| criss_4477 a întrebat:

Multumesc pentru raspunsuri dar revin cu problema mea:in 30ianuarie bunica o fost operata la picior deoarece ii era rece iar cei de la Judetean vruiau sa-i taie piciorul si apoi am mers la Padurea Verde la un doctor ffff bun si a operato. A pornit circulatia la picior iar in 04Februarie a venit acasa.Ne-a dat sa-i dam Trombostop 2mg, Prestarium, Atacand, Lokren, Diurex, Crestor 40mg, Augmentin.Marti am fost la pansat si i s-a facut INR, iar Miercuri ne-a sunat doctorul si mi-a zis sa nu-i mai dau Trombostop pina Sambata deoarece i-a iesit analiza f mare (8) De ce oare? e grava asta? mentionez ca ia si Piafen. Sa fie din cauza asta? Ce se poate intampla? Marti mergem la cabinet din nou

Cu multumiri Cristina-Timmisoara

Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Nu este de la piafen. Pur si simplu bunica ta a reactionat astfel la Trombostop. Cumarinicele (gen Trombostop) sunt medicamente foarte greu de manuit, la care doza toxica este foarte apropiata de doza terapeutica. Bunica ta le primeste ca sa nu mai faca trombi (coaguli in vase). Probabil are fibrilatie atriala si va trebui sa ramana pe tratament toata viata. E foarte bine ca medicul i-a salvat piciorul si a avut noroc, fiindca daca trombul se oprea in circulatia intestinului sau creierului, putea sa moara.
INR-ul mare prezinta risc de sangerare, de aceea medicul i-a recomandat sa intrerupa Trombostopul. Nu e in nici un pericol evident, trebuie doar sa urmati ceea ce va spune medicu si sa-i faceti INR-ul saptamanal pana gasiti doza care ii ofera anticoagulare fara risc de sangerare. Pana marti, nu va fi nici o problema. Daca cumva ia Aspirina sau preparate care contin acid acetilsalicilic (Cartia, Aspenter), spuneti-i medicului.

1 răspuns:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu am avut tromboza la ambele picioare cu 19 ani, ma repet, doctorul este cel care stie mai bine, trombostopul este recomandat in functie de coagularea sangelui, doza se poate schimba la fiecare doua zile daca este nevoie, in functie de analize, mie imi faceau analize de 2 ori pe zi, numai un specialist iti poate raspunde, dealtfel ai raspunsul lui, cand ajungi marti la medic intreaba pentru a te lamuri, cand o sa ai lucrurile clare atunci o sa ti se para logic