| Daniel235 a întrebat:

Intrebarea mea este:
O placa video GT 730 de 2048mb ddr3 128bit, cu ce procesor s-ar potrivi mai bine, cu AMD fx-6300 sau ie-4160?
P.S.1: Tin sa contez ca o sa-l folosesc mai mult in gaming, in jocurile gen: gta 4, metin2, rust, MINECRAFT, skyrim etc.
P.S.2: Si sa zicem daca as alege unul dintre procesore, va rog sa imi recomanda-ti si un windows pentru ele, ex:win7 pro sp1 64bit etc.
Dau FUNDA GARANTAT celui mai bun RASPUNS!

2 răspunsuri:
| GamerulYT a răspuns:

Eu as spune AMD FX-6300 deoare este mult mai performant si este si la un pret avantajos unde multa lume si-l permite.
Dar daca vrei sa joci metin2, rust, MINECRAFT sa stii ca nu iti trebuie calculator foarte bun.
Dar da placa ta si cu acest procesor se potrivesc foarte bine.
Eu de exemplu am asa:
Procesor:Intel pentium dual core g2030 3.0ghz
Placa video: amd radeon hd 6570 2gb ddr3
6gb ram.
Merg aproximativ toate jocurile.
Daca tu iti vei lua acest procesor si cu o acea placa eu zic ca iti vor merge de minune jocurile.
Windows iti recomand:Windows 7 64bit(NU CONTEAZA SP1, SP2, SP3).
Funditahappy?

| Daniel235 explică (pentru GamerulYT):

Frate, dar am auzit multa lume ca s-ar potrivi i3-ul...dar nu stiu dc...te rog imi poti explica? Si apropo, daca imi gasesti o placa de baza cu slot PCI-E x16 sa fi 2 si cu socket AM3+ iti dau fundawinking (de preferat sa fie de pe eMAG si sa fie la un pret avantajos macar 200- lei)