| Cristiggg4 a întrebat:

Buna ziua. Va cer o părere in legătura cu un posibil accident de care era sa am parte.
Tocmai ieșisem dintr-o localitate, in fata mea un tir care circula destul de încet, am intrat in depășire, încep sa accelerez și el BRUSC fără semnalizare, fără nimic trage stânga sa intre intr-o curte, când am văzut, aveam cam 80km/h, nu puteam frâna ca ma duceam direct in el, am tras putin volanul stânga și am bagat piciorul in acceleratie. La limita am trecut de el…. și acum îmi mai tremura mâinile. Dacă intra in mine ma proiecta direct intr-o pancarda. Dacă se întâmpla accidentul, nu el era de vina pentru neasigurare la schimbarea direcției de mers? Va mulțumesc frumos. Aștept păreri.

17 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Tu nu puteai sa demonstrezi ca tir-ul n-a semnalizat.
Insa, tu ai facut depasire fara sa te asiguri.
Ca urmare, tu ieseai vinovat.
La depasire trebuie sa tii cont de legile elementare de fizica (mecanica):
1. Cand depasesti un alt vehicul, viteza de depasire este egala cu DIFERENTA vitezelor celor doua vehicule.
De exemplu, daca depasesti un vehicul care circula cu 80 km/h, iar masina ta merge cu 100 km/h, atunci tu depasesti efectiv cu 20 km/h. Din acest motiv, depasirea unui tir poate dura chiar si 10 secunde sau chiar mai mult!

2. Viteza a doua vehicule care vin din sens opus SE ADUNA, iar in caz de ciocnire frontala efectul va fi ca atare:
De exemplu, daca circuli cu viteza de 100 km/h si te lovesti frontal cu o alta masina (care circula cu 80 km/h, atunci efectul ciocnirii va fi echivalentul cum te-ai fi loovit intr-un zid cu 180 km/h!
Din acest motiv, ai la dispozitie doar 1-2 secunde (sau nici atat) sa eviti un accident, care ar putea fi FATAL.

| Cristiggg4 explică (pentru Bula):

Cum am depășit fără sa ma asigur? Aveam vizibilitate maxima fata de celălalt sens, nu venea nimic

| Bula a răspuns (pentru Cristiggg4):

Aveai ir-ul in fata, ir in timpul depasirii nu-i vezi semnalizaril (ai un camp port, cand esti langa el).

| darrio2007 a răspuns (pentru Bula):

Dar cel cu tirul s-a asigurat inainte sa faca stanga? Daca da, l-ar fi vazut pe baiatul ăsta ca este in depasire.

| Cristiggg4 explică (pentru darrio2007):

Și eram de câteva secunde pe banda a doua cu semnalul pus.

| darrio2007 a răspuns (pentru Cristiggg4):

Deci e clar. Bine ca ai scapat.

| suntserios a răspuns (pentru Bula):

Ce balarii spui acolo ma omule?
E irelevant ca tirul a semnalizat sau nu, tirul trebuia sa e asigure la virajul al stanga avand in vedere ca cel care a pus intrebarea era deja in depasire.

| Bula a răspuns (pentru suntserios):

Prostia n-are limite.
Totdeauna mortul e de vina, fiindca n-are cum sa se apere, sa-si exprime punctul de vedere.
In acest caz, tir-ul a merd pe banda 1 si de acolo a vrut sa vireze in stanga (nu de pe banda a 2-a).
Dar, un politist constatator greu gandeste astfel, fara dovezi.

| suntserios a răspuns (pentru Bula):

Se pare totusi ca tu ai citit alta intrebare sau pur si simplu inventezi chestii ca nicaieri in discutia asta nu a fost vorba de o strada cu doua benzi pe sens.

Tu erai soferul tirului ai fost acolo sau pur si simplu inventezi o chestie acum?

| Bula a răspuns (pentru suntserios):

Daca a avut loc pentru depasire, atunci exista loc de doua benzi chiar daca nu au fost marcate.
Daca nu, atunci depasirea s-a facut pe sensul opus.

| suntserios a răspuns (pentru Bula):

Sa moara Bibi ca depasirea se face pe sensul opus? Wow, nu stiam asta pana acum.

Logic in pana mea ca depasirea se face pe sensul opus. Daca erau doua benzi pe sens nici macar nu se mai numea depasire.

Ce ca.cat de raspuns i-ai dat omului cand nici macar nu stii cum arata o sosea si cum se face o depasire.

| Bula a răspuns (pentru suntserios):

Daca erau doua benzi pe sens si AMBELE vehicule mergeau pe acelasi banda, si atunci se poate vorbi de depasire.
(din banda 1 depasirea se face pe banda 2, iar daca amandoi sunt pe banda 2, atunci tir-ul din fata nu poate fi depasit peste linia (continua) din mijloc.

| suntserios a răspuns (pentru Bula):

"Daca erau doua benzi pe sens si AMBELE vehicule mergeau pe acelasi banda" suferi de un AVC in momentul asta sau de ce te exprimi asa?

In continuare, de ce dracu vorbim despre doua benzi? Asta ai inventat tu, in discutie nu era vorba de asa ceva. Laso balta.

| darrio2007 a răspuns:

El era de vină. Trebuia sa se asigure inainte sa faca stanga si posibil ca a semnalizat in timp ce tu erai deja in depasire si nu aveai cum sa vezi.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Daca tu ai facut depasirea legal el era singurul vinovat

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

La ce îți folosește să știi cine era de vină, că acum erai la morgă.

| 1234568807 a răspuns:

Destul de urat