| borsec a întrebat:

Ce ai face daca ai fi primul-ministru al Romaniei? Ce ai schimba?

430 răspunsuri:
| Bianca26bb a răspuns:

Buna intrebare... Fiindca nu am facut studii de drept (e drept, sunt si mica tonguebig grin), iti voi spune cum ma gandesc eu, ca un copil. Eu as organiza mai multe concursuri sa se arate alte adevarate talente, caci nu stiu ce trebuie sa faca un prim-ministru.
P. S.-Astfel, dupa concursurile alea, cu ceva audienta, Romania ar fi mai "mare" si ar creste "economia" (nu stiu daca am scris bine.)

| DenissaDeea a răspuns:

As creia mai multe locuri de munca pentru oameni, mai mult sau putin''invatati''(Pentru a nu mai exista abandoane, furturi, violuri, crime, talharii, etc etc.)
As creia posibilitate de-a munci familiile in tara, fara a mai fi nevoite familiile sa munceasca si sa plece in alta tara.Creind locuri de munca cu salarii acceptabile.Preturile mentinute la limita pietei romane, sa nu mai sara preturile in aer instantaneu, cu motiv sau fara motiv aproape in fiecare luna.Pentru a nu mai fi abandoane pe strazi, orfelinatele pline de copii abandonati neajutorati si nesprijiniti de nimeni si sa nu te poti descurca lunar.
As creia si o posibilitate de ajutorare a familiilor/cuplurilor care nu au locuinta si sunt defavorizate!
As descuraja de a se mai da mita, se pare ca in continuare se accepta mita in anumite situati.

Janina
| Janina a răspuns:

Odata ajunsa acolo nu stiu daca as putea sa fac tot ce as avea propus insa cu siguranta as incerca sa fac din Romania o tara respectat, nu rusinea Europei cum este acum.
As incepe de la pensionarii din armata cu pensii de sute de milioane si de la judecatori si avocati care manaca tara de bani.stau o gramada de bosorogi in parlament care nu fac altceva decat sa incaseze veniturile romanilor care sunt muritori de foamne...as reduce impozitele, macar le-as face in functien de venit.
Doamne ma mai sperie si situatie din scoli... unde daca nu ai bani esti un nimeni si un nimic...toti profesorii iti cer bani, pe fata...as da niste teste de aptitudini prof care sa fie pe bune cu bataie d ejoc cum sunt cele de acum...deoarece avem in invatamant si profesori cu probleme pshice. as vrea sa se ia in considerare parerea elevului...sa dam autoritate, cu limita ce e drept, elevului.
taxe, taxe si iar taxe... unde draq se duc toti banii astea? sau de unde vin cand romanul abia are banii de zi cu zi...

curatenie! sa aratam si noi ca o tara Europeana...la asta as baga amenzi usturatoare pentru cei ce depoziteaza gunoiul in spatii nepermise sau ii arunca hartia la orice colt.
viteza minima legala... e ok dar pentru abateri i-as face s amanance pamant...viata unui om poate fi distrusa de inconstienta lor.
as face incubatoare de afaceri, gen Malaga Spania, unde persoanele doritoare pot beneficia de srijin pentru derularea unei afaceri...consider ca sunt f folositoare si neaparat necesare la noi.
as creste slariul minim si as face o balanta intre toate veniturile si ch sa fie cat mai echilibrate.multi bani s eudc pe lucruri inutile...
ma mai gandesc si iti scriu...probabil as pedepsi si violenta verbala pentru ca multi copii raman cu complexe de la simple vorbe aruncate in vant de un dobitoc fara minte
.
. revin cu idei big grin

| madalin999 a răspuns:

Daca as fi prim-ministrul Romaniei, as face drumuri pentru ca nu avem; as scoate tezele astea cu subiect unic, ce ne mananca zilele; as organiza concursuri pentru tinerii care au talente si ne-am face cunoscuti in lume.winking

| psiholoaga a răspuns:

"Da-i unui om un peste si-l vei hrani o zi. Invata-l sa pescuiasca si-l vei hrani o viata."- Stephen Covey. Eu nu am o pasiune pentru politica si nici nu prea ma pricep. Insa stiu ca pentru a crea locuri de munca e nevoie de investitii, pentru a mari pensii si alocatii e nevoie de alte investitii; pentru drumuri si sosele asfaltate si parcuri curate, iarasi, bani. Fiindca mi-e greu sa vad de unde as lua personal banii (fara sa fac o gaura in bugetul dedicat altei probleme), as incuraja aplicarea pentru fonduri UE. Sunt foarte multi bani la mijloc, fondurile sunt accesibile, oamenii trebuie sa fie informati despre asta, ca sa isi poata sustine financiar activitatile. De la agricultura la ONG-uri. Concursurile pentru tineri talentati le poate sustine oricine, nu e nevoie sa fii prim-ministru. Daca aplici pentru un fond UE dedicat tinerilor sau ONG-urilor, daca faci parte dintr-unul, poti face cam orice campanie doresti. Si cu 100000 euro, cred ca poti sustine financiar un concurs national de muzica, literatura, pictura, informatica etc. Tot secretul e in a avea initiativa. In concluzie, eu as fi genul de prim-ministru care invata oamenii sa se ajute singuri. Mijloacele exista, e doar nevoie ca oamenii sa stie cum sa le acceseze.

| Chion a răspuns:

Locuri de munca pentru tineri si alocatii mai mari.pensii mai bune

| Sara2 a răspuns:

Nu cred ca as schimba mare lucru, toata lumea spune "as face as drege" si cand se vad la putere uita de tot

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca as fi prim-ministrul romaniei as schimba totul si as incepe un program foarte ecologic pentru tara mea.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

In primul rand as schimba premiile acestui concurs.Nu este nevoie de premii pentru a afla parererea altora. Oricare dintre noi daca ar fi prim ministru al romaniei (da am scris cu r mic,) nu ar face nimic din ce schimbare ar fi postata aici de respectivul/respectiva ori altii.Pentru ca a fi prim ministru trebuie sa servesti unor anumite cercuri de interese si orice decizie "buna" pe care o iei ar putea sa le afectele lor interesele si atunci precum ei te-au urcat sus tot ei te vor cobora.Deci concluzia ar fi urmatoareabig grinaca as fi prim ministru as profita din plin deoarece stiu ca nu pot face ceea ce mi-am propus.De ce? Sunt grupurile alea de interese care fac legea in aceasta tara nu un simplu om. Daca as fi prim ministru cu riscul sa primesc disabla acount as organiza o excursie in masa pentru ungurii din transilvania.sa vada ca si la ei acasa e frumos.nu doar in romania.

ValiMocanu
| ValiMocanu a răspuns:

As moderniza institutiile care tin de puterea executiva, as initia proiecte de legi simple si clare (care sa nu mai lase loc de interpretari gen: norme metodologice, ordonante de modificare, ordine ale nu stiu carui ministru, etc), as cauta solutii pentru a elimina inechitatile din societate. Nici nu cerem mult de la ei, nu-i asa?

| valsulnorilor a răspuns:

Ca Prim Ministru al Romaniei singur nu poti schimba foarte multe mai trebuie si vointa politica pentru a vota Parlamentul anumite legi.In primul rand trebuie micsorate lefurile tuturor parlamentarilor, trebuie returnate la firmele de leasing BMW-urile alea scumpe pe care le conduc in prezent alesii neamului si care inghit sute de litri de benzina si cumparate autoturisme Dacia logan dar nu la suprapret ci la pret normal, trebuiesc anulate toate legile care au privilegiat de-a lungul timpului toata clientela politica de la parlamentari pana la ultima opinca, trebuie anulata legea cu tichetele de vacanta o mare mizerie care nu ai aduce venituri de cat prostituatei de Udrea ca nu toate hoteluirle sunt in programul tichete de vacanta.
trebuie urgent gandita si votata legea pensiilor pentru munca egala drepturi egale ca unul iesit la pensie in 1990 are un sfert pensia unuia iesit la pensie in 2008 chiar si la munca egala, cotizatie egala.
Inasprirea legilor privind faptele de coruptie, faptele cu violenta(talharii, violuri omoruri, lovituri cauzatoare de moarte), evaziunea fiscala; si punerea in aplicare a acestor legi modificate corect fara interpretari si fara a se tine seama de culoare politica, etnie, rasa, etc.
Legi pentru sprijinirea tinerilor in vederea achizitionarii de locuinte cand se casatoresc, locuinte subventionate de stat, investitii puternice in infrastructura(autostrazi, viaducte poduri), extinderea retelelor de alimentare cu gaz in localitatile rurale pentru reducerea si chiar stoparea defrisarilor masive de paduri, introducerea de lectii de informatica in scolile de la tara pentru ca elevii de acolo sunt defavorizati din cauza gradului ridicat de saracie foarte putini copii de la tara au un calculator personal iar cand vin la oras au deja un "handicap"comparativ cu cel de la oras care se joaca la calculator de la varste fragede, investitii in infrastructura din invatamant logistica laboratoare bine dotate, stimularea pecuniara a specialistilor pentru a fi incurajati sa predea la tara, subventionarea copiilor ai caror parinti realizeaza venituri modeste in vederea achizitionarii de carti si rechizite scolare, investitii in carti pentru ca atat bibliotecile de la tara cat si cele de la oras sa fie dotate cu manuale si carte pentru toate nevoile, subventii in agricultura dar nu cum este actuala lege la hectar pentru ca majoritatea oamenilor de la tara au terenuri mai mici de un hectar ca asa se cumparau terenurile pe vremuri, regularizarea pensiilor de CAP cu a celor din industrie pentru a se elimina discriminarea, introducerea impozitului pe teren in functie de cum este lucrat daca este lasat nelucrat impozitul sa fie mai mare de cat pentru terenurile cultivate pentru a se incuraja productia agricola, mentinerea impozitarii ridicate a produselor si serviciilor de lux, mentinerea impozitului forfetar ba chiar marirea acestuia pentru a creste bugetul de stat, descurajarea muncii la negru, initierea de proiecte de legi in acest sens si pedepsirea pe masura a celor ce desfasoara activitati eludand taxele si impozitele, accizele si celelalte dari catre bugetul de stat.
eliminarea completa a imunitatii parlamentare sau adoptarea unei legi ca parlamentarului roman sa i se aplice legea imunitatii parlamentare doar cand este in sala se sedinta si numai atunci.
Adoptarea de legi mai aspre cu privire la faptele de coruptie savarsite de persoanele ce indeplinesc exercitiul autoritatii publice si dublarea pedespelor in cazul acestora.
Adoptarea de legi pentru o salarizare corespunzatoare si legi prin care atat medicii, asistentii cat si infirmierii sa fie trasi la raspundere pentru fapte de coruptie si introdusi in categoria celor ce indeplinesc exercitiul autoritatii publice, Impozitarea cu pana la 80% a societatilor ce desfasoara jocuri de noroc, ruleta, cazinouri, pariuri sportive, samd, Eliminarea (abrogarea)tuturor legilor ce permit scutiri de taxe si impozite cu exceptia celor cu handicap sever, regandirea legii privind asociatiile si fundatiile nonprofit si aplicarea de pedepse mari administratorilor si responsabililor acestora in caz de depistare a unor nereguli de sutragere de la plata taxelor si impozitelor, Stimularea tinerilor cu un IQ ridicat si subventionarea de catre stat a acestora pentru a urma cursurile unor scoli pe care nu isi permit sa le faca din lipsa de venituri(am IQ 140)dar daca as spune ce lucrez ar rade toata lumea, micsorarea fondurilor pentru aresturi si penitenciare si dirijarea surplusurilor catre protectia sociala, marirea alocatiei pentru copii pana la 300 euro acum pe timp de criza si majorarea acesteia ulterior cand economia isi va reveni.Reducerea bugetului Parlamentului cu pana la 80% la telefoane, carburanti, birotica, achizitii publice, o mai mare transparenta privind achiziitiile publice atat in Parlamentul Romaniei cat si in tot sectorul de stat, anularea contractelor exagerate si tragerea la raspundere atat penala cat si pecuniara a celor vinovati in vederea recuperarii prejudiciilor create.adoptarea de legi sigure si care sa nu lase loc de portite si interpretari in functie de politica si alte "conditii atmosferice".
Salarii decente politistilor pentru a nu fi incurajati sa intinda mana si pedepsirea aspra a celor ce iau mita sau primesc foloase necuvenite, salarii decente invatatorilor si profesorilor dar si crearea de legi care sa pedepseasca pe cei ce fac pregatire la domiciliu si dau calificative elevilor in functie de cate ore de pregatire are la el si la sotia si copii sai.
Urmarirea programei scolare de catre cei responsabili si tragerea la raspundere a cadrelor didactice care nu fac predari corespunzatoare si nu se implica corespunzator in sistemul de invatamant. Legi transparente si facile privind absorbtia fondurilor nerambursabile si pedepse crunte celor responsabili de nereguli si fapte de coruptie.
Un plan concret se elaboreaza in zile si saptamani eu in 50 minute atat am putut gandi dar cand te consulti si cu altii mai pot veni si alte idei.
Mult succes tuturor.
am descoperit acest site de putin timp dar chiar imi place! Felicitari celor cu ideile!

| claw_4117 a răspuns:

In primul rand m-as axa mai mult pe educatie, tinerii inseamna viitorul. Ei vor fi cei care vor avea grija de noi, vor proteja economia si vor face aceasta lume mai buna. Totul tine de educatie...

| anonim a răspuns:

Daca as fi primul ministru, in primul rand as reintroduce examenele de admitere la liceu si la facultati, inclusiv fosta ''treapta a doua''ce se da la sfarsitul clasei a 10. un sistem nu poate evolua in contextul in care invatamantul este la pamant, si se doreste ingropat definitiv.in al doilea rand, as incerca sa elimin economia subterana, prin relaxarea fiscalitatii, si nu in ultimul rand, as incerca sa elimin coruptia din justitie, prin introducerea ''raspunderii in justitie'', si introducerea ''precedentului'' adica, fiecare judecator sa raspunda pentru verdictul pe care il ia, si orice verdict luat de un judecator, sa constituie precedent pentru celelalte procese de aceeasi natura.pana cand nu se iau astfel de masuri in justitie, nu vom avea procese echitabile, iar coruptia nu va disparea.in rest, sunt mult mai multe masuri ce ar trebui luate, insa acestea sunt primordiale.

| Diva a răspuns:

Daca as fi primul-ministru al Romaniei as schimba mentalitatea parlamentarilor, as construi mai multe locuri de munca, as pune accentul pe traditia si bogatiile acestei tarii.As construi mai multe case pentru oamenii saraci, as face reforma in invatamant si justitie.As mari salariul mediu pe economie as face reforma IN SISTEMUL SANITAR Deoarece consider ca medicii sunt platiti pentru a ajuta oamenii nu pentru a lua spaga.Mai pe scurt as pune accentul pe nevoile cetatenilor saraci nu a celor bogati.

| Princessee a răspuns:

-as curata tot tot si mai ales spatiile verzi. As participa si eu la curatarea mediului atat cat imi permite timpl
-m-as implica mai mult in educatie
-as pune mai multe ore de sport in scoli
-as ajuta copii nevoiasi si familile lor

| csintalan a răspuns:

...Intrebarea 1...as incerca sa fiu un politician curat, echilibrat,... ceea ce este greu,! ...deci asa nu voi fii prim-ministru,...
...Intrebarea 2...schimbarea inseamna si presupune trecerea de la un sistem la altul,... dar cum tara a trecut prin multe schimbari si nu a rezultat doar,, mediu turbulent,, as incerca sa dezvolt sa imbunatatesc ceea ce alti doreau cu schimbarea,...
... fetelor sa nu cioliti la raspunsuri, fara pile, ca va pic la examen,...

| eeeeeeeeee a răspuns:

Mi-as cumpara o masina frumoasa(asta dupa ce as da pentru permis de conducere, bineinteles!), o viluta, mi-as face un cont baban in banca, mi-as schimba statutul social, cu alte cuvinte.in rest, ce sa mai schimb? eu sunt o persoana conservatoare, tin la tara mea asa cum e ea.

| tukhey23 a răspuns:

Un IPOD NANO, suna binehee hee
Eu daca as fi primul ministru, as face seitul TPU, brand national.Si i-as invita pe toti oameni, sa intre pe seit. si sa isi spuna parerea happy

| Parintele a răspuns:

Ca prim ministru as incerca sa ma angajez in cateva proiecte principale care ar aduce beneficii romaniei.In primul rand as incerca sa pun pe picioare agricultura, as incerca un proiect de asociere al proprietarilor in vederea obtinerii unor suprafete mari pentru cultivat ( in prezent sunt mii de parcele mici pe care fiecare cultiva ce vrea si cum poate) si pentru o mai buna folosire a acestora in interes comun.Ar fi nevoie si de un bun proiect pentru irigatii si bineinteles o mecanizare corespunzatoare.Pe langa asta m-as implica in proiecte de zootehnie.Alt punct ar fi infrastructura.Aici m-as implica prin demascarea si eliminarea tuturor partilor si intereselor meschine din sistem, as incerca sa promovez firme romanesti in proiectele de constructii de autostrazi, drumuri si poduri. Un alt proiect ar fi resuscitarea firmelor de productie, mari si mijlocii, din tara. Privatizarea fortata din anii 90 a pus la pamant productia interna.As mai avea in vedere turismul, educatia si sistemul sanitar.In tot acest timp o lupta anticoruptie reala ar fi tot o prioritate.Cam multe zic eu dar cred ca avand o echipa competenta si cinstita nimic nu ar fi imposibil.
Multumesc.

| cristi a răspuns:

Daca as fi primul ministru probabil nu as reusi sa fac mare lucru fara o echipa care sa ma sustina tenacedin spate si care sa isi dea tot interesul pentru a ma ajuta sa imi pun in practica proiectele..se stie ca toti care au incearcat sa faca ceva la un momentat dat mai mult sau mai putin sau lovit de sistemul corupt si de birocratie care iti ingreuneaza orice proiect si iti zadarnicesc orice plan. Deasemena fondurile de investitii sunt f importante, atragerea de capital in domeniile restante ale Romaniei este vitala pentru a face ceva. Insa daca as avea indeplinite toate conditiile enumerate as incerca sa schimb din temelie sistemul de sanatate si sistemul de invatamant care sunt vitale, si infrastructura tarii care zic eu sunt cele mai vitale. Ar mai fi foarte multe domenii dar m-as limita la aceste obiective si as incerca din rasputeri sa schimb in bine ce mi-am propus.

| want2bMajestic a răspuns:

Ca sa ajung prim-ministru trebuie mai intai sa ma inscriu intr-un partid. cred ca as prefera PSD-ul. in decurs a catorva ani buni, dupa c te cunoaste lumea( vorbesc la nivel de tara), as candida. oricum...nu este asa d usor precum cred altii aceasta functie. premierul are aproape tot munca presedintelui p capul sau. pe fiecare dintre noi ne macina cate ceva, cate ceva cu care sa contribuim la schimbarea Romaniei, dar un singur om nu poate schimba o natiune intreaga. DA, dca ar fi sa schimb ceva atunci acel ceva ar fi salariile mari ale bugetarilor...se poate ca un judecator sa primeasca mai mult decat presedintele? da, in romaniahappy... ce as mai schimba ar tine de circulatie...amplasarea radarelor fixe in toata tara, nu doar in orasele mari... sunt multe de schimbat, dar este aceeasi poveste ca si cu legiile. se voteaza o lege, intra in vigoare, dar nu este respectata... oare o sa ne simtim vreodata ca si o tara membra UE? sau mai bine zis ...ca si cei din occident...

Anna
| Anna a răspuns:

Politicienii folosesc termeni/cuvinte fara sa le cunoasca intelesul, precum "infrastructura", sunt niste demagogi care promit marea cu sarea, dar nimic din ce spun nu se concretizeaza.In alte tari, un copil care merge la gradinita de profil, cand va fi mare va ajunge sa profeseze ceea ce a invatat de mic, pentru ca tara respectiva are o infrastructura bine pusa la punct.La noi, in Romania, daca ai studii superioare, facultati, masterate, ti se ingalbenesc si prafuiesc diplomele in rama! As schimba in primul rand infrastructura tarii(as incepe cu constructia autostrazilor), inainte de adoptarea unor legi, as crea conditiile respectarii lor(ex.nu interzici parcarea intr-un loc in care nu exista parcari), restaurarea Bucurestiului vechi in loc de cladiri de sticla, promovarea si dezvoltarea tursimului(tara noastra are obiective turistice extraordinar de frumoase, dispunem de toate formele de relief, merita sa profitam de asta si sa fructificam aceste valori), as sanctiona drastic nerespectarea sau incalcarea drepturilor omului cat si evaziunea fiscala(daca toti ar fi corecti si ar plati impozitele la stat, am avea bani si pentru alte proiecte), as creste salariul minim pe economie anual cu cel putin 20%(in functie de bugetul de care dispun), implicit pensiile mici si alocatiile elevilor(care sunt de toata jena), reformarea sistemului sanitar, crearea de locuri de munca in orasele mici si nu numai, astfel reducerea considerabila a celor care pleaca sa munceasca in afara, reformarea justitiei, as investi in educatie(locuri la buget in facultati si mastere), adoptarea unor legi pentru crearea de locuinte sociale, subventionate partial sau chiar integral de stat, pentru tinerii, familiile cu venituri mici.etc.

| Dl.Inginer a răspuns:

As fura cat as putea si apoi as arunca ca becali cu bani in stranga si-n dreapta!laughingSi totusi, as promova moralitatea, as extermina prostituatele si as promulga o lege prin care curentul emo sa fie interzis.tongue

| ciupy a răspuns:

As repara drumurile, as scapa de teze cu subiect unic, as avea grija ca cladirile monument din Bucuresti si din restul tarii sa nu se mai darame oricand vrea cineva iar apoi sa construiasca un bloc sau ceva inutil. as organiza cat mai multe centre pentru batrani cu dotarile de care au nevoie as repara spitalele din tara, as sprijini energia bio si toate celelalte lecruri care tin de acest lucru. as pune in vigoare legi mai aspre pentru violatori, hoti, criminali, in general cei care sunt penali. as pune mai multi gardieni la inchisorile din tara care parca nici nu ar fi pazite. si as face dreptate in judecata adica orice om bogat sau sarac sa aiba aceleasi drepturi adica sa nu intre doar cei saraci in puscarie iar cei bogati in libertate.

| AllenTJ a răspuns:

As creea mai multe scolii, as reedita invatamantul romanesc, as incerca sa obtin mai multe servicii pentru nevoiasi. As creea rampe speciale pentru oamenii cu abilitati ca si asa nu prea exista, asa incerca sa ajut cat mai multa lumea nevoiasa, as incerca sa upgradez Romania la standarde cat mai bune

Cheers from Allan

| wale a răspuns:

Asi incerca sa schib mentalitatea oamenilor

| andi a răspuns:

Stii ascul mult formatia "parazitii" si in versurile lor se gaseste mult adevar despre parlamentari, senatori... dar stii ceva? tot din versurile lor... daca'as fi presedinte, as amaneta romania si nu m-ati prinde...cred ca ai inteles pe scurt ce as face...sincer regret k m-am nascut in romania in anii astia... poate era mai bine acum 100 sau 200 de ani...sau in viitor... daca o sa mai fie "romania" peste 100 de ani... mira-mash

p. s. vreti sa schimbati tot in romania? schimbati toata conducerea, toate partidele astea care avide de putere se lupta k, kiorii.lingusitori si lingai... vorbe dure din partea mea, nu am nici un drept, dar macar un singur lucru nu ne-au luat LIBERA EXPRIMARE!

| sebastian_2565 a răspuns:

Daca as ajungea in functia aceasta... in primul rand as face tot ce mi-ar sta in putinta sa elimin birocratia din tara asta as schimba legea achizitiilor publice "care e o imbecilitate" as renegocia toate contractele "puternice" din tarisoara noastra constructia de autostrazi, reactoare la cernavoda, as da legi care sa faca din romania un paradis fiscal asa am atrage mult capital strain, as deschide cateva banci in care actionari sa fie statul si cetatenii romaniei ca profitul obtinut sa ramana aici nu sa fie exportat in grecia, austria, u. k., i-as alunga pe canadienii Gabriel Resources din rosia montana si as crea o companie de stat care sa se ocupe de cele 300 de tone de aur care se preconizeaza ca s-ar ascunde pe acolo ar face bine economiei... as schimba conducerea dna-ului sa zica dl patriciu si cu dl vantu cum au facut miliarde pe spatele : meu, al tau, al tuturor cetatenilor, unul prin vanzarea unei rafinarii iar celalalt cum a luat bogatiile patriei pe nimic (delta, zacamintele de brucit din bihor ), restructurarea invatamantului din temelii, acordarea de burse, faurirea unei romanii ecologice prin taxe pe marii poluatori sa faca investitii in retehnologizari, impaduriri prin acordarea de facilitati celor care doresc sa faca asta, agricultura s-o dezvolt prin subventii masive si deschiderea de unitati de stat in fiecare judet, ohoooo ar fi o gramada. straight face si ce as schimba...in primul rand mentalitatea romanilor ...sa nu mai fure, sa fie mai civilizati...si ar mai fi multe!

| yoanna73 a răspuns:

MA-SI SCHIMBA DIN FUNCTIE.

| anonim a răspuns:

Daca as fi prim ministru..., ma ajuti sa ajung? si dupa..., ne descurcam noi.iti ofer un post caldut, ce spui? te prinzi?rolling on the floor