| Cumintzel a întrebat:

daca vreau sa trimit un colet prin posta sau curier am sanse sa nu primesc banii pe colet sau dupa ce ajunge coletul la destinatie persoana respectiva trebuie sa plateadca neaparat pentru colet? Va rog sa ma lamuriti.

6 răspunsuri:
| marin81 a răspuns:

Daca trimiti ranburs, esti protejat/Cel mai rau lucru ce se poate intampla e sa nu ridice coletul si sa se reintoarca inapoi la tine/ Daca persoana preia coletul si plateste

| Asorei_Remus_2000 a răspuns:

Trimite prin ranburs pentru că acolo scrii prețul dorit iar cumpărătorul trebuie să dea acea sumă de bani pentru colet. Dacă nu coletul nu va fi dat.

| Cumintzel explică (pentru Asorei_Remus_2000):

Si nu este vreo sansa sa il trimit prin curier si sa nu primesc banii pe el?

| anonim_4396 a răspuns (pentru Cumintzel):

Nu.Odata trimis coletul prin plata ramburs, destinatarul poate prelua coletul dupa ce plateste valoarea scrisa de tine. Daca in caz ca nu poate ridica coletul sau nu are bani, in termen de trei zile coletul se intoarce la tine.

| Asorei_Remus_2000 a răspuns (pentru Cumintzel):

Dacă trimiți prin ranburs sigur te duci la poștă și-ai ridicat suma cerută.

| Cumintzel explică (pentru Asorei_Remus_2000):

Si prin curier nu este acelasi lucru numai ca ajunge mai repede? Scriu pe pachet suma ceruta si cumparatorul trebuie sa plateasca acea suma pentru a lua pachetul de la curier.