| piano a întrebat:

In cazul unui divort, dupa o casatorie de 18 ani, as avea vreun drept, la partaj, la locuinta in care locuim, avand in vedere faptul ca este mostenita de sotul meu de la parintii care au decedat in timpul casatoriei noastre?

Răspuns Câştigător
6 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Daca poti dovedi ca ati imbunatatit locuinta, ai dreptul la niste despagubiri.

| maya_4030 a răspuns:

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca este mostenire nu ai nici un drept, doar copii vostri au drepturi care le revin din partea tatalui.ai dreptul doar la ceea ce ati cumparat sau ati realizat amandoi pe timpul casatoriei.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu, nu ai dreptul, decat la cota parte din eventualele imbunatatiri. Copiii vor mosteni casa dupa moartea tatalui. Voi impartiti, doar ceea ce ati realizat impreuna.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună.
Partajul se face asupra bunurilor făcute în interiorul căsătorie.
În cazul tău, trebuie să dovedești că ai participat la întreținerea locuinței pentru a beneficia de o cotă parte pentru despăgubire, mai exact contravaloarea investițiilor făcute de tine.
Succes.
Pa, pa.