| OIntrebareIntrebatoare a întrebat:

Salut conteaza mult notele la evaluarea nationala am terminat in a 5 a cu 8.96, a 6 a cu 9.40 si acum sunt in a 7 a si vreau sa ma duc la un liceu de filologie si sa presupunem ca o sa termin cu 9 si in a 8 a cu 8 conteaza mult media la evaluare? Nu prea i-am acordat importanta asa ca probabil am luat note mici

Răspuns Câştigător
| melkittenqueen a răspuns:

In momentul actual, media conteaza 25%, ceea ce e considerabil. Mie aia 25% mi-a ridicat media de la 8, 75 la 8, 90. Dar este posibil sa se schimbe. cand eram eu in clasa a 5-a media conta 50% si pana sa dau examenul a ajuns 25%. Din cate stiu, profilul de filologie are in general cea mai mica medie, deci ai sanse. Insa iti recomand sa tragi tare. Nu am avut pana in clasa a 9-a media generala sub 9 si m-a ajutat. Daca crezi ca intr-a 7-a o sa termini cu 8 atunci intr-a 8-a o sa termini cu mai mult. Pentru ca in clasa a 8-a o sa fie lejer. Profii o sa te lase sa inveti la mate si romana si materia in mare se repeta. Dar succes mult in continuare.

3 răspunsuri:
| Alexandra_Madalina_1990 a răspuns:

Conteaza doar 25%! Conteaza foarte mul ce note obtii la capacitate! Ideea este sa inveti cat mai mult la romana si matematica! Succes!

| Iosif_Mihai_1990 a răspuns:

Salut,eu sunt a8a si structura de anul acesta este tot cu 25% media din 5-8 si 75% de la examen, o medie din 5-8 te poate ridica si cu aprox 20 de sutimi asa cum l-a crescut si pe melkittenqueen, asa că trage tare sa acoperi media aia din a5a ca nu stii cat v-a valora media la anul, s-ar putea sa conteze 20% sau peste 25% sau tot 25%

| mara321 a răspuns:

Nu conteaza asa mult nota de la evaluarea nationala cls 6