| yyyonela a întrebat:

Am auzit ca s-au facut cateva schimbari privind adnuterea la liceu! Se mai tin cont de 25% dun media generala a claselor 5-8? Ai al doilea lucru : as vrea sa am doua obtiuni! Eu sunt din Rosiorii de Vede si aici liceele bune sunt Anastasescu sau Economic! Restul sunt proaste! Ma gandesc ca poate ar fi posibilitatea sa nu intru la astea bune ai vreau sa am o a doua optiune! As vrea sa ma duc la Alexandria sa dau pentru liceul pedagogic! Intrebarea mea este: examene se vor da in aceeasi zi? Am voie sa dau de diua ori in caz ca pic la unul! Si daca nu intru la Anastasescu ma repatizeaza la altele? Ca am inteles ca acum fiecare liceu isi organizeaza examenul! La ce liceu vrei acolo te duci si in functie de nota de primesc sau te repartizeaza nu? Urgent! Primul raspuns explicit cineva care sa stie despre ce e vorba primeste funda garantat!

Răspuns Câştigător
| alessia5158 a răspuns:

1. Nu au fost anuntate schimbari in formula de calcul a mediei de admitere in liceu! Deci, formula de calcul a ramas aceisi :http://www.bolintineanu.ro/......e_2014.pdf

2.Liceul pedagogic este un liceu care apartine filierei vocationale, profil pedagogic, specializarea invatator-educatoare.Admiterea la un asemenea liceu este conditionata de sustinerea unor probe de aptitudini (muzicale, fizice, artistice) INAINTEA sustinerii probelor de Evaluare Nationale. Aprecierea probelor de aptitudini, in cazul profilului pedagogic, se face pe baza de calificativ:"admis" sau "respins".In cazul candidatilor declarati "admisi" la probele de aptitudini, ocuparea locurilor la clasele cu profil pedagogic se face in ordinea descrescatoare a mediei de admitere la Evaluarea Nationala (calculata dupa formula aratata la punctul 1 din raspuns) in limita locurilor disponibile la clasa respectiva.In cazul in care media ta de admitere NU permite ocuparea unui loc la clasa cu profil pedagocic(este prea mica!) sau in cazul in care ai fost respins la probele de aptitudini, atunci va trebui sa participi la REPARTITIA COMPUTERIZATA.
Dupa repartitia computerizata, in functie de ordinea optiunilor tale(din fisa de inscriere), vei fi repartizat la un alt liceu.

p.s. Vezi, in cuprinsul Capitolului VI din Metodologie, procedura de completare a fiselor de inscriere (se completeaza dupa sustinerea probelor de aptitudini si dupa sustinerea examenului de Evaluare Nationala):http://admitere.edu.ro/......i_2011.pdf

| yyyonela explică (pentru alessia5158):

Deci te rog lamurete-ma cu nu lucru! Eu sunt din Rosiori! Dau examenul de adnitere aici si apoi daca nu iau la liceu bun ma pot duce acolo sa vad daca ma primesc sau nu? Cum fac ca vereau sa vad daca pot intra la anastasescu sau in alexandria la pedagogic! Daca ai adresa de mess sau de fb si stii care e treaba te rog da-mi-o sa vb ca sa imi explici cum fac! Te rog mult! Chiar am nevoie de ajutor! Oricum funda e a ta

| alessia5158 a răspuns (pentru yyyonela):

Nu te panica!--- la scoala se vor tine sedinte de informare cu parintii elevilor clasei a 8-a.Parintii vor fi instruiti cu privire la tot ceea tine de admiterea in liceu si tot ei, parintii, vor completa /semna fisa de optiuni(evident, tinand cont de dorintele copilului!). Pana atunci, fa ceea ce trebuie: invata! O medie mare te va ajuta sa ocupi un loc la liceul dorit.

Pentru ca te vad tare nelinistita, iti explic pasii:
* in luna mai te poti inscrie la probele de aptitudini(liceu. pedagogic Alexandria) pe care le vei da tot in luna mai deci, INAINTE de examenul de Evaluare Nationala
*in luna iunie(la sfarsitul lunii)vei sustine, precum toti absolventii, probele examenului de Evaluare Nationala
* in luna iulie(la inceputul lunii) se afisaza listele cu rezultatele (pentru toti candidatii)la probele de Evaluare Nationala.
* a doua sau a treia zi, DUPA afisarea rezultatelor la Evaluarea Nationala, vei afla daca ai ocupat sau nu un loc la liceul pedagogic din Alexandria--- rezultatele se afisaza la sediul liceului din Alexandria.
Daca ai fost admisa si doresti sa mergi la acel liceu, atunci NU vei mai participa la repartitia computerizata---te vei inscrie la acel liceu la data specificata in calendarul admiterii. Odata ce ai depus dosarul de inscrie la liceul din Alexandria, pentru tine, personal, admiterea s-a incheiat!--- nu participi la repartitia computerizata, nu completezi fisa de optiuni.
In situatia in care nu ai fost admisa la liceul din Alexandria SAU in situatia in care renunti la locul ocupat( nu vrei sa te inscrii la acest liceu), atunci va trebui sa participi la repartitia computerizata prin completarea listei de optiuni.La repartitia computerizata, in situatia in care media ta (la Evaluarea Nationala) este mai mare decat media ultimului admis in anul 2014, atunci vei avea o sansa sa ocupi un loc la liceul "Anastasescu" din Rosiori--- daca nu, vei ocupa un loc la unul dintre liceele aflate pe lista ta de optiuni, ordonate descrescator in functie de preferinte.In lista de optiuni se trece codul liceelor in ordinea descrescatoare a preferintelor--- de exemplu:la primul preferat vei trece codul liceului "Anastasescu", la al doilea preferat vei trece codul liceului economic, la al treilea si urmatoarele vei trece codurile altor licee ( in ordinea descrescatoare a preferintelor tale).In lista de optiuni NU vei putea trece codul liceului pedagogic din Alexandria --- aceasta pentru ca fie nu ai fost admisa, fie ca ai fost admisa dar ai renuntat.

p.s. Te sfatuiesc ca, in situatia in care ai fost admisa la liceul pedagogic, specialitatea invatator-educatoare, sa te inscrii la acest liceu bineinteles, daca iti place sa lucrezi cu copiii! Dupa finalizarea studiilor, vei avea o meserie pe care o poti practica, imediat dupa absolvire, fara sa fie nevoie sa faci o facultate. Daca vei alege sa faci un liceu teoretic sau unul tehnologic, imediat dupa absolvire, vei fi ori somera, ori studenta.

| yyyonela explică (pentru alessia5158):

De unde pot afla media multimului admis la Anastasescu? Iti multumesc DIN SUFLET ca m-ai ajutat! Ai merita 5 funde nu una!

| alessia5158 a răspuns (pentru yyyonela):

Gasesti pe edu.ro (http://admitere. edu.ro/), daca vei stii sa cauti!
De exemplu, media ultimului admis la 'Anastasescu" (la specializarea mate-info) a fost 6, 87 ( vezi la pg.62 de la Rezultate). Primul admis la acest liceu la specializarea mate- info a avut media 9, 92. La specializarea filologie, ultima medie de admitere a fost 8, 97.

p.s. Nu-ti face probleme! Cu ceva timp de admitere, de la scoala, vei primi o brosura de admitere cu toate informatiile/explicatiile necesare.

5 răspunsuri:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

"Calculul mediei de admitere
utilizate pentru admiterea în învățământul liceal pentru anul școlar 2015-2016 :

1. Media de admitere, pe baza căreia se realizează înscrierea în clasa a IX-a de liceu a absolvenților învățământului gimnazial, se calculează ca medie ponderată între media generală la evaluarea naţională susţinută de absolvenţii clasei a VIII-a, care are o pondere de 75%, şi media generală de absolvire a claselor a V-a – a VIII-a, care are o pondere de 25% în calculul mediei de admitere.

2. Calculul mediei de admitere se face astfel:

MA = ( ABS + 3 EN ) / 4

unde:
MA = media de admitere;
ABS = media generală de absolvire a claselor a V-a – a VIII-a;
EN = media generală obţinută la evaluarea naţională susţinută de absolvenții clasei a VIII-a" - SURSA = Anexa nr. 2 la ordinul MEN nr. 4432/ 29.08. 2014 de la linkul :
http://www.edu.ro/index.php/legaldocs/22040

NU ai "înţeles" bine modul în care se face admiterea la liceu!
Aceasta se efectuează, ca şi anul trecut, prin repartizare computerizată ( care se realizează în ordinea mediilor şi a opţiunilor menţionate pe Fişa cu opţiuni/Fişa de înscriere )!

Vezi detalii în O.M.E.N. nr. 4432 ( de la linkul anterior )...

Dacă vrei să te înscrii la un liceu/specializare pedagogic/ă, atunci TREBUIE să dai şi "probe vocaţionale" ( înainte de Evaluarea Naţională, în luna mai 2015 ).

Toate cele bune.