| anonim_4396 a întrebat:

Am absolvit liceul anul acesta, si am picat la bac in prima sesiune, m-am inscris la a2a sesiune, din pacate am picat din nou, acum as vrea sa aplic pentru somaj dar nu stiu daca mai pot. nu am depus nici un act la AJOFM si au trecut cele 60 de zile de la absolvirea liceului, dar vreau sa stiu daca se considera si a 2 a sesiune la cele 60 de zile. si ce mai pot face acum pentru a lua somajul

1 răspuns:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Trebuia sa mergi in 60 de zile de la terminarea cursurilor (acestea s-au terminat la 31 mai) la AJOFM pentru luarea in evidenta. Poti incerca si acum sa te inscrii la AJOFM, inscrierea se poate face in termen de 1 an de la terminarea cursurilor, daca nu urmezi studii superioare si nu te-ai angajat.