Întrebare recomandată | AnniaAKN a întrebat:

Care-i treaba în Franta, de ce nu fac nimic? Sunt atâtea echipaje acolo, ce anume așteaptă? De ce nu intervin? Sunt doua persoane pe când ei sunt cu sutele.Astept de cateva ore să văd un rezultat si s-au inmulțit doar numărul de răniți.

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Nimeni, indiferent de ce s-ar intampla nu are dreptul sa ii ia viata altuia.Indiferent de imprejurari sau motive. Acesti descreerati nu pot fi numiti oameni si mai ales rationali, iar ca sa ucizi in numele religiei este inacceptabil. Singura pedeapsa este cea capitala. Acesti teroristi precum si credinciosii habotnici convinsi ca doar prin moarte se poate realiza o razbunare ar trebui vanati ca sobolanii sau niste animale turbate si exterminati fara nicio mila.

31 răspunsuri:
NOname
| NOname a răspuns:

Http://www.tpu.ro/......pria-vina/

NOname
| NOname a răspuns:

Poate musulmanii vor începe să împuşte şi pe cei de la stand up comedy.
http://youtu.be/5FdEUADYTfU
http://youtu.be/qt4WVmwhyRw

Nu ar fi mai bine să-şi dezvolte simţul umorului şi să nu mai raporteze pe toată lumea la religia sa (valabil şi pentru toţi ceilalţi religioşi)?

Ioi, am găsit un musulman simpatic şi cu simţul umorului. Aleluia!
http://youtu.be/xfOxTsBCgqY
...deci se poate!

NOname
| NOname a răspuns:

Nu văd de ce aş tolera prostia şi violenţa.
Pretenţiile islamului la respect mi se par bizare.

http://youtu.be/jIaGWURONRU

NOname
| NOname a răspuns:

"How to Behave During an Islamic Massacre."

http://youtu.be/EKerbOi_mrI :))

| Gizăz a răspuns:

Când citesc comentarii precum primul mi-e scârbă că trăiesc în lumea asta!

| NOname a răspuns (pentru Gizăz):

Când citesc comentarii precum primul, mi-e silă că există şi mentalităţi de genul.

Parcă musulmanii fanatici nu ar fi şi aşa destul de cretini, unii le mai dau şi curaj.

| Gizăz a răspuns:

Poporul X e într-un fel. Poporul Y e într-alt fel. Dacă câteva persoane din poporul X sunt omorâte, să aruncăm cu artificii. Că tot poporul X e într-un anume fel. Tu te-auzi ce spui? laughing

TU eşti om? Când ai văzut copii sau părinţi plângând, nu ai avut o doză de empatie şi te-ai dus cu gândul la ce popor de caca sunt francezii? Chiar dacă generalziarea aia ar fi valabilă, tot ai avut nişte reacţii anormale. Auzi, dar animalele îţi plac? Că de obicei ăştia ca tine le ling sub coadă într-una. E fix acelaşi gen de empatie prost plasată.

| 愛日本 a răspuns (pentru Gizăz):

Vai dar ce destepti ne credem.
Nu draga,eu nu sunt om,eu sunt extraterestru.
''Când ai văzut copii sau părinţi plângând'' in primul rand, asigura-te ca i-am vazut.
Am mai spus, si o mai spun odata : nu sunt singura persoana cu aceasta parere! Sunt o multime care au aceeasi parere ca mine.
Oricum ce sa te astepti de la unul ca tine, care are o asemenea poza la avatar, normal ca esti de partea francezilor. Eu nu sunt de partea nimanui, doar ca situatia asta putea fii evitata, au primit amenintari, dar de ce sa evitam un atac terorist cand putem sa radem de altii, nu-i asa?

| Gizăz a răspuns (pentru 愛日本):

rolling on the floor Realizezi că nimic din ce-ai zis n-are logică, nu? Nu are nici măcar una de context. O propoziţie la tine nu are legătură cu aia de dinainte. Sunt doar o groază de idei aleatorii despre nimic.

1. Eu îmi frec ochii şi nu-mi vine să cred că n-ai prin sensul întrebării mele cu omul.

2. Contează dacă i-ai văzut la propriu pe net sau la TV? Pe bune?! Asta am zis?! Tu spui ceva gen fu/c/k those bastards with their families. Hai să ne concentrăm în schimb pe atacurile francezo-musulmano-aroabo-masonico reptiliene.

3. Multă lume a fost de părere că Pământul e centrul Universului. Dacă o majoritate crede ceva, nu înseamnă dragă că aşa e. Ăla e apel la majoritate. Asta dacă te-aş crede pe cuvânt şi ai lua interviu acelei "multă lume".

4. Ce legătură are avatarul meu cu francezii? Te simţi jignită în sensibilitatea ta religioasă? Vezi o legătură "hiperboreală"(să folosesc termeni dacişti) între religia neamului şi străinii ăia "nenorociţi"?! Avatarul meu e despre ăştia ca tine, dragă. Că la asta v-aţi redus zeul. A vrut să fiţi ca el, dar l-aţi caricaturizat pe el în imaginea voastră. Ce ar zice Iisus care a îndemnat să întorci obrazul şi să-ţi iubeşti aproapele despre mentalitatea ta?!

E absolut normal să crezi că ar fi putut fi evitat. Eşti o fanatică la fel ca ăia. Doar religia şi arma diferă. Tu nu ai mitralieră, ai tastatură. Să-ncălcăm libertatea de exprimare că sunt fanatici cu arme care se simt jigniţi. Tu te-auzi ce imbecil e ceea ce zici?

PS. Un sfat. Când mai o dai în mari românisme, măcar învaţă dracu' să scrii corect. Îţi baţi joc de limba asta mai rău ca un copil de şase ani.

| 愛日本 a răspuns (pentru Gizăz):

Pai bai desteptule, aberezi in toate propozitiile tale.
2.nu i-am vazut deloc, nici pe net sau la tv, nu m-a interesat.
3.Parerile sunt impartite, daca eu cred ca respectiva e frumoasa iar tu zici ca e urata, asta nu insemna ca este un raspuns corect la asta. Este destula lume, doar ca nu o vezi tu, pana acum am dat de multi ''ca mine'' si chiar nu ma intereseaza daca ma crezi sau nu laughing
4. Sunt agnostica, deci de unde si pana unde sensibilitate religioasa? Si restul nu mai conteaza, din moment ce sunt agnostic.
Acel incident putea fi evitat, daca tu refuzi sa crezi asta imediat sunt o fanatica si nu stiu cum.Si in legatura cu sfatul tau, de ce exagerezi in halul asta? Un copil de sase ani? Hai nu zau, nici macar nu am gresit intr-un hal in care sa iasa in evidenta. Daca am gresit e din neatentie, sau tastatura, nici nu-mi dau seama unde am gresit. Daca am gresit mai mult de 10 ori, atunci poti spune ca imi bat joc RAU de limba romana.
Si uite ce face situatia asta, certuri intre oameni, iti place?

| Gizăz a răspuns (pentru 愛日本):

straight face

| 愛日本 a răspuns:

Care-i treaba cu noi romanii? De ce dam atata interes unei tari care isi bate (sau cel putin si-a batut) joc de noi de n ori?
Si francezii aia tampiti,care au iesit in cluj cu ''Je suis Charlie'' si alti romani care ii sustin, nu e stupid? Sa ne trezim si noi maine/poimaine cu un atac terorist pentru ca sustinem o asemenea tara care prin ''libera exprimare'' batjocoreste alte tari doar ca sa rada ei? Teroristii isi apara religia, si teritoriile, cum musulamnii sunt foarte religiosi, eu chiar nu m-am mirat de fapta lor.
Iar acest Charlie a scris in caricaturile lui ceva de genul : ''A trecut.(o data). ianuarie si nu am avut niciun atac terorist '' Ei, uite ca l-au primit.
In plus, aceste caricaturi sunt foarte scarboase, hidoase, uita-te la poza a doua http://www.dcnews.ro/......64155.html
Mi-e sila.

| AnniaAKN explică (pentru 愛日本):

Să ucizi pe cineva în numele religiei contrazice toate învățaturile, profetul Mohammed nu a îndemnat să-și apere religia în felul acesta, oameni ăia merită să fie pedepsiți pentru că au luat atâtea vieți omenești. Orice lucru rău nu e un păcat mai mare decât să omori pe cineva.

| Lawliet14 a răspuns (pentru 愛日本):

De acord. Caricaturile au fost scarboase si la adresa altor simboluri. Nu e stupid ca si presedintele tarii, Klaus Iohannis, si-a pus avatar cu "Je suis Charlie"? Ce porcarie. Nici cu teroristii (aia au gresit mai grav), dar nici cu "ziaristii" batjocoritori.

| Jolenne a răspuns (pentru 愛日本):

Și mie îmi este puțin scârbă de astfel de mentalități. A ucide niște oameni nu este direct proporțional cu a face niște desene. Desenele alea constau în libera exprimare, pe care musulmanii încearcă să o suprime.
Nu știu cum poți să spui astfel de lucruri, în condiția în care dacă Romania ar fi atacată de teroriști, probabil că ar avea nevoie de ajutor din toate colțurile.
Iar ca să mă întorc la musulmani... ei oricum își fac legea peste tot. Sau atunci când teroriștii omoară oameni, deși sunt nevinovați au un motiv întemeiat? Să ne deschidem puțin ochii, pentru că în felul acesta se duce lumea asta de râpă.
Iar a da ajutor și a fi alături de o țară care este în primejdie înseamnă a fi uman. Ei și-au bătut joc de noi, dar noi nu am uitat să fim umani. Sau ar fi trebuit să ieșim și noi cu cele mai periculoase arme și să le zburăm creierii? Așa se face dreptatea în secolul 21? Așa evoluăm noi? Frumos!

| Lawliet14 a răspuns (pentru Jolenne):

Libera exprimare nu inseamna sa-ti bati joc de simboluri!

| Jolenne a răspuns (pentru Lawliet14):

Libera exprimare constă în orice formă scrisă sau vorbită de transmitere a unei păreri. Dacă unii au acea părere cu privire la acele simboluri, atunci este strict dreptul lor de a avea acea părere. Cum se face că sunt și alți musulmani care nu au avut nicio problema? Oare ei au puțin mai mult IQ? Se zice că ai nevoie de rațiune ca să nu te transformi într-un animal al societății atunci când ești atacat/batjocorit, iar acea rațiune a dispărut din mințile acelor teroriști.
Iar din punctul meu de vedere, indiferent de ce se întâmplă, armele și moartea oamenilor nu reprezintă o soluție!

| 愛日本 a răspuns:

Ei uite ca mie mi-e sila de mentalitatea voastra, ca dati atata interes unei tari care ne-a facut de ras si si-a batut joc de noi de atatea ori!

| AnniaAKN explică (pentru 愛日本):

De fapt noi ne-am facut de râs in țara lor.Trebuia să le dea interdicție romilor în Franța la câte probleme au cauzat.

| 愛日本 a răspuns (pentru AnniaAKN):

„Nu sunt sigur că meciul va începe, pentru că, atunci când arbitrul va arunca moneda în aer, nu e sigur că o să cadă înapoi pe pământ, cu toţii românii ăia acolo". „Se ştie că sportul naţional în România nu este fotbalul, ci cerşitul". „Trebuie să ne temem de contactul direct cu românii." „De ce, joacă dur? " „Nu, au păduchi." „Ştii cum se zice la coş de gunoi în româneşte? Bucureşti".

Foarte frumoasa libera exprimare!

| Syndre a răspuns (pentru 愛日本):

Pentru tine la asta se rezumă totul, francezii au făcut glume pe seama noastră deci nu merită pic de ajutor sau simpatie? Ai o problemă serioasă dacă pui împușcatul oamenilor pe străzi și niște glume(ofensive sau nu) pe aceeași treaptă.
În al doilea rând, Europa îneamnsă UNITATE. Chiar dacă au existat așa zise dispute, în momentele de genul trebuie să fim uniți. Dacă atacul ăsta ar fi fost în România am fi avut nevoie de TOT ajutorul posibil, iar tu comentezi de Franța, o țară cu mult înaintea noastră că nu merită ajutor... Dacă nu înțelegi conceptul de unitate în ciuda diferențelor, poate nu meriți să faci parte dintr-o uniune.
Și dacă au ales să facă glume și să-și bată joc ce? A fost ofensiv? Poate, dar e dreptul lor. Dacă nu înțelegi dreptul la opinie liberă, poate nu meriți să trăiești într-o țară liberă. Sfatul meu e să te duci undeva în lumea a 3a, unde nu ai voie să-ți exprimi opiniile și să vezi cum iți place.

| 愛日本 a răspuns (pentru Syndre):

Draga,daca se intampla in Romania, Franta se bucura la nebunie.
Nu sunt de acord cu charlie si exprimarea lui libera, daca i-ai vedea una din ''exprimarile '' lui ai intelege, dar nu sunt de acord nici cu teroristii ca iau vietile oamenilor nevinovati.Da, suntem extrem de uniti, cand multi i-au numit pe francezi ''c*rvele Europei'', in plus nu sunt singura persoana cu parerea asta, sunt o multime.
Eu pot desena, chiar foarte bine, dar prin desenele mele nu o sa-mi bat joc niciodata de oricine si orice vad mai ales daca ele ar fi extrem de cunoscute.De cand am intrat in UE tara noastra a fost privita urat.
EU NU SUNT CHARLIE. Ce prostie, eu sunt eu, eu nu fac asa ceva :
https://fbcdn-sphotos-b-a.akamaihd.net/......5335_n.jpg

https://fbcdn-sphotos-d-a.akamaihd.net/......8171_n.jpg

| Syndre a răspuns (pentru 愛日本):

Nu poți să fii de acord cu exprimarea liberă dacă susții că nu ești de acord cu "exprimarea liberă a lui Charlie".
Mulțimea ta e o minoritate, din fericire. Eu rămân la părerea mea, du-te într-o țară din lumea a 3a unde nu ai drepturile care le ai aici și cheamă și "mulțimea" ta cu tine.

| 愛日本 a răspuns (pentru Syndre):

Fii sigura ca nu e o minoritate. Daca exprimarea libera insemna bataie de joc, atunci nu, nu sunt de acord! Ramai la parerea ta, o sa vedeti cu totii ce inscenare josnica sustineti.

| Trandafirii a răspuns:

Păi deoarece utilajele stau de pază şi cum să intervină degeaba, nu are rost!

| stefaniastefi a răspuns:

Sper ca la noi sa nu se intample.

| bradbradut a răspuns:

Si.au facut.o cu mana lor. francezii isi bat joc de oricine..doar ca acum au ales persoana grasita