| tudorvolcano a întrebat:

Credeți că România ar supraviețui unui atac nuclear masiv? M-am gândit la asta mult timp și am constatat că este singura țară care ar putea supraviețui unui asemenea lucru.
Argumente :
1)România are cel mai mare număr de peșteri în Europa : între 12.000-15.000 care ar cam putea securiza o mare parte din populație.
2)România poate să facă rezerve alimentare pentru ani buni înainte de un atac nuclear, și chiar și după.
3)Bombele nucleare nu au o forță mai mare decât un uragan sau erupție vulcanică, deci ideea că o țară ne poate face pe toți praf radioactiv este o aberație.
4)România are un tunel subteran natural destul de lung cu cale de acces din Munții Bucegi care poate evacua și el o mare parte din populație.
5)Nu toate bombele nucleare pot să ne atace. Unele pot fi oprite de scutul anti-rachetă.

Deci, dacă ne preparăm pentru un atac nuclear masiv reducem impactul atacului prin următoarele etape :
1) Producția în masă a costumelor de anti-radiație termică
2) Femeile și copii vor fi duși în peșteri, unde vor avea resurse necesare de hrană pentru 6-7 ani
3) Adulții de sex masculin se vor ocupa de construcția de sere agricole extinse în toată țara, nu în spații limitate
4) Se vor construi de asemenea tunuri anti-aeriene dacă scutul anti-rachetă nu oprește un număr necesar de bombe

În plus, agresorul trebuie să se aștepte pe termen lung la bombardamente nucleare din partea altor state deoarece încalcă tratatul de neproliferare nucleară și de asemenea la bombardamente aeriene, rată a crimei crescută deoarece are cetățeni al statului agresat pe teritoriul său etc.

Ce credeți?

15 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Ia mai citeste si pe aici: http://www.zi-de-zi.ro/......erie-foto/
Ai sa te convingi de contrariul.

| darrio2007 a răspuns:

Eu cred ca fabulezi.De unde ai scos astea?

| Dandanache a răspuns:

"M-am gândit la asta mult timp și am constatat că este singura țară care ar putea supraviețui unui asemenea lucru."

De ce, fiindca noi avem pesteri si altii au doar buncăre? laughing

suntserios
| suntserios a răspuns:

Loloi... de unde ai scos fabulele astea?

1. si cati oameni crezi ca ar incapea in pesterile alea? de unde stii ca nu vor fi bombardati muntii si distruse pesterile? cate din cele 12.000 sunt accesibile? si cate nu sunt inundate?

2.de ce ai impresia ca Romania e o tara atat de dezvoltata agricol?

3.pe langa forta mai exista si radioactivitatea care te omoara in liniste

4.si unde crezi tu ca i ar evacua?

5.da, ce o sa faca scutul? distruge o bomba in aer sa fie radioactivitate in toata zona atmosferica respectiva?

1.ca bugetul tarii deja da pe afara incat mai putem cheltui si pe asa ceva pentru a ne apara de un atac cu o probabilitate f mica. avem sanse mai mari sa murim de o epidemie de gripa.

2.repet, de ce crezi ca putem aduca resursele alea?

3. loloi... adultii de sex masculin stiu sa bea nu faca agricultura in tara noastra

| tudorvolcano explică (pentru suntserios):

1. O bombardare a peșterilor este dificilă deoarece nu sunt prea bine cunoscute de străini, nici măcar de spioni.
2. România are o mare parte a suprafeței acoperită de cernoziom, teren superfertil care nu îl găsește decât în două lanțuri pe toată planeta. Unul trece din România până în Nordul Caucazului, altul trece prin vestul Canadei, dar nu este exploatabil. Mare parte a țărilor de pe glob sunt nevoite să facă investiții uriașe în agricultură, în timp ce noi facem investiții minime, iar producția asigură hrănirea a 100 de milioane de oameni.
3. Cât timp producem costume pentru cei de la suprafață, totul va fi bine.
4. Depinde.
5. Mai bine decât să se distrugă infrastructura, dacă populația de la suprafață are costume anti-radiație.
6. Bugetul trebuie reorganizat deoarece nu se acumulează destui bani. Se poate rezolva într-o secundă crescând urgent salariile la consultul oamenilor de afaceri, reducând taxele pentru afaceriști și punând dobândă negativă la depozitele bancare.
7. Repet, avem excedent alimentar uriaș.
8. Situațiile de urgență schimbă oamenii.

| suntserios a răspuns (pentru tudorvolcano):

"punând dobândă negativă la depozitele bancare." -- lol asta inseamna produsirea exconomiei si a sistemului bancar intr-o zi.

"Situațiile de urgență schimbă oamenii" da ii schimba in mai rau.

Cred ca te uiti la prea multe filme SF.

Ia gandeste te tu ce inseamna sa strangi in cateva pesterile milioane de oameni, si gandeste te cum ii aduni pe aia din sistemul rural.

sa stii ca realitatea e departe de filmele cu zombalai si buncare care se autosustin.

Noi am facut 100km de autpstrada in 25 ani si crezi ca ne mobilizam intro factiune de secunda,... big lol

| doctorandus a răspuns:

Lol. Daca toate bombele atomice explodeaza in Africa am avea un inghet global care ar dura trei ani, suficient timp sa moara mare parte din populatia lumii din lipsa de hrana, energie si caldura.

| SkyPilot a răspuns:

Ai incercat vreodata sa locuiesti intr-o pestera? Foarte putine din ele sunt locuibile. Nu cunosc numerele concrete, dar as zice din ce am vazut ca Spania si Franta au mai multe.
O fi putand Romania sa faca rezervele dar in cazul atacului, acestea ar trebui sa existe deja.
Problemele in cazul unui atac nuclear le creaza radiatia remanenta, care nu ne transfroma in praf dar ne curata in cativa ani.
Unde e tunelul de care vorbesti? Te referi la cel de cale ferata de sub Paduchiosul? Ala este zidit si se pare ca dincolo de obstructie este prabusit masiv. Plus ca nu am auzit pe nimeni sa stie unde este iesirea cealalta.
Care scut? Al supereroului po-po-po-ponta? Sau crezi ca le deturneaza PSDul si le vinde la fiare vechi?
Apoi, la masuri: costumele costa bani. De unde ii iei, de la fatuca aia care e sinistru de finante? Pai cine citeste Capital stie mai multa economie decat aia! La fel si cu tunurile alea. O sa avem doar tunurile pe care le da pesedeul! Pana duci tu femeile si copiii in pesteri, bombele au lovit deja. Iar cu serele alea, de ce nu le facem deja, ca tare ar fi bune si pe timp de pace!

| tudorvolcano explică (pentru SkyPilot):

Ce-i drept Spania și Franța au destul de multe peșteri, dar mai puține decât noi în total. Ți s-a părut că au mai multe deoarece acolo mii de peșteri au potențial turistic, în timp ce la noi au doar 120.
Peșterile pot fi amenajate pentru a locui.
Mulți țărani și-au făcut rezerve de grâu și alte alimente, deci avem destule dacă statul și le însușește la atacul nuclear.
Mă refer la tunelele secrete din Bucegi folosite după zvonuri pe vremea dacilor.
România va fi prima țară NATO din Europa care va avea un scut antirachetă.
Costumele vor fi produse în masă doar pentru cei care vor sta la suprafață.
Cât despre evacuare, faza 1 ar fi ca populația să evacueze urgent zonele urbane.
Cât despre sere, noi nu facem deocamdată agricultură pe munte, deci nu ar avea nicio utilitate cât timp facem agricultură pe podișuri de cernoziom.

| Danut_Popa_1961 a răspuns:

Cred ca la focoasele existente astazi, un razboi nuclear ar distruge complet planeta.Nu ai luat in calcul faptul ca o parte din rachete sunt proiectate sa riposteze in mod automat in cazul declansarii unui atac.Dar cel mai grav este ca in prezenta radiatiilor aparatura electronica incepe sa functioneze haotic, asa ca se va pierde controlul asupra acestor arme.

| AlexanderAdrian a răspuns:

Ce cosmar ai avut? intreb asa ca nu pricep ce-ti veni.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Scutul antiracheta nu sta la dispozitia noastra ci al NATO. Daca tara noastra este atacata nu depinde de noi sa pornim acele scuturi ci de nato. Pentru a face diferite manevre cu populatia, de mutat populatia de colo colo, in pesteri e nevoie de bani.Nu toti au masina si benzina la discretie sa poata fugi repede in pesteri.In general ai o idee buna dar e greu aplicabila. In caz de atac nuclear totul se rezolva individual.Cel putin la tara, oricine isi pate face un beci, cu cele necesare in el.Hrana,apa,medicamente etc.
In haosul care se creeaza atunci nu se rezolva nimic, mai ales daca nu sunt bani.Multe tari nordice mai ales si-au facut deja buncarele lor pentru populatia in masa dar la noi din lipsa organizarii si dezinteres, nu.
Asta e, fiecar pentru el si familia lui.Ai bani, iti faci un buncar pentru tine si ai tai.

| Ben00 a răspuns:

Ce fel de supravietuire e aia fara productie agricola, fara industrie alimentara, transport, industrie farmaceutica, apa potabila, energie termica etc?

Prin cateva orase din Italia si-au incetat activitatea doar firmele de salubritate, si s-au umplut de gunoaie.

Inchipuie-ti ce ar fi orasele fara apa, referitor la functionarea canalizarii.
Un razboi nuclear ar insemna haos si mizerie, si probabil o viata de nesuportat.

| RoboțelulAndroidDinTelefon a răspuns:

Interesanta gandire. happy Frumoase argumente.

| TheGazeTTeRuKi a răspuns:

Ideea ta e buna dar nu se merita, vorba lu adrian ai avut un cosmar? =]]] pfffffffffffffffffffffffffff