| RamonaRay a întrebat:

Cu cine o sa votati in turul doi? Klaus Iohannis sau Victor Ponta? Argumentati de ce.

Răspuns Câştigător
| PhaseMorphXR a răspuns:

Iohannis.
Nu o sa ma convinga cineva prea usor ca PSD ul de acum, cu Ponta cu tot, in esenta lui, e altul decat a fost in anii 90 si pe vremea lui Iliescu, iar cei cu memorie sanatoasa stiu despre ce vorbesc.

17 răspunsuri:
| AvalohAlyn a răspuns:

Voi vota cu Klaus Iohannis.Mi se pare mai diferit si mai capabil fata de ceilalti.Plus ca a facut treaba excelenta la Sibiu.

NOname
| NOname a răspuns:

Klaus Iohannis.

Pentru că Ponta e praf - un hoţ mitoman -, iar Iohannis are ceva demnitate, viziune, experienţă, bunăvoinţă, realizări şi pare promiţător.

http://www.tpu.ro/......ina-2.html

http://i.imgur.com/00L5G6h.jpg

http://www.tpu.ro/......-mai-mult/

http://www.tpu.ro/......ina-2.html

| IzvorulDeIntelepciune a răspuns:

Eu o sa raman consecvent si voi vota tot cu Ion Iliescu.

| Radu284 a răspuns:

Cu niciunul. Nu ma reprezinta nici unul, de ce as vota cu ei?

| AlexanderAdrian a răspuns:

Victor Ponta. Pentru ca in primul rand eu nu votez cu Ponta pentru ca nu-mi place Iohannis, asta ar fi o gandire a unui om limitat. Votez Ponta pentru ca a reusit macar sa redreseze niste nedreptati sociale si sa creasca absorbtia fondurilor europene, sa guverneze fara a fi marioneta lui Basescu cum a fost Boc, si pentru ca imi place proiectul lui de tara in care vrea sa puna capat discordiei si sa creeze dialog intre toate fortele politice.

Pentru ca nu-l suspectez de vreun parteneriat cu Basescu.

Pentru ca nu se lauda cu asa zise distinctii internationale date de nemti doar fiindca are origini germane.

Fiindca un plagiat nu il face jigodie, pentru ca eventual daca a mintit sau nu si-a tinut unele promisiuni nu-l face aliat cu partidul PDL care ne-a demonstrat cat de mizerabil a putut sa guverneze sub comanda presedintelui.

Mi-as dori ca unii sa-si dea seama ca jumatate din voturile lui Iohannis sunt de fapt oferite de PDL-isti reprezentati de oameni care fie au ramas in PDL fie formeaza acum PMP-ul. Insa e bine cunoscut ca romanul are mintea scurta si daca-i tragi un sut in cur azi, saptamana viitoare e in stare sa-ti pupe picioarele.

Normal ca pentru unii e bun Iohannis, aliatul PDL-ului. Nu-i ca si cum PDL-ul a taiat salarii, a indexat ilegal pensii, n-a facut investitii decat in telegondole si parcuri la cucamacaii sa le-aduca parandaraturi, sau au crescut TVA-ul la 24 la suta si-au crescut pretul la benzina aproape dublu. Nuuuu decat putin. Si nu -i ca si cum Ponta ar fi reintregit salariile, returnat banii luati din pensii si crescut absorbtia fondurilor europene de la 7 la 50 la suta dupa care apropo le-a deblocat ca erau blocate de cat putuse sa fure PDL-ul. Nu, in mintea lor Iohannis aliat cu mizeria numita PDL e lapte si miere.

De-aia am votat si voi vota cu Ponta.

| suntserios a răspuns (pentru AlexanderAdrian):

Hmm, eu vad lucrurile mai simple.

Ponta a bagat in 2 ani 35 taxe, Iohannis a facut din Sibiu un oras european.

Faptele conteaza mai mult decat promisiunile si presupunerile tale

| AlexanderAdrian a răspuns (pentru suntserios):

Esti pe dinafara, in fiecare an unul sau dou orase parca sunt declarate capitala europeana a CULTURIi. Sibiul a fost asta in 2007. Un singur an. Daca nu ma crezi uita-te pe net ca scrie. Si vom mai avea un oras abia in 2021 care nu se stie care anume va fi inca.

Ai nu zau cu taxele, 35, parca propaganda vehicula 30. Dar de curiozitate un om informat ca tine care nu repeta ce zic basistii, enumera-mi rogu-te cele 30 sau 35 de taxe.

Boc a fost cool cand a facut sa creasca pretul aproape la dublu, da Ponta e naspa cu acciza de 12 eurocenti.

| suntserios a răspuns (pentru AlexanderAdrian):

In primul rand nu a zis nimeni nimic de capitala europeana, dar e si ala un motiv avand in vedere ca e singurul oras din Romania care a reusit asa ceva. E vorba de mersul lucrurilor in oras, e vorba de rata foarte scazuta a somajului, de nivelul de trai de acolo, de potentialul turistic foarte bine pus in valoare samd.

Vrei sa iti enumar taxele lui Ponta ti le enumar, dar mi se pare o pierdere de timp ca degeaba o fac, tu nu vei inceta cu propaganta pesedista. Sa speram ca in turul doi ies treburile asa cum trebuie.

| Alphawolf a răspuns (pentru AlexanderAdrian):

Raspunsul lui PhaseMorphXR ar trebui sa-ti dea de gandit. PSD-ul a fost o sleahta de mafioti... si foarte putin probabil ca el acum sa cuprinda o gasca de sfinti. Dar cu siguranta, tu nu stii despre ce este vorba... tie iti suna a limbi straine.

| AlexanderAdrian a răspuns:

Da da, Iohannis pare promitator. Pai milioane de romani l-au votat pe Base ca parea promitator. Si se vad rezultatele. 10 ani de scandal, golanie, injurii la adresa presei, cresterea limbajului de mahala in politica, mai aveam putin si ne luam la bataie in parlament ca la japonezi.

| AdrianaBacescu a răspuns:

Iohannis

Dar de ce? A facut ceva pentru Sibiu nu Branza, Macovei, Amaritei sau nu mai stiu cinee.

| RamonaRay explică:

Observ ca toata lumea il va vota pe Iohannis, iar acest lucru ma bucura happy

| jeann a răspuns:

AlexanderAdrian e un propagandist pesedist care foloseste un limbaj de mahala pe contul lui de Twitter
https://twitter.com/dianlex
Iata cum suna o postare de-a lui :
"S-o stabilim clar, si daca votezi Iohannis si daca votezi Macovei sau Udrea esti bolnav mintal."
https://twitter.com/dianlex/status/528265226316431362

AlexanderAdrian esti total pe dinafara in materie de economie. Pretul benzinei s-a dublat din cauza ca pretul petrolului s-a dublat intre 2009 si 2011.
http://www.indexmundi.com/commodities/?commodity=crude-oil&months=120
Influenta Romaniei asupra pretului petrolului pe plan international tinde catre zero.

| anonim_4396 a răspuns (pentru jeann):

Da,am vazut. Tipic oamenilor...

| sweetnov a răspuns:

Sigur ca argumentez. E si nevoie mare.

Puie Monta!

| lablocsuperfan a răspuns:

La intrebari de genul asta toata lumea injura pe candidatul advers. Eu nu spun cu cine votez pentru ca nimeni nu trebuie sa stie. Si punct.

| Popescu_Valentin_1990 a răspuns:

Cu Iohannis pentru ca eu refuz sa cred ca natia noastra este una atat de dobitoaca incat dupa ce l-a omorat pe Ceausescu, sa-l puna la conducerea tarii pe un plagiator care isi aduna meritele din munca altora(plagiator), care este manevrat de cei din spate fara a avea vreo opinie, un punct de vedere propriu... Si luand in vedere ce a facut Iohannis in Sibiu, il vad un om cu perspectiva si un om cu o politica de dreapta puternica si bine pusa la punct.