| anonim_4396 a întrebat:

Cine ma poate ajuta cu niște informații? O sa întreb și unde e nevoie dar pana atunci vreau sa aflu dacă știți și voi sa îmi spuneți măcar din mare la ce sa ma aștept.
Nu ma pricep la treaba cu căsătoriile,dar trebuie sa fac starea civila și vreau sa o fac la mine în oraș,viitorul soț ne fiind și el din acelasi loc.Din câte am înțeles atâta timp cât eu sunt,pot sa fac în orașul meu,ne trebuie buletinele,certificatele de naștere,prenupțialul,sa dam o declarație cu ce nume vrem sa avem adresa etc.
Bun,el va trece pe numele meu asta e simplu de trecut,dar treaba e ca noi nu avem domiciliu stabil, eu sunt trecuta la ai mei, iar el la ei lui.Se poate sa rămânem cu aceleași adrese, sau e necesar sa fiim amandoi trecuți intr-un loc? Trebuie sa ne schimbam ambii buletinele?

11 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu este adevarat ce spui, ai domiciliul stabil la parintii tai, nu confunda sintagma domiciliu stabil cu sintagma domiciliu propriu.
Si daca ramaneti tot la parintii tai doar sotul va trebui sa-si preschimbe cartea de identitate, avand in vedere ca-si schimba numele de familie si domiciliul.
Sotul poate sa ramana tot la domiciliul parintilor lui, dar tot trebuie sa-si preschimbe cartea de identitate pentru schimbarea numelui de familie. Doar daca fiecare ramanea cu numele lui de familie si domiciliul lui sotul nu trebuia sa-si schimbe CI.

| Freya1 a răspuns (pentru Ioandelasal):

Știu ca isi schimba buletinul pentru ca isi schimba numele, ce voiam sa știu e daca poate sa își treacă tot aceias adresa (de la ai lui)?

| Ioandelasal a răspuns (pentru Freya1):

Da, se poate.
P.S. Nu mi-ai citit atent raspunsul. Reciteste ultimul paragraf.

Bula
| Bula a răspuns:

La casatorie, cine isi schimba numele, trebuie sa-si schimbe si buletinul.
Pentru buletinul nou, proprietarul spatiului din adresa de domiciliu trebuie sa prezinta dovada detinerii spatiului (exras CF proaspat) si/sau sa dea semnatura de acord de luare in domiciliu.
Daca careva dintre soti nu-si schimba numele, atunci nu trebuie sa-si schimbe buletinul (CI).

| GabiDumitrescu a răspuns:

Prenuptial, excelent, felicitari, toata stima si respectul! De-aveam si eu atita minte cand m-am nenorocit... in fine. Ca sa iti raspund pe subiect, va schimbati buletinul doar aia care va schimbati numele. Cind schimbati si domiciliul, atunci trebuie schimbate din nou.

| Holiday a răspuns:

Nu are nicio legatura casatoria cu adresa din buletin. Sotii pot avea adrese diferite in buletin.

| Holiday a răspuns:

Daca el isi schimba numele, doar el trebuie sa-l schimbe, chiar daca nu se modifica adresa. Tu nu trebuie sa schimbi nimic.

| Sophieka a răspuns:

Mai rar ca o femeie sa isi ofere ea numele de familie. Sper sa fie doar dintr-un fapt banal, precum ar fi ca numele tau de familie e mai frumos si nicidecum din alt motiv ca sa-si schimbe el numele din diferite motive "rele".

O casnicie frumoasa!

| helpforyou a răspuns:

Se poate sa ramana cu aceesi adresa. Daca vrea sa aiba adresa ta atunci trebuie sa dea acceptul de primire in spatiu unul dintre parinti.

| wahaha a răspuns:

Rip

| Feli47 a răspuns:

El va trece pe numele tau? Hmm, interesant.
Va stabiliti un domiciliu impreuna. Ori la ai tai, ori la ai lui. Dar fiecare trebuie luat in spatiu.