| nashu40 a întrebat:

Salut prieteni!
M-am lovit de o problema pe care nu am mai intalnit-o. Am instalat un windows xp,dar fara sa sterg si partitia D. Inainte de formatare (nu a fost la mine) la pornire intra functia de scanare disc si reparare automata a erorilor. Chiar daca il lasam sa-si faca scanarea,la urmatoarea pornire intra din nou in scanare. Iar dupa pornire windows-ul nu ramanea deschis,statea cateva secunde apoi se restarta, cu ecranul acela albastru.
Am avut surpriza sa constat ca si dupa formatare intra iarasi in scanare la repornire...In plus de asta indiferent daca il lasam sa scaneze sau nu, dupa pornire nu puteam sa intru nicaieri,in nici un program. Pur si simplu dadeam dublu click si nu se deschidea nimic, ramanea pe clepsidra. Nu mergea nici click dreapta.
Reuseam sa intru numai dupa ce dadeam in bios pe "load default setings". Dupa ce faceam asta se deschidea windows-ul si puteam sa intru normal cu click sau dublu click oriunde si se misca chiar bine.
Dar nu e in regula sa intru mereu in bios ca sa pot lucra pe pc.
Mentionez ca discul pe care se facea scanarea la pornire e D.
Care sa fie problema? Dar remediul?
Multumesc celor care au avut rabdarea sa citeasca tot mesajul si multumesc anticipat celor ce vor avea bunavointa sa raspunda.
O seara buna tuturor!

Răspuns Câştigător
| dannyel86 a răspuns:

Vezi daca partitiile c si d (mai ales chappy sunt Fat32. Scanarea de care vorbesti am intalnit-o doar la Fat32. Cand mai pui Windows-ul, formateaza partitia NTFS. De atunci eu nu mai am probleme cu scanarea automata pentru reparare erori (scaneaza doar la comanda mea).

4 răspunsuri:
| Niiiicu a răspuns:

Daca inteleg eu bine ai windowsul in d si el trebuie sa fie in cbig grin si cred ca de aia iti face figuri

| nashu40 explică (pentru Niiiicu):

NU. L-am instalat in C dar fara sa formatez si D-ul. Si la D pornea scanarea de fiecare data. Asadar windows-ul e in C.

| nashu40 explică (pentru dannyel86):

Bine punctat dannyel! Eu am formatat C-ul NTFS, dar probabil cel care a instalat inaintea mea windows-ul l-a facut FAT32 si probabil de aici toate inconvenientele.
Multumesc de sfat!

| Niiiicu a răspuns (pentru Niiiicu):

Ok,se pare ca nu am inteles bine eu, imi pare rau, dar urmeaza sfatul lui daniel ca cel mai bine e cu ntfshappy

| dannyel86 a răspuns (pentru nashu40):

Vezi daca partitiile c si d (mai ales chappy sunt Fat32. Scanarea de care vorbesti am intalnit-o doar la Fat32. Cand mai pui Windows-ul, formateaza partitia NTFS. De atunci eu nu mai am probleme cu scanarea automata pentru reparare erori (scaneaza doar la comanda mea).