| SatraBenzbest a întrebat:

As vrea vara asta sa-mi cumpar un aparat foto pentru ca imi place foarte mult sa fac poze si mi s-a luat sa le fac cu telefonul...in special poze tumblr.Ma rog, daca ati putea sa-mi dati niste sfaturi legate de care ar fi cel mai aparat foto pe care as vrea sa-l iau. Vreau sa mentionez ca nu vreau sa fie foarte scump pentru ca imi este destul de greu sa strang o suma mare de bani, iar familia nu cred ca m-ar sponsoriza decat cu 200 sau 300 de lei.

Răspuns Câştigător
| NLS a răspuns:

In acest buget (sub 500 lei) nu ai prea multe variante care sa faca diferenta intre un aparat "bun" si aparat "rau".
Uitandu-ma pe eMAG, ar fi 3 modele, fiecare are plusuri si minusuri fata de celalalt, niciunul nu prea merita banii.
Un J3 din 2017 face poze la fel de bune, si chiar mai bune, daca ma gandesc la deschiderea diafragmei de pe telefoanele mai noi de 2 ani.

Daca nu ai un telefon decent, atunci merita un astfel de aparat.
Nikon Coolpix A100 - 479 ron
Sony W800 - 329 ron
Canon IXUS 185 - 479 ron

Eu as alege Canon sau Sony,
Nikon are alte chestii interesante insa NU are stabilizare optica si nici MPEG4 (H.264, AVC).

https://www.emag.ro/......g-auto.php

4 răspunsuri:
| kopli a răspuns:

Ia orice aparat din clasa Coolpix (compacte) din marcile Nikon, Canon sau Sony.
In ciuda a ceea ce spune @NLS, coolpix-urile de la Nikon, au stabilizator de imagine. Sony, nu are (cu asta am luat eu plasa).

| NLS a răspuns (pentru kopli):

Specificatii oficiale

https://www.canon.co.uk/cameras/ixus-185/specifications/

Zoom optic 8x
format video MOV [Video: H.264, Audio: MPEG4 AAC-LC (monaural)]
distanta focala : 5-40 mm
Maximum aperture : f/3.7-6.4
image Stabilisation: Electronic type (Digital IS Mode)

http://imaging.nikon.com/lineup/coolpix/a/a100/spec.htm

Zoom optic - NIMIC (are doar digital )
format video - anticul AVI (Motion-JPEG compliant)
distanta focala : 4.6-23.0 mm
Maximum f/number : f/3.2 – f/6.9
Vibration reduction: Electronic VR (doar pentru filmat)
Motion blur reduction: Electronic VR (doar pentru poze)

La acelasi pret, CANON are mai multe bile albe

| kopli a răspuns (pentru NLS):

Se vede ca tu citesti doar specificatiile lor, dar nu te pricepi la aparate. Chiar daca ai tinut unul in mana, l-ai pus pe automat si... gata! Electronic VR nu inseamna stabilizator de imagine. Si mai vad ca nu faci diferenta intre zoom optic si digital. NU poate exista zoom digital, fara sa fie zoom optic. Invers, da.

| NLS a răspuns (pentru kopli):

Am gresit, zoomul optic era trecut in cazul Nikon la lentila, nu la corp, precum la celalalt. Deci Zoom optic 5x

Vibration reduction
Vibration reduction Electronic VR (movies)
Motion blur reduction
Motion blur reduction Electronic VR (still images)

Cat despre cealalta, exact asta inseamna, tehnologia folosita pentru stabilizarea imaginii.
Digital IS de la Canon si Electronic VR de la Nikon inseamna acelasi lucru, stabilizare electronica, nu foarte eficienta.