| ItsMeUncleDolanOrDolanDuk a întrebat:

Am auzit ca se incearca reintroducerea armatei obligatorie.
Daca, prin absurd, se aproba aceasta lege ce se intampla cu cei ce NU VOR sa mearga?

Si in trecut ce se intampla cu cei ce nu voiau sa faca armata?

Va rog sa-mi dati raspunsuri cat mai clare, multumesc!

Răspuns Câştigător
| SkyPilot a răspuns:

Nu putem sti pana cand nu se da legea. Daca va fi obligatoriu, pribabil ca va fi pentru cetatenii Romani rezidenti in Romania. Daca poti face dovada ca esti rezident in alta parte, probabil ca nu te pot lua. Dar inca odata iti spun, chestia asta e departe. Daca se va intampla, probabil ca vor fi incorporati cei care termina atunci liceul. Tu nu realizezi cat de complicat este sa faca asa ceva. Trebuie loc unde sa ii gazduiasca, papica, poligoane, tehnica militara, instructor, personal auxiliar. Toate astea costa bani enormi si iau timp sa se faca.

6 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Daca se aproba cine nu vrea armata e bagat la puscarie sau munca dura de santier, maturator. Inainte asa era puscarie cu bataie si munca de sclav. Ar fi bine sa o reintroduca pentru ca multi din tineri nu au habar de educatie si trebuie instruiti sa fie barbati nu mucosi, eu n-am treaba cu armata pentru ca lucrez pe autobuz la stat si sant protejat de recrutare (cu exceptia unui razboi). De anul viitor e posibil sa intre armata voluntara 6 luni cu salariu de 1000 lei pe luna inveti o meserie si pleci sau ramai in continuare.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Se inearca reintroducerea armatei la nivel de stagiu militar voluntar nu obligatoriu. Inainte cand era obligatoriu daca refuzai fara motiv faceai puscarie

| SkyPilot a răspuns:

Deocamdata se introduce armata de voluntari. Si stai sa o vedem si pe asta facuta! Armata obligatorie nu se poate introduce peste noapte. Trebuie organizata, asta va dura cel putin 2 ani de zile. Stai linistit!

| ItsMeUncleDolanOrDolanDuk explică (pentru SkyPilot):

Ce se intampla cu cei ce nu vor sa mearga in armata daca se aproba? Daca ma duc in alta tara scap de prostia asta?

| mgtow a răspuns (pentru ItsMeUncleDolanOrDolanDuk):

Daca pleci din Romania scapi de armata

| ItsMeUncleDolanOrDolanDuk explică (pentru mgtow):

Multumesc pentru raspuns m-ati scapat de o grija! Dar mai intai in armata sa bage plozii politicienilor si celor care au furat si inca fura tara dupa sa bage copii oamenilor cinstiti in armata! Vor americanii carne proaspata si cu 2-3 promisiuni electorale gata, armata e obligatorie!

| SkyPilot a răspuns (pentru ItsMeUncleDolanOrDolanDuk):

Nu putem sti pana cand nu se da legea. Daca va fi obligatoriu, pribabil ca va fi pentru cetatenii Romani rezidenti in Romania. Daca poti face dovada ca esti rezident in alta parte, probabil ca nu te pot lua. Dar inca odata iti spun, chestia asta e departe. Daca se va intampla, probabil ca vor fi incorporati cei care termina atunci liceul. Tu nu realizezi cat de complicat este sa faca asa ceva. Trebuie loc unde sa ii gazduiasca, papica, poligoane, tehnica militara, instructor, personal auxiliar. Toate astea costa bani enormi si iau timp sa se faca.