| iuliandia a întrebat:

Am dreptul sa interzic accesul rudelor de gradul I ale sotului pe proprietatea noastra? Mentionez faptul ca eu si sotul locuim impreuna, locuinta e proprietatea ambilor, construita impreuna.Am unele probleme pe care le am cu sotul si rudele acestuia si mi se pare anormal ca acestia din urma sa vina cand si cum vor la mine in casa daca eu nu sunt de acord.Multumesc anticipat celor care imi vor da un raspuns, eventual unde pot gasi o lege care sa se refere la acest aspect.

7 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Singura nu ai dreptul de a interzice accesul nimanui. Asa cum ai spus, este proprietatea voastra, construita impreuna, prin urmare in momentul in care unul dintre voi accepta pe cineva sa intre pe proprietate, legea prezuma ca amandoi v-ati dat acceptul. Mai mult, ca si coproprietar, legea iti interzice explicit sa ii impiedici pe ceilalti coproprietari (in cazul tau sotul) sa isi exercite dreptul de folosinta asupra proprietatii comune, de aceea raspunsul lui @bogdand mi se pare cel mai pertinent.
Celor care isi dau cu parerea fara sa aiba putin habar, le-as spune o data ca rude de gradul I sunt doar copiii si parintii (fratele e gradul II), iar a doua oara ca persoanele care intra pe proprietatea comuna nu trebuie sa aiba neaparat acordul tau. Este suficient acordul sotului in calitate de coproprietar, deci violarea de domiciliu nu se poate invoca nici macar in gluma.
In privinta relatiei cu sotul, cred ca din intrebare reiese foarte clar ca relatia nu mai este una de familie, bazata pe iubire, ci o relatie incheiata din punct de vedere moral si care probabil si legal se apropie de final, lipsind deocamdata sentinta de divort si de partaj. Si oricum, povestea cu daca iubesti un om trebuie sa ii iubesti si parintii este o aberatie, una e sa ii tolerezi, alta sa ii iubesti.

Stefan
| Stefan a răspuns:

Nu te supara, dar poarta aia de la casa ta, sta deschisa pentru a intra oesicine? Unde vreau sa ajung, poarta avand un sistem de inchidere, poti so folosesti ca atare, si sa o folosesti asa cum iti dicteaza constiinta.

mira
| mira a răspuns:

Trebuie sa ai o discutie cu sotul tau.Mama lui il poate vizita fiindca are si el o jumatate de casa. Cel mai bine ar fi sa te impaci cu aceste rude.Nu te-ai casatorit cu un orfan. Familia lui a devenit si familia ta. Daca nu-ti place ceva din comportamentul lor, spune-le politicos. Vor intelege.

| EUSIATIT a răspuns:

Sa inteleg ca nu esti de acord sa vina la voi probabil soacra,, ma gindesc pentru ca nu aiu mentionat decit. rude de gr 1 deci cam astea sunt socri fratii sotului si cam atit nu?/? LEge pentru acest lucru nu este asa ca doar sa cazi de caord cu sotu sa nu va viziteze nici o ruda sau... se pare ca vei ajunge alt undeva pentru ca sigur nu va accepta sie normal. daca iubesti un om iubesti si parintii in limita bunului simt...

| bogdand a răspuns:

Nu exista lege de acest gen. Singurul lucru pe care il poti face este un proces civil, adica sa ii dai in judecata si sa incerci sa convingi judecatorul sa le dea interdictie sau sa le faca program. Dar iti spun ca ai sanse de la zero in jos. Numai daca intr-adevar se intampla ceva concret cand vin ei si o sa poti sa aduci dovezi in sensul asta.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca spui jumatate de adevar, numeni nu-ti poate da un raspuns si un sfat bun.sotul tau poate sa vina? cand vrea el acasa? sau ii fixezi o intalnire? daca traiesti cu el? e sotul tau. ce ai cu rudele? ce rol au ele in viata voastra? eu stiu ca statul iti garanteaza proprietatea si dreptul la intimitate.prin lege.nu poate nimeni sa-ti violeze proprietatea. adica le poti interzice accesul in curtea ta si in casa ta, daca e si sotul de acord. e rau sa aveti probleme din cauza rudelor.santeti o familie nu? dar santeti? ca eu as vrea sa vina sora sotiei mele pe la ea chiar daca nu prea o suport, dar e singura sora.si nu vine.imi pare rau pentru sotiia mea, dar daca asa simte sora ei, e problema ei.eu nu i-am dat niciodata de inteles ca as avea ceva cu ei.dimpotriva.comunicarea si intelegerea cred ca rezolva totul.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Fapta oricarei persoane de a intra pe o proprietate, in afara persoanelor care locuiesc legal acolo sau acceptate de tine, se cheama violare de domiciliu. Deci soacra, spre exemplu, nu poate intra acolo decit cu aprobare sau deloc.