| Polinco a întrebat:

Cum adica sa ai psihic de fier? Am auzit ca daca vrei sa te inrolezi in Legiunea Straina ai nevoi de un psihic de fier, cum vine asta?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Adica sa iti controlezi perfect frica, agitatia psihica, sa nu te inhibe nimic, sa continui sa faci cea ai de facut indiferent de ce vezi, auzi, trebuie sa fgaci. Sa poti omori un copil fara sa clipesti si sa mergi mai departe ca si cum nimic nu s-ar fi intamplat, fara sa te mai gandesti vcreodata la acea intamplare.

4 răspunsuri:
| anonimg a răspuns:

Antrenamentele de acolo sunt extrem de dure. Cei care s-au inrolat acolo, dupa ce au terminat perioada nu cred ca si-ar mai dori o astfel de experienta.
Legiunea Straina isi are sediul in Franta -de aceea ii mai spune si Legiunea Franceza. Dar militarii francezi nu se inroleaza acolo -le este interzis asta- ci numai strainii; numai acei barbati care sunt respinsi din armatele tarilor lor din diferite cauze, si din soldatii acestor armate care nu se supun regulilor si sunt indisciplinati, sau din acei barbati care nu au nici un scop in viata. Dar ajunsi in Legiunea Straina, toti sunt supusi unor reguli extrem de dure; si cel mai rau este ca nimeni nu poate iesi pana nu isi termina perioada. Nici nu poti apela la tara ta ca sa te scoata de acolo. Este o armata extrem-extrem de dura. Este un fel de detentie pe care o iscalesti cu mana ta. Te invata sa supravietuiesti in lipsuri de tot felul: hrana, apa, odihna si altele. Nu ai voie in toti acesti ani sa iei contact in vreun fel cu cineva. Si la ce iti foloseste asta? Poti sa iti pierzi si viata; mai ales ca Legiunea Straina este folosita/solicitata acolo unde armata unei tari nu poate risca viata soldatilor ei.
Am vazut intr-un documentar ca cei mai multi nu isi vor mai putea reface vietile si nu vor avea nici un viitor dupa ce au iesit din legiunea Straina. Tratamentul/antrenamentul la care au fost supusi ii vor face mai putin sociali. Vor primi o alta identitate dupa aceea.
In acel documentar nu se spune daca exista vreun salariu sau pensie de pe urma acestei inrolari. Unii au ramas acolo pentru totdeauna, si cultiva pamanturile acestei armate, pentru ca nu mai au unde sa se duca in alta parte. De fapt, cine ii mai poate angaja la varsta lor?

| Sn4k3 a răspuns:

Adica sa nu cedezi usor.

| MihaiNicu23 a răspuns:

Trebuie sa iti stapanesti foarte bine emotiile, asta e parerea mea pentru un psihic de fier.

| KillaNoFilla a răspuns:

Asa se zice dar pana la urma totul e de forma fizica in care e soldatul.