| anonim_4396 a întrebat:

Credeti ca romanilor le-ar trebui armata obligatorie? 5 ani de armata sa spunem. Probabil stiti unii cum sunt instruiti soldatii, la cate teste fizice si in special cele psihologice sunt antrenati peste limita. Multi cedeaza psihic nervos, sau innebunesc si se baga la tratamente dar ceilalti devin oameni de fier, nu-i intimideaza absolut nimic. E de ajuns sa te gandesti, ce poate pati un soldat american daca e prins de teroristi.
Ce parere aveti despre asta? E cineva pe aici care a facut armata sau a fost in legiunea straina?

46 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Cred ca armata obligatorie a avut si o parte buna, invatandu-l pe proaspatul adult ca s-a cam terminat cu adolescenta si ca trebuie sa se descurce pe propriile picioare. Si nu strica sa inveti nici ce este umilinta, nici ca esti egalul colegului din dreapta si din stanga, ca nu prea conteaza ce este tata, dar mai ales ca ordinul se executa, nu se discuta.
Totusi, 5 ani e imens, o societate nu este formata exclusiv din supersoldati si nu gasesc nici o justificare pentru a-i sacrifica pe cei care ar ceda psihic. Si cum nu imi plac chestiile impuse, cu toate avantajele enumerate la inceput, nu ma pot pronunta decat impotriva armatei obligatorii.
Poate o cale de mijloc ar fi mai potrivita: orice tanar sa se poata inscrie la un curs de pregatire militara, de 6 luni sa zicem, oferindu-i-se in acest sens anumite avantaje (de exemplu dreptul de a se angaja in institutii militare sau asimilate, dreptul de port-arma etc).

Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Nu, fiindca armata este un loc in care esti educat sa fii obedient si dur, ceea ce este absolut inutil intr-o societate civilizata. ne trebuie mai degraba mai mult respect pentru scoala, care te eeduca in spiritul stiintei, te face curios, inovator, muncitor si puternic prin informatie nu prin forta bruta.

| anonim_4396 explică (pentru Brigaela):

Educatia face parte din acel sistem de instruire, cand am scris intrebarea, ma gandeam ca ei invata ce inseamna viata, munca si respectul. Tie ti se face scarba instantaneu de multi oameni retardati, educatia nu-i ajuta, ci astfel de antrenamente, doar ar trebui sa stii asta.

| Hombre a răspuns:

Da mă am facut armata, o pierdere de timp. Mereu ne indoctrina despre pericolul care vine de la vest in special de la imperialisti americani, acu' s-a schimbat macazu', i-am primit pe imperialisti si cu armata lor la noi, de unde trag concluzia ca fac ceva pe armata si imi iau capre, nu vrei si tu una sa ai de lucru cand te plictisesti?

| anonim_4396 explică (pentru Hombre):

Nu am ce face cu o capra ca nu sunt baiat.

| Hombre a răspuns (pentru anonim_4396):

Atunci un tap, ai dat-o pe invers? laughing

| anonim_4396 explică (pentru Hombre):

Oaia e prea paroasahee hee
Prefer o sirena, sa fiu semi-zoofila.

| gvdgdsgvdgvdgd a răspuns (pentru anonim_4396):

rolling on the floor))))))))))))))))))) Afrodita~~~~~~~Sau Osiris.

| darrio2007 a răspuns:

Armata iti mai cizeleaza caracterul.Sunt si exceptii, bineanteles.Am facut armata.

| anonim_4396 explică (pentru darrio2007):

Cati ani si cum ti-a fost la inceput?

| darrio2007 a răspuns (pentru anonim_4396):

1 an si 8 luni.Inainte de revolutie.Primul ciclu a fost greu apoi m-am obisnuit.Si am ramas in continuare.

| onasis1961 a răspuns:

Da! Pe o perioadă scurtă de timp.Pentru puţin instructaj de război şi cel mai important ca tineretul să înveţe să folosească armele şi dispozitivele armatei.

| gvdgdsgvdgvdgd a răspuns (pentru onasis1961):

Joci imvu?=]]]]]]]]]]]]

| Wehrmacht a răspuns:

Si cine i-ar obliga pe romani sa faca armata daca nu vor?

| Delicacy a răspuns:

Da,trebuie! Eu sunt de acord cu asta.
Marş în armată, putorilorlaughing.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Le-ar trebui armată obligatorie, dar nu 5 ani, că după aceea o să fie sanatoriile prea pline. Un an şi jumătate ar fi suficient.

| 3xfemeie a răspuns:

De ceva timp elevii de liceu sunt adunati din baruri si dusi la scoala, iar tu vorbesti de armata obligatorie? laughing
Vor sari gardul unitatii! rolling on the floor

| anonim_4396 explică (pentru 3xfemeie):

In ce fel se preda in licee, ii cred si eu ca-i mai interesant un biliard cu prietenii. La o fosta scoala de-a mea, aveam biliard in cladirea administratilor si eram mai mereu acolo cand am descoperit-o. Astea ar fi bune si in scolile din ro.
Si pc-uri, dar era cam pustiu in cealalta camera, plus alte jocuri de copii mai mici.
O scoala fara arcade pare seaca sad

| stpu a răspuns:

1. Intr-un stat democrat nu mai poate exista asa ceva.
2. Care e legatura dintre soldatul american si armata obligatorie? Americanul primeste mii de dolari pentru ca are misiuni in Afganistan. Americanii au o pregatire cu mult superioara romanilor.
3. Multi au cedat psihic pentru ca armata e un rahat unde analfabetii se credeau superiori pentru faptul ca aveau o stea pe umar. Armata nu promoveaza nicio calitate, ci doar niveleaza comportamentul oamenilor pana la unul in care toti se complac.

| anonim_4396 explică (pentru stpu):

Am dat un exemplu cu soldatul american fiindca citisem niste comentarii unde spuneau unii ca antrenorii tipau exagerat de tare la soldati si asta este doar ca sa le antreneze psihicul, sa nu se lase intimidati de nimeni, sa-si faca o idee cate trebuie un soldat sa invete sa suporte si m-am gandit ca poate va spune cineva pe aici ca e prea brutal acel antrenament.

| stpu a răspuns (pentru anonim_4396):

Bine ca s-a desfiinta in Romania. Mai sunt democratii care au pastrat armata obligatorie. Dar te intrebi, care democratie? Nu de alta, dar tot n-o faceam laughing

| anonim_4396 explică (pentru stpu):

Democratie in adevaratul sens al cuvantului exista doar in mintea noastra. Cred ca daca romanii ar fi avut un spirit de luptator in ei, poate ar fi facut o revolutie, s-ar trezii unii sa lupte pentru tara lor si am fi altfel acum. bine, astea sunt fanteziile mele de RPG-uri big grin

| VladLungu a răspuns:

Mie mi se pare o prostie arma asta.

| DigiMind a răspuns:

Pregatirea militara ar prinde bine. Din pacate, majoritatea tinerilor romani inrolati ar da coltu' dupa prima saptamana de instructie. Daca ma gandesc mai bine, dupa 72 de ore laughing

| gvdgdsgvdgvdgd a răspuns:

Tata a facut armata e.e. Iti dai seama daca ar fi obligatoriu si pentru fete Q_Q + ca e un mare risc in Irak sau mai stiu eu alt undeva O.o.

| anonim_4396 explică (pentru gvdgdsgvdgvdgd):

Ce mare risc? nu se tine cont ce trage cu bazooka, ci cine.
Eu am vazut israelience frumoase in armata :X

| gvdgdsgvdgvdgd a răspuns (pentru anonim_4396):

rolling on the floor)))))))))))))))))))))))) Du-te ma ca m-as sinucide de m-ar duce la aramata. Femeile nu sunt facute sa stea in armata cu bazooaka, ci sa aiba o viata normala. De israelience ce sa zic ...bietele de ele ^.^.

| anonim_4396 explică (pentru gvdgdsgvdgvdgd):

Lol, cum adica o viata normala? sa stea in bucatarie doar pentru ca ele sunt purtatoare de ovare? raised eyebrows
Oare cand o sa mai inceteze lumea sa puna atata pret pe organele genitale...

| gvdgdsgvdgvdgd a răspuns (pentru anonim_4396):

Mhm thinking cum ar fi sa-ti vezi fica in armata? sau sotia? Le-ai pune la risc doar pentru ca asa zice legea? e.e

| anonim_4396 explică (pentru gvdgdsgvdgvdgd):

Pai daca esti contra ei, eu stiam ca legea te pedepsestehee hee
Dar barbatii sunt de titan? citeste despre soldatii din al doilea razboi mondial (am impresia ca am citit dintr-o carte, nu tin minte bine), sa vezi cati au innebunit din cauza haosului si conditiilor dezastroase. Un razboi isi lasa amprenta profund in sufletul unui barbat, nu-i usor pentru toti sa vada sange, oameni morti, unii se imprietenesc intre ei si in secunda urmatoare de la o grenada, le ramane o ultima imagine a prietenilor in balti de sange, indiferent de cate antrenamente au avut.

| gvdgdsgvdgvdgd a răspuns (pentru anonim_4396):

Ah mi-e greu sa-ti explic. Pe scurt : ARMATA NU FOLOSESTE LA NIMIC. sa se duca aia care dau legea in armata nu sa darame suflete!

| мιнαɛℓα36 a răspuns (pentru gvdgdsgvdgvdgd):

Dar ce inseamna e.e? Q Q? O.o?

| gvdgdsgvdgvdgd a răspuns (pentru мιнαɛℓα36):

Exprima multe =]
e.e

| anonim_4396 explică (pentru мιнαɛℓα36):

Ochi.
e.e adica exprima o fata de om ganditor
Q Q nu stiu nici eu, rolling eyes, ochi zgariati, sau ochi inlacrimati
O.o ca si cum te miri, faci Oooohhh! si vezi ceva spectaculos... cred
asta-i ce am dedus eu big grin

| мιнαɛℓα36 a răspuns (pentru gvdgdsgvdgvdgd):

Am inteles... exprima multe happy
Acum du-te si joaca-te cu papuselele si lasa discutiile despre armata in seama celor mari!

| gvdgdsgvdgvdgd a răspuns (pentru мιнαɛℓα36):

Poftim? duci lipsa? I don't want to see

| gvdgdsgvdgvdgd a răspuns (pentru anonim_4396):

Cam da : 3

| anonim_4396 explică (pentru gvdgdsgvdgvdgd):

Chiar mi s-ar parea interesanta o conversatie numai din semne din alea.

| мιнαɛℓα36 a răspuns (pentru gvdgdsgvdgvdgd):

Chiar nu aveti alte preocupari si interese la varsta de 13 ani? Daca eram in locul lui taica-tau, militarie faceam cu tine!

| gvdgdsgvdgvdgd a răspuns (pentru мιнαɛℓα36):

Zi-mi tu interese la 13 ani? Adica sa inteleg ca tu te mumu la 13 ani. Si hai lasa-ma in *** ~!

| мιнαɛℓα36 a răspuns (pentru gvdgdsgvdgvdgd):

Ca de exemplu sa citesti o carte! Stii ce e aia o carte?

| gvdgdsgvdgvdgd a răspuns (pentru мιнαɛℓα36):

Da stiu laughing) Lol e.e.
Auzi cand ai sa participi la Olimpiada de romana anunta-ma. Ti se potriveste acest citat " Bitch love cook "

| gvdgdsgvdgvdgd a răspuns (pentru anonim_4396):

Ex big hug raised eyebrows :o rolling on the floor)

| Hombre a răspuns (pentru gvdgdsgvdgvdgd):

Ca esti impotriva armatei am inteles ca esti femeie si nu-ti place sa tragi cu bazooka, dar tigaie dry cooker ai ma ca sa te definesti ca gospodina fruntasa? laughing

| gvdgdsgvdgvdgd a răspuns (pentru Hombre):

rolling on the floor))))))))))))))))))))))))))))))))))))))) WTF! mai bine tigaie decat bazooka sau cum pl =]]]

| Mirel95 a răspuns:

Ar fi chiar frumos sa se reintroduca armata obigatorie asa pustanii nu ar mai avea timp de droguri...etc plus ca odata ce ai intrat acolo incepi sa te dezvolti atat fizic cat si psihic intrii copil si cand o sa iesi vei fi un barbat in toata regula...si nu e chiar asa de greu in armata