| simonandreea a întrebat:

am si eu o intrebare, astazi stateam la semafor sa traversez strada. se face verde, si dau sa trec. din mijlocul intersectiei de la aprox 30 m apare un politai si imi spune sa merg la sectie in aceasta dupamiaza sa imi dea amenda pentru ca nu i-am respectat semnalele. tin sa precizez ca acesta nu dirija circulatia, ci vorbea pur si simplu la telefon in intersectie. are acesta dreptul sa ma amendeze?

7 răspunsuri:
| Danut_Popa_1961 a răspuns:

Stai linistita.A facut exces de zel.

| Danut_Popa_1961 a răspuns:

Stai linistita.A facut exces de zel.Semnalele politistului devin valabile numai din momentul in care nu functioneaza semaforul.

| Winchester308 a răspuns:

Stii ora? Sunt sigur ca apelul ala este inregistrat undeva...sa demonstreze el cum dirija cand vorbea la telefon.Da-l in judecata.

| Anonima240 a răspuns:

Nu.Daca nu facea semne nici nu are rost sa te ducilaughing

| simonandreea explică:

Mi-a cerut numele si m-a cautat in baza lor de date. e posibil sa imi trimita amenda acasa?

| simonandreea explică:

Mi-a cerut numele si m-a cautat in baza de date. e posibil sa-mi trimita amenda acasa?

| alessia5158 a răspuns (pentru simonandreea):

Nu te speria --- nu te poate amenda fara motiv! Se poate ca semnalmentele tale(caracteristicile exterioare) sa fii fost apropiate de ale altei persoane, cautate de catre politie--- este un motiv pentru care ai fost oprita si ti-au fost cerute datele de identificare.