| BalaurulRoman a întrebat:

Hei TPU, am o problema acum 7 luni mi-am cumparat un telefon Evolio X5 iar acesta a venit din fabrica cu o pata de culoare mai deschisa in partea de jos a ecranului, recent bateria s-a umflat si nu mai poate fi folosita, l-am dus acum 2 saptamani la garantie pentru a i se schimba ecranul si am dus si bateria chiar daca garantia pentru acesori de 6 luni expirase ca sa nu zica ca nu a avut toate accesoriile originale, acum ma trezesc ca mi-au refuzat garantia deoarece garantia acumulatorului expirase. In conditiile in care nu am solicitat inlocuirea acumulatorului ci doar a ecranului care prezinta o pata. Aveti sugestii deste ce ar trebui sa fac?

Răspuns Câştigător
Bula
| Bula a răspuns:

Garantia este de 2 ani pentru telefon.
Du-l inapoi si aminteste-le de OPC!
Daca nu vor sa rezolve, mergi la OPC.
(Oficiul de Protectie a Consumatorului)

| BalaurulRoman explică (pentru Bula):

Stiu ca garantia telefonului este de 2 ani, dar mi-au refuzat garantia, eu le-am cerut doar sa imi schimbe ecranu si nici nu mi-au expilcat de ce imi reefuza garantia, pe hartie scrie doar ca acumulatorul a iesit din perioada de garantie, am mai lasat si telefonul 2 saptamnai la ei.

1 răspuns: