| Antonxia a întrebat:

Buna!
M-am căsătorit anul trecut in Germania și i-am luat numele de familie al soțului.
De ceva vreme ma tot gândesc sa îmi iau la loc și numele meu, adică numele lui de familie + numele meu de familie.
Aici in Germania, mi s-a spus ca nu este problema, ca pot schimba oricând și trebuie decât sa ma duc sa ridic certificatul nemțesc + certificatul multilingv.
Ma gândesc doar sa nu fie probleme la ambasada, ca am schimbat certificatul. Presupun ca va trebui sa-l înregistrez pe cel nou din nou in registrele romane sau se poate schimba ca aici in Germania? Are cineva idee?

Mulțumesc

1 răspuns:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Te sfatuiesc sa n-o faci, vei avea probleme cu actele pe care le detii.
De altfel ar trebui si sotul sa fie de acord, eventual sa-l schimbe si el.
Daca esti cetatean roman, nascuta in Romania, va trebui sa comunici schimbarea ai aici.