| anonim_4396 a întrebat:

Astazi, la ora de sport am jucat baschet. La un moment dat mingea a fost in aer, am sarit dupa ea sa o iau si ca sa nu o ia echipa adversa, i-am dat una ca sa se duca mai departe, dupa ce m-am asigurat ca nu o sa lovesc pe nimeni. Intre timp, apare o fata (nu stiu de unde) si se nimereste sa o lovesc pe ea cu mingea in fata. Ea mi-a comunicat "nu ma intereseaza, imi datorezi o pereche noua de ochelari". Eu ce ar trebui sa fac? Nu este cumva vina ei ca a purtat astfel de obiecte fragile la ora de sport sau pentru ca s-a bagat in spatiul meu personal?

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu este vina ta, este vina fetei ca a intrat pe teren cu ochelari, asa ca nu-i datorezi nimic.
Doar daca o loveai intentionat era vina ta.

| literallythesamebruh a răspuns:

Din punctul meu de vedere nu ai niciun fel de restanță să îi cumperi alți ochelari atâta timp cât nu ai făcut-o cu intenție și ea a intrat în câmpul tău vizual fără să ia în calcul riscul de a fi lovită. Nici nu cred că are ce să facă împotriva ta, dar dacă are părinți mai aspri sau ceva de genul poate sa ți-i pună în cap.