| DarknLight a întrebat:

1. Dacă am 3 telefoane, toate mai slabe ca funcționalitate și ceva mai vechi și le vând la amanet, primesc bani pe ele, nope?
Iar dacă eu aș vrea un telefon să zic ceva mai bunicel, dacă le dau pe astea 3 la amanet, în loc de bani nu mi-ar putea da un alt telefon la schimb, chiar și dacă le mai dau ceva bani pe lângă cele 3 telefoane? Există astfel de schimburi la amanet?!

2. Dacă în schimb le dau la magazinele de electrocasnice ca să mi dea vouchere pe ele, cam la ce sumă ar fi voucherul?!

3. Cât de magazinele care recondiționează telefoane vechi, ca apoi să le revândă pe piață, oare la ei dacă le dau și poate le mai dau și ceva bani pe lângă telefoane, mi-ar da cei de la un astfel de magazin un alt telefon mai bunicel (recondiționat, evident)?

Totuși care e procedura amanetelor ăstora?

8 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

1. amaneturile de electronice nu iau telefoane vechi, ci modele care au cautare adica cat mai noi, ce sa faci de exemplu cu un smartphone aparut acum 10 ani, care numai primeste updateuri de securitate si in plus are camera foto de 5 MPwinking acesta este doar un exemplu

2.depinde, mai sunt promotii de genul insa!

3.nu stiu niciun magazin in Romania sau service care sa reconditioneze telefoane vechi, nu este rentabil si nici nu vor face bani astfel, din contra ar pierde timp si bani!

in ceea ce priveste elecronicele, lucrurile vechi pot avea cumparatori dar este o nisa, doar unii colectionari care cauta ei un anumit produs, pentru asta niciun amanet, magazin online nu-si pierde timpul sa faca achizitii in speranta ca un anume popescu ar fi el interesat de un anume telefon pe care l-a avut in liceu si ar dura 5 ani sa vinzi acel telefon!

cei care cumpara telefoane second-hand si le reconditioneaza eu stiu precum flip.ro (doar un exemplu) vor modele mai noi ce au cautare, le cumpara la un pret mic si le revand la un pret mai mare!

in ceea ce presupune sa amanetezi un telefon la amanetele de electronice ai aici un amanet si cum explica ei regulile de manetare proprii : https://creditamanet.ro/servicii/amanet-electronice

| DarknLight explică (pentru Simpatic):

Ok, mersi mult. happy

Dar mai am o întrebare.
Un Samsung J5 cam la ce categorie s-ar încadra sad? Deși da, este pe 4G sad ăla Nokia ar fi cel mai slab și mai am unul Vivo, care ar părea ceva mai actual, doar că i s-a stricat display-ul happy Nu ar fi ok? sad
Deși cam simt care e finalul. Terminată cu 3 telefoane terminate. happy
Nevermind, mersi mult de răspuns. big grin
Voi lua altul la anul din salariu și pe care nu-l voi mai da nimănui. Sau să văd dacă pot să-mi strâng ceva bani și o să-mi iau unul din modelele mai vechi de la Samsung sau Hwauei ori Motorola, am văzut că sunt unele și pe la 6, 7 milioane. Doar că au 4G-ul, ar mai fi bun 4G-ul ca și viteză?!
Că așa îl am pe acest J5 din 2016 și el la meniu pare aproape ca astea mai noi, doar că la viteza de redare/mers, e foarte lent sad Și am bănuit că e din cauza 4G-ul?! Sau era cumva chiar pe 3G?! Sincer, habar nu am, cât G are, dar singura lui problemă ar fi clar viteza. sad Că așa, de mers, merge. happy

| Simpatic a răspuns (pentru DarknLight):

Daca telefonul Samsung j5 (2016) este in stare foarte buna poti lua pe el aproximativ 200 de lei pe olx, nu incerca la amanet nu il vor cumpara!
recomand inainte de vanzare sa salvezi tot ce ai pe el pe un PC si apoi sa dai resetare de fabrica ca sa stearga toate informatiile de pe el.

la modul general diferenta intre un telefon 4G fata de unul 3G este viteza internetului atunci când ești conectat pe datele mobile...4G fiind mai rapid in ce priveste internetul! J5-ul tau este 4G!

telefonul tau J5 merge lent pentru ca are caracteristici tehnice slabute nu datorita 4G! pe scurt are 2 GB RAM, procesor slabut generatie veche etc

Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Le poți da la un service GSM.
Eu am dat unul acum o lună și am luat 100 de lei pe el.

| SuNaM a răspuns:

1) Pai man, nu exista schimburi de genul pentru ca gen ei iti dau bani. Cu banii aia, poti face exact ce ai zis tu, sa iei alt telefon cu diferenta de bani daca este cazul. Ei iti evalueaza telefoanele si iti dau 150 de lei pe ele. Daca tu vrei un telefon de 200, mai pui 50. Chiar daca le dai la schimb, este acelasi lucru.

2) Depinde de magazin si ce promotii au. Nu au mereu promotia asta. Se numeste buy-back. Practic tu dai telefonul la schimb pe un voucher. Stiu ca de exemplu, la eMAG anul trecut, cand a aparut iPhone 15, daca iti dadeam telefonul vechi la schimb primeai un voucher de 150 de lei cadou. Adica, un nimic. Daca le dai la magazine asteapta-te sa primesti cam nimic. Mai bine amanet.

3) Acelasi lucru ca la punctul 1. Ca sa intelegi, la amanet poti sa amanetezi sau sa vinzi. Daca vinzi, iti dau o anumita suma de bani pe ce produs duci. Poti sa te negociezi apropowinking. Daca vrei sa amanetezi, este ca un imprumut. Ceri o suma de bani ( maxim valoarea telefonului) si ai termen de o luna sa o aduci inapoi plus un comision mic. Tu poti aduce toata suma si iti iei produsul inapoi sau suma minima de plata si prelungesti pe inca o luna. Daca nu aduci banii, ei pastreaza produsul si il vand in amanet iar tu pierzi orice drept asupra lor. Spune-mi ce telefoane ai de vanzare si iti spun unde si cum ai putea sa iti iei cei mai multi bani pe ele.

| HUAWEHUAWE a răspuns:

In ce stare sunt? Nu poti sa le vinzi pe olx? E cea mai mare suma pe care o poti obtine pe 1 (asta daca sunt ok pentru folosit ) si te sfatuiesc sa platesti banii astia AVANS la un abonament nu sa cumperi telefon cu ei, ca sa-ti iei un telefon bun.