| DjXD a întrebat:

Am intrat la liceu pe real si stiu ca si cei de la uman si cei de la real dau bacul la engleza(uman dau scris si oral,iar real dau doar oral,din cate stiu).Eu nu stiu deloc engleza,pot pica bacul din cauza englezei? Am fazut ca se pun litere si nu nota, dar totusi daca esti praf poti pica sau ma ingrijorez degeaba?

Răspuns Câştigător
| whatevernvm a răspuns:

Nu ma, nu poti pica bacul. Engleza se da doar la competente, iar acolo se dau calificative. O sa iei probabil un calificativ varza si atat. Insa prezenta la ele este obligatorie ca sa poti intra in bac, atat. Calificativele nu conteaza

6 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Evident ca daca nu stii, vei primi insuficient si vei fi eliminat din bacaluareat. Proba orala nu duce la primirea de note, insa este eliminatorie, daca nu o promovezi, nu poti participa la celelalte probe. Insa mai ai 4 ani inainte, daca inveti macar doua ore pe zi la engleza in fiecare zi a urmatorilor 4 ani, vei promova bacalaureatul cu relativa usurinta

| MeNick a răspuns (pentru Brigaela):

Nu este chiar asa.

| Brigaela a răspuns (pentru MeNick):

Stiu destui care au crezut ca tine si s-au trezit ca nu au luat competenta ba la engleza, ba la TIC si au fost de-a dreptul socati.

| n1445 a răspuns:

Prima data o sa dai proba orala la romana, apoi o sa ai trei probe la engleza: listening, writting si proba orala si in cele din urma ultima proba la TIC. Toate aceste competente sunt notate cu mediu/avansat/experimentat sau cu litere si indiferent de calificativ nu te afecteaza cu nimic. Importante sunt notele celor trei probe scrise. Multa bafta!

| PikaPikaChuChu a răspuns:

Prietene nici cei de la bilingv nu dau scris la engleza. Ce spui tu sunt competente orale si pe alea dacă știi să spui cum te cheamă le treci :3

| DjXD explică:

Mulțumesc pentru ajutor. Îmi era frică de engleză să nu pic bacul.