| miauu a întrebat:

cum se face o plangere pentru neplata pensiei alimentare?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Plangerea este simpla:
Catre, Politia (numele localitatii tale)
Subsemnata xy, cu domiciliul in z, str., nr, depun prezenta plangere impotriva lui ab, cu domiciliul in c, str., nr, pentru urmatoarele motive:
Susnumitul este tatal meu si a fost obligat, prin sentinta civila nr... din., pronuntata de Judecatoria., in dosarul./., sa-mi plateasca pensie de intretinere in suma de. Susnumitul mi-a achitat pensia doar pana in data de., de atunci nu mi-a mai achitat nimic, savarsind astfel infractiunea de abandon de familie.
Va rog sa binevoiti a lua masurile legale ce se impun.
In probatiune anexez copia hotararii judecatoresti si va rog sa ascultati martorii (dai numele, prenumele si adresa a cel putin 2 martori care cunosc situatia).
Scrii localitatea si data plangerii si la sfarsit scrii D-nului comandant al Politiei (localitatea in care este politia).
Poti sa trimiti plangerea prin posta, recomandata cu confirmare de primire ori sa o depui personal la politie.
Numai bine!

9 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu spui ce plangere vrei sa faci, respectiv o plangere penala pentru abandon de familie sau o actiune in justitie si nu spui nici daca esti mama minorei ori minora si atunci ce varsta ai. Revino cu aceste amanunte si o sa-ti dau indrumari. Daca nu vrei sa le scrii aici imi poti scrie pe privat si tot asa o sa-ti raspund. Numai bine!

| miauu explică:

Am 18 ani si vreau sa fac plangere penala la politie pentru neplata.

| Ioandelasal a răspuns (pentru miauu):

Plangerea este simpla:
Catre, Politia (numele localitatii tale)
Subsemnata xy, cu domiciliul in z, str., nr, depun prezenta plangere impotriva lui ab, cu domiciliul in c, str., nr, pentru urmatoarele motive:
Susnumitul este tatal meu si a fost obligat, prin sentinta civila nr... din., pronuntata de Judecatoria., in dosarul./., sa-mi plateasca pensie de intretinere in suma de. Susnumitul mi-a achitat pensia doar pana in data de., de atunci nu mi-a mai achitat nimic, savarsind astfel infractiunea de abandon de familie.
Va rog sa binevoiti a lua masurile legale ce se impun.
In probatiune anexez copia hotararii judecatoresti si va rog sa ascultati martorii (dai numele, prenumele si adresa a cel putin 2 martori care cunosc situatia).
Scrii localitatea si data plangerii si la sfarsit scrii D-nului comandant al Politiei (localitatea in care este politia).
Poti sa trimiti plangerea prin posta, recomandata cu confirmare de primire ori sa o depui personal la politie.
Numai bine!

| miauu explică:

Vreau un model de plangere

| H00LiGaN a răspuns (pentru miauu):

Modelul o sa ti-l spuna avocatul.

| panther2007 a răspuns:

Astfel de plangeri nu se fac de cat la tribunal, iar in cazul de fata nu va costa nimic.Desigur urmeaza un lung proces

| Andreea_Brandus_1995 a răspuns:

Până la urmă ai reușit? Cum ai făcut-o?

| H00LiGaN a răspuns:

Iti agajezi un avocat sau vorbeste cu un avocat si iti explica el datele tehnice.

| avandra a răspuns:

Plangerea penala se inainteaza la sediul Politiei de pe raza domiciliului minorului sau la sediul Politiei de pe raza domiciliului parintelui obligat la plata pensiei de intretinere, la care se anexeaza in copii: ultima sentinta prin care instanta a stabilit in sarcina faptuitorului cuantumul pensiei de intretinere pentru copilul minor/major, certificatul de nastere al minorului, cartea de identitate, adeverinta de studii si orice alte inscrisuri pertinente solutionarii cauzei.

| DjSakry_Dragos_1987 a răspuns:

Cum se face o plangere la politie neplata pensiei alimentare