| eduardo122 a întrebat:

Vand bichon maltez rasa pura pentru mai multe detalii 0769456968

3 răspunsuri:
| RedNose a răspuns:

Rasa pura gasesti doar in canise ce nu cresc mai mult de 2-3 rase(nu premium, kris etc). Un pui 100%, cum vrei, te costa minim 300e,dar primesti o data cu el pedigree-ul-singurul act care dovedeste puritatea rasei,fara el cainele se numeste metis,nu e important pentru expozitii,acolo vezi din ce se trage si ai garantia ca parintii sunt testati de boli genetice, deci cainele este sanatos tun.
Cumparand de pe mercador, premiu, kris, caini-de-vanzare.ro,targuri,coltul strazi te vei alege cu un metis(pe care poti sa-l iei de pe strada, de ce sa dai bai pe el?), nu ai garantia ca e sanatos si ca vaccinurile si deparazitarile sunt adevarate(in asa zisele "canise" se ofera carnet de sanatate falsificat).
Citeste aici de ce e bine sa-ti iei un caine cu pedigree, iar la finalul articolului apar canisele de bichoni de la noi din tara: http://viatadebichon.blogspot.ro/......igree.html

| eduardo122 explică (pentru RedNose):

Te inteleg dar la 500 ron si ei sunt 14, si eu stiu ca sunt sanatosi, le dau de mancare, am grija de ei nu sunt bolnavi sau mai stiu eu ce...

| RedNose a răspuns (pentru eduardo122):

Nu poti sa spui ca sunt sanatosi din moment ce parintii lor nu au teste de sanatate facute,puii pot fi afectati de boli genetice care nu se manifesta acum,ci peste cativa ani,iar la unele nu exista solutie decat eutanasierea...
Un alt lucru important: un crescator are grija de femela inainte sa se faca monta pana la intarcarea puiilor,asta inseamna: un vaccin polivalent inainte de monta(pentru a le transmite puiilor mai multa imunitate),s-ar putea si deparazitare interna(nu sunt foarte sigura),pe parcursul gestatiei femela este controlata des de veterinar, i se ofera mancare speciala si vitamine, la fel si cand alapteaza. Toata aceasta grija duce la puii de calitate, bine dezvoltati si cu o imunitate puternica.
Eu la fel am fost in urma cu un an, nu eram dispusa sa dau mai mult de 500-600lei pe un caine fiindca ziceam ca nu merita, dar dupa multa documentare mi-am dat seama ca daca as cumpara un pui cine stie de unde nu am nici o garantie, in plus, dupa 2-3 luni poate sa-mi moara. Asa ca m-am pus pe strans bani si mi-am luat caine cu pedigree si sunt foarte multumita. Mie mi-a placut rasa, temperamentul ei, iar un caine fara pedigree nu se stie daca va avea acelasi temperament, asta fiind un alt motiv. Multi se multumesc doar sa aiba un pui care sa semene cu rasa respectiva ca infatisare, dar poti la maturitate sa te trezesti ca in loc sa fie mic e de talie medie...
Eu te sfatuiesc sa strangi bani si sa-ti iei ceva de calitate.

Daca zici ca esti dispus sa dai doar atat pe un pui stii cat te costa intretinerea lui? Eu am cheltuit in 4 luni cu cainele peste 300e.

Gandeste-te bine la pasul pe care il vei face!