| anonim_4396 a întrebat:

Azi am oprit inainte de semnul " Oprirea interzisa " si era si ca o mica statie ( semnul era dupa statie ). 20 de minute am lipsit si apoi cand vin inapoi la masina vad politia. cere buletinul, scrie acolo adresa si apoi imi spune ca voi primi o mica amenda acasa. Nu stiti c-am in jur de cat ar putea fi amenda? Si oare ar putea suspenda permisul? Sper ca nu...

5 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Ai stationat in loc interzis, unde era interzisa chiar si oprirea (aceasta poate fi de maximum 5 minute). Amenda este de la 420 lei la 560 lei, cu plata a jumatate din minim in 48 ore. Nu se suspenda permisul. Numai bine!

| Hash001 a răspuns:

Poti sa faci o cerere ca nu poti plati amenda eu asa am facut si mi-a dat permisiunea.

| FoCs a răspuns (pentru Hash001):

Asa pur si simplu fac o cerere pentru ca nu pot? Bine ar fi...
Dar amenda e mare daca nu te superi? Ca politistul nu a zis nimic, doar a zis ceva de o mica amenda care vine acasa si a plecat. Eu totusi cred ca aveam dreptul sa imi dea mai multe detalii... Nu am apucat sa zic chiar absolut nimic ca a si plecat la urmatorul.

| Hash001 a răspuns (pentru FoCs):

Nu trebuia sa-i semnezi nimic, eu nu arat actele la toti taranoii de politisti.

| Upss a răspuns:

Permis luat la pitesti... ce sa faci