| DEADON a întrebat:

Salutare.
In seara asta am vrut sa ma duc in parc cu bicicleta.
Pe drum m-a oprit politia, mi-au cerut datele, si mi-au dat o amenda de 52 de lei.
Pe motiv ca nu aveam lumini si vesta
Ce se intampla daca nu o platesc?
Am inteles ca se poate dubla sau ceva. Si mi-e frica.
Eu nu sunt pregatit sa le spun parintilor.
Help!
Funda!

Răspuns Câştigător
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Da. Pentru ca esti minor o vor plati parintii. Daca intarzie cu plata se aduna si penalitati. Pentru 52 lei mai bine spune-le urgent!

6 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Daca nu o platesti o sa o trimita la compartimentul de impozite si taxe de la primaria de domiciliu, pentru a incerca o executare silita.
Daca nu te pot executa silit, deoarece n-ai nici un fel de venituri si nici conturi in banca, acum nu se va intampla nimic, deoarece minorii sub 16 ani nu pot fi obligati la munca in folosul comunitatii.
Totusi amenda va ramane in evidenta si vei putea fi executat silit mai tarziu, pana la 31.12. 2020, prescriptia pentru amenzi este de 5 ani, incepand cu 1.01. a anului viitor.
Daca nu platesti amenda in 48 de ore atunci va fi de cel putin 105 lei, la care se pot adauga si cheltuieli de executare silita.
Parerea mea este sa spui parintilor si sa platesti amenda, o poti face din banii de alocatie.

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Http://autocatalog.ro/......latie.aspx
La noi in oras este un tigan care a facut munca voluntara 30 zile prin hotarare judecatoreasca pentru neplata unei amenzi.

| DEADON explică (pentru Salontanul):

Am 14 ani jumate eu. Si am inteles ca daca nu o platesc, o platesc parinti cand se duc sa dea impozit la casa.

| Salontanul a răspuns (pentru DEADON):

Da. Pentru ca esti minor o vor plati parintii. Daca intarzie cu plata se aduna si penalitati. Pentru 52 lei mai bine spune-le urgent!

| Casmir a răspuns:

Nu ti se intampla nimic, e o amenda banala, dupa 1 an va expira si nu va mai trebui sa o platesti.

| RaresHD a răspuns:

Daca nu o platesti s-ar putea dubla... daca trece un timp cam de 1-2 sapt. s-ar putea sa exipre! Sper ca te-am ajutat cu ceva!