| KiralyCraft a întrebat:

Salut, am o problema destul de discutabila, am permis de conducere de cam 2 luni, merg singur de o luna, conduc un Matiz. Problema este in felul urmator, astazi urma sa intru intr-o intersectie de pe un drum cu 2 benzi pe sens. Banda dinspre interior era pentru mers in fata si la stanga, banda exterioara era pentru mers la dreapta. Banda din mijloc este (in mod normal) dirijata de un semafor, iar cea din dreapta de un semafor + verde intermitent.

Problema mea este ca astazi cand veneam pe banda de mers spre dreapta, nu am observat ca in mijlocul intersectiei era un politist... Cei de pe banda din mijloc stateau, iar cei din pareta opusa, care virau spre dreapta aveau drept de mers, din cate am observat. Abia prin mijlocul virajului spre dreapta am observat politistul, nu am blocat nimic. In fata mea a fost o alta masina care in mod identic a virat la dreapta.

Intrebarea este (si raspunsul destul de logic, conform legislatiei rutiere, conform careia ar fi trebuit sa opresc, dar avand in vedere ca nu mergeam in fata.), am procedat corect? Voi fi sanctionat pentru ca am virat la dreapta? Daca mergeam in fata sigur vedeam politistul si ii respectam semnalele, dar acum chiar nu l-am observat, abia prin mijlocul virajului.

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Ti-am spus ca totul depinde de faptul daca ai respectat sau nu semnalul politistului.
In mod normal, fara politist, tu aveai dreptul sa intri primul la dreapta, bineinteles daca nu aveai rosu pe semafor.
Daca politistul a considerat ca nu i-ai respectat semnalul si ti-a luat numarul atunci poate sa-ti faca si sa-ti trimita acasa procesul verbal de contraventie.

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Depinde de faptul daca ai respectat sau nu semnalul politistului, daca politistul dirija circulatia semnalele lui au prioritate.
Nu cumva te-ai exprimat gresit cand spui ca "iar cei din pareta opusa, care virau spre dreapta aveau drept de mers, din cate am observat." si de fapt ei virau spre stanga lor, respectiv spre strada pe care tu ai virat la dreapta?

| KiralyCraft explică (pentru Ioandelasal):

Ai dreptate, cei din partea opusa virau spre stanga. Drumul pe care am intrat dupa viraj avea tot 2 benzi pe sens. Eu am intrat pe banda 1, iar cei din partea opusa intra pe banda 2. Nimeni altcineva nu poate intra pe banda 1, in afara de cei care fac la dreapta, cum am facut eu. Avand in vedere ca banda pe care am intrat eu prin viraj este astfel "facuta pentru cei care vireaza dreapta", in ciuda faptului ca politistul nu m-a oprit, nu a venit dupa mine, nu mi-a facut proces verbal, exista posibilitatea ca sa fiu sancitionat?

| Ioandelasal a răspuns (pentru KiralyCraft):

Ti-am spus ca totul depinde de faptul daca ai respectat sau nu semnalul politistului.
In mod normal, fara politist, tu aveai dreptul sa intri primul la dreapta, bineinteles daca nu aveai rosu pe semafor.
Daca politistul a considerat ca nu i-ai respectat semnalul si ti-a luat numarul atunci poate sa-ti faca si sa-ti trimita acasa procesul verbal de contraventie.

| IzvorulDeIntelepciune a răspuns:

Daca era ceva te oprea pe moment. El a avut alta directiva, nu sa-ti caute tie nod in papura...