| wLt a întrebat:

Bună seara TPU!
Acum câteva minute am fost afara cu bicicleta cu un prieten si ne-a oprit poliţia. Nu aveam vestă şi ne-au luat datele. Plus ca ni s-au cerut şi numele părinţilor. E avertisment sau amendă? Când i-am întrebat au zis că nu e nimic. Vă rog frumos, suntem foarte speriaţi si vreau raspunsuri rapide.
Mulţumesc

Răspuns Câştigător
| ﭿTroubledSoul a răspuns:

Atata timp cat nu v-au facut un proces verbal, nu aveti de ce sa va ingrijorati. Cel mai probabil o sa ia legatura cu parintii vostri, dar din punct de vedere legal, nu o sa patiti nimic.

6 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu spui varsta.
Minorii sub 14 ani nu raspund contraventional (nu pot fi amendati) iar la cei intre 14-18 ani limitele minima si maxima ale amenzii se reduc la jumatate.
Daca era avertisment va avertiza pe loc si nu era nevoie sa se incheie proces verbal.
Daca raspundeti contraventional (aveti peste 14 ani) se poate trimite amenda si acasa, nu se poate da un raspuns sigur.

| wLt explică (pentru Ioandelasal):

Am 17 ani, amenda se poate trimite acasă? Nu trebuie să fie semnat că am luat la cunoștință? Eu cel puțin așa știu.

| wLt explică (pentru Ioandelasal):

Plus că nu ne-a făcut proces verbal, ne-au luat datele într-un carnet și când i-am întrebat dacă am primit ceva au zis că nu. Nu ne-a zis să semnăm nimic, nu nimic, atâta tot că ne-au luat datele.

| Ioandelasal a răspuns (pentru wLt):

Da, procesul verbal de contraventie se poate trimite si acasa.
Nu este obligatoriu sa semnezi, chiar daca esti de fata cand il intocmeste.
Din ce spui nu cred ca o sa va amendeze.

| Ioandelasal a răspuns (pentru wLt):

Inseamna ca a fost doar o legitimare si nu va va amenda.

suntserios
| suntserios a răspuns:

De ce esti asa speriat? mai mult de o amenda nu are ce sa se intample