| Vladuca a întrebat:

In scoala sunt multe materii nefolositaore dupa mine sunt :
Chimia,Fizica,Geografia,Matematica,Romana,Istoria,Biolog ia,Sportul, Dirigentia.Restul nu ma intereseaza pierdere de vreme.Voi ce parere aveti fara raspunsuri gen "Sa te vad in Anglia ca nu sti sa vorbesti cu nimeni deoarece nu faci engleza" va garantez 100% ca nu voi pleca din tara.

Răspuns Câştigător
| Volsvagan70 a răspuns:

Majoritatea sunt folositoare, insa se exagereaza cu ele.
De exemplu ei fac materia prea grea si devine nefolositoare!
Adica sa zicem ca vrei sa cumperi ceva de la piata.
Vanzatoarea te intreaba de nu stiu ce ecuatie de ocupa doua table ca sa iti vanda ceva? NU.
Vrei sa te faci matematician, te duci la facultate.

2 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Depinde ce vrei sa faci in viata. Daca vei vrea sa faci o munca fizica sau o munca fara mari pretentii, iar in timpul liber sa te uiti doar la televizor, atunci iti este arhisuficient. daca vei vrea sa faci o munca intelectuala, iti va trebui multa documentare in limbi straine. De asemenea, daca vei cauta cai spre fericirea si implinirea personala (citit, ascultat muzica, muzee, excursii culturale), nu vei face fata si vei fi frustrat si trist. daca nu te vei multumi sa votezi cum iti dicteaza televizorul, va trebui sa stii mult mia multe de atat, daca inveti numai alea, iti asumi faptul ca va trebui sa te supui toata viata, sa faci numai ce ti se dicteaza, sa nu ai pareri proprii. Sunt multi oameni care traiesc asa, insa exista cativa pentru care nu este suficient. Pentru ca ei sa aiba acces la toate informatiile necesare, oamenii ca tine accepta sa se sacrifice in scoala, sa invete cu chiu cu vai si chestii care par inutile (de fapt doar le depasesc capacitatea de intelegere). Asa cei care vor deveni lideri au acces la invatatura de care au nevoie si isi pot croi viitorul. Deci da, pentru tine si pentru multi e suficient ce zici tu acolo, dar daca toata lumea ar invata atat de putin, societatea nu ar mai avea lideri. Tie acum ti se cere sa te sacrific pentru cei care vad utilitatea celorlalte materii, ei vor deveni in viitori lideri si te vor pastra si pe tine pe linia de plutire, iti vor arata ce trebuie sa faci, cum trebuie sa gandesti si sa actionezi.

| Danyel2002 a răspuns:

Omul trebuie să aibă cultură generală.