| Ralien111 a întrebat:

Am 60 de ani, sunt nascut in 1954, si am 15 ani vechime spuneti-mi si mie la ce varsta pot iesi la pensie, precizez ca sunt barbat
Dau funda

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

In prezent, la pensia pentru limita de varsta, varsta standard de pensionare pentru barbati este de 65 de ani iar pentru pensia anticipata de 60 de ani, bineinteles cu indeplinirea conditiilor de stagiu de cotizare.
Aceasta varsta se poate diminua pentru cei care au lucrat in gr.I sau II de munca inainte, in prezent in conditii speciale sau deosebite de munca, in functie de perioada lucrata, conform tabelelor din L.263/2010.

3 răspunsuri:
| miTzuliK93 a răspuns:

In mod normal la 65, dar daca ati lucrat in grupe speciale va puteti pensiona mai devreme. Undeva pe la 62-63 de ani.

| LiftexMoon a răspuns:

| silviu121212 a răspuns:

Din cate stiu eu, la 65 de ani.