| mmadonna a întrebat:

Mama este casatorita cu tata de 20 de ani, au facut o casa impreuna, dar nu au actele pe numele lor, sunt pe numele bunicului, dar plateste la primarie pe numele tatalui pamantul,, mama are drepturi la casa pe care au facut-o impreuna?

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Casa este proprietatea bunicului. Poate fi despagubita prin intelegere(daca bunicul nu le da lor casa) ori va avea dreptul sa fie despagubita, printr-o actiune in justitie, dar numai daca va putea dovedi contributia la constructia casei si in limita acestei contributii. Numai bine!

Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Și mama de ce a acceptat să fie pe numele bunicului atâta timp cât era căsătorită?
Trebuie să facă o acțiune în justiție și cu dovezi să probeze participația ei la întreținerea casei, cel puțin!
Să vorbescă cu un avocat pe drept civil.
Pa, pa.

| sunshine_4741 a răspuns:

Mama ta are aceleasi drepturi ca ale tatalui tau asupra casei happy

Răspuns utilizator avertizat