| alexaa123 a întrebat:

Vreau sfaturi în legătură cu împerecherea peștilor Beta! La câte zile se schimba apa, cât durează procesul de reproducere,*ca sa știu la câte zile schimbat apa* și cam câți peștișori ies în medie...Mulțumesc anticipat...cel mai dezvoltat și folositor răspuns primește FUNDA

2 răspunsuri:
| Andrei_Lucian_1975 a răspuns:

Pentru a reproduce cu succes aceasta specie, trebui tinut cont de mai multi factori; trebui sa aiba varsta necesara, caldura necesara, bine hraniti< hrana vie>, o apa cu un ph. stabil si nu foarte dura. Daca bazinul e doatat cu filtru, care si functioneaza corect, nu exista absolut nici un motiv spre a schimba apa.Se introduce masculul la femela, dupa ceva timp de adaptare sau uneori chiar imediat incepe procesul de imperechere care este un total spectacol.Imperecherea poate dura uneori si 20 de ore...in functie de experienta masculului.De regula puii eclozeaza in 40 de ore de la depunere la temp. de 28 grade si ceva mai greu daca apa e mai rece.Cand eperecherea s-a incheiat se scoate din bazin femela caci altfel riscam sa fie omorata. Masculul mai ramine cu icrele pina incep sa innoate puii, dupa care trebui si el scos. Abia de aici incepe treaba mai dificila...

| Andrei_Lucian_1975 a răspuns (pentru Andrei_Lucian_1975):

Poftim spectacol; NU VREAU FUNDE, caci nu am ce face cu ele!:
https://www.youtube.com/watch?v=_QRbHkmyQ10