| mary_9248 a întrebat:

Am varsta de 58 de ani si o vechime in munca de 20 de ani, cand pot iesi la pensie?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Data iesirii la pensie, pentru limita de varsta, este in functie de luna si anul nasterii. Uita-te in Anexa 5, Femei, din Legea nr.263/2010 si afli exact. Orientativ, avand in vedere ca esti nascuta in anul 1953, ai putea iesi la pensie in perioada mai 2012 - iulie 2013, in functie de luna nasterii. Numai bine!

5 răspunsuri:
| alessia5158 a răspuns:

Du-te cu vechiul carnet de munca la unul din consultantii Casei de pensii si-ti va spune cu exactitate anul si luna in care vei putea iesi la pensie de limita de varsta in functie de data nasterii tale--- in stabilirea exacta a datei de pensionare sunt importante si alte date cum ar fi : data nasterii, conditiile in care ai lucrat( normale, speciale ), perioada de cotizata in aceste conditii si altele.

| ASIGURATORUL a răspuns:

Pentru femei, varsta de pensionare s-a modigicat de la 60 ani la 63 ani.Mai multe detalii puteti citi aici
http://www.avocatnet.ro/......ctica.html

| Doηηa a răspuns:

63 de ani!winking

| AliceThai a răspuns:

La varsta minima de pensionare... nu stiu care e, dar cred ca cei de la casa de pensii stiu sigur.

| catalin99grigore a răspuns:

Peste 7 ani la 65 barbati si peste 5 ani la 63 femeile sau mai repede daca ai boala...bafta,dai fundita?