҲ a întrebat:

Vreau sa imi cumpar un Rottweiler, este adevarat ca daca ii tai coada, cand fuge, fuge stramb? Si daca nu i-o tai turbeaza sau innebuneste?

Răspuns Câştigător
| pilaf a răspuns:

Dar de ce vrei să-i tai coada? Săracul cățel. Plus că încă din 2004 acest lucru este interzis în România.

Dacă o operație estetică s-a efectuat ca urmare a unui moft al proprietarului animalului, atât medicul veterinar care a efectuat respectiva intervenție cât și proprietarul sunt pasibili de amendă usturătoare și chiar de închisoare între două și șase luni, conform dispozițiilor legii 205 din 2004.

Coada joacă un rol foarte important în viața unui câine. Ea a fost creată cu un scop bine definit de natură. Spre exemplu cu ajutorul cozii câinele își exprimă starea de bucurie, mânie, poți ști dacă se pregătește să atace sau dacă este supus. De asemenea coada joacă un rol important în orientarea animalului precum și în menținerea echilibrului, iar când îi este frig îl ajută să își reducă pierderea de căldură din organism prin acoperirea zonei perianale.

| ҲҲƠƠƤƧҲҲ explică (pentru pilaf):

Multumesc de raspuns!

| pilaf a răspuns (pentru ҲҲƠƠƤƧҲҲ):

Cu multă plăcere. Cățelul e sigur mult mai bucuros decât mine happy

| ҲҲƠƠƤƧҲҲ explică (pentru pilaf):

happy

4 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat