| Shidensen a întrebat:

Astazi, dupa ce mi-am lasat o prietena acasa (eram oprit pe contrasens pentru ca drumul avea doar 2 benzi, iar banda mea era ocupata) a avut loc un mic incident de la care am cam fugit.

In timp ce prietena se dadea jos, o alta persoana a inceput sa incetineasca pentru ca nu avea loc sa treaca de mine (venea din fata). Dupa ce mi-am lasat prietena am inaintat usor incercand sa ma strecor printe masina celeilalte persoane si sirul de masini parcate pe partea dreapta. Nu am apreciat corect distantele si oglinda mea s-a lovit de a lui/ei (destul de tare - aveam 10-15 km la ora, iar cealalta persoana cam la fel). Martori nu erau, in afara de o persoana care era in aceeasi masina (cea pe care am lovit-o).

M-am panicat si am gonit pana acasa. Odata ajuns, am observat ca geamul (efectiv sticla) oglinzii mele lipsea (fara alte avarii sau urme). Mi-am tras repede un hanorac pe mine si mi-am luat incaltamintea de alergat si am fugit pana la locul faptei, care era relativ aproape. Pe jos era intr-adevar geamul oglinzii mele facut praf - bucatele mici, dar atat. Nicio alta piesa de la masina mea sau a lui/ei nu era pe jos.

Acum eu am dat comanda la un service de langa mine si maine la 8 30 masina mea va fi ca noua. Sincer nu cred ca oglinda celeilalte persoane a patit ceva.

Intrebarea mea este urmatoarea. La ce sa ma astept? Care e cel mai rau lucru care se poate intampla si cate sanse sunt sa se intample?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Te poti astepta la amenda, de la 390 lei la 487, 50 lei si suspendarea dreptului de a conduce pe o perioada de 30 de zile.
Sansele depind de celalalt conducator auto implicat in accident, daca te reclama sau nu la politie.

2 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Cum spanac ai permis cand nu stii ce se intampla in caz de accident? Cata spaga ai dat?

In cel mai rau caz respectivul raporteaza accidentul la politie si ramai fara permis pe 30 zile. Era asa complicat sa opresti sa vezi despre ce e vorba?

| Alelulu a răspuns:

Pai nu ai la ce sa te astepti. Daca nu ai oprit pe moment sidaca nu a vazut persoana in cauza nr masinii tale, inseamna ca esti ok. Insa pe viitor fii mai atent!