| anonim_4396 a întrebat:

De acord cu donarea de organe? De ce?

14 răspunsuri:
Zbenguici
| Zbenguici a răspuns:

Bineinteles. Oricum putrezesc.
Stii ce sunt curioasa insa? Cati preoti isi doneaza organele? Ca tot predica mila...

lolita
| lolita a răspuns:

Da, bineanteles, vreau sa stiu ca nu am trait degeaba pe acest pamant. Ma gendesc intotdeauna ca mie mi se poate intampla sa am nevoie de un organ si sa nu am de unde il lua, sa fiu nevoita sa-l astept poate chiar un an, doi.

| selef a răspuns:

Sunt de acord cu donarea organelor..............de masina.

| ellene a răspuns:

Da sunt de acord. Fiindca mie si asa nu-mi mai folosesc la nimic. Si as face fericiti multi oameni. De ce nu ar fi cineva de acord? Chiar nu inteleg.

| Silvia a răspuns:

Sigur ca sunt de acord pentru ca daca am murit si intr-adevar pot ajuta alti oameni cu organele mele, eu dc sa nu fiu de acord? Oricum nu mai am nevoie de ele si ma pun in locul celor bolnavi. Ii consider foarte egoisti pe acele rude care nu accepta luarea organelor dupa moarte ...Deci DA sunt de acord :d

| Jonsdottir a răspuns:

Sunt de acord pentru ca fiecare om are o sansa happy

| BUBULINA a răspuns:

Sunt de acord cu simpatia mea (criticul)

eu nu mai pot sa fac nimic cu oarganele mele

dar alti da

| Elly4all a răspuns:

Da eu sunt de acord, oricum daca eu mor ce rost mai are, cand organele mele pot folosi unui om.stiind ca pot sa-i salvez viata unuia care are dreptul la ea.

| pisika a răspuns:

De acord, dau astfel sansa la viata cuiva care nu mai are mult de trait altfel...

| D-Anna a răspuns:

Dasmug eu mor si asa ce-mi trebuie mie organeoh go on insa poate cineva care se agata de un fir de par intre viata si moarte are nevoietongue.>big grin

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Da... dupa ce mor sa stii ca nu mi-ar parea rau daca mi-ar lua inima, plamanii sau alt ogran, sa il de-a la cineva care mai spera la viata.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Bună.
Nu.
Implantarea de organ nu întotdeauna a dat rezultat pozitiv și a fost respins de organismul suferind ca să nu mai vorbesc de ciopârțeala de care are parte donatorul.
Sunt contra cu desăvârșire, în definitiv suntem datori cu o moarte nu avem de ce ne teme.
Am asistat la autopsii, am o impresie destul de urâtă de cei care nu respectă cadavrele prin miștourile care sunt făcute, cum sunt puși la grămadă cu perfuziile pe brațe, aruncați într-o încăpere care eu îi spun "camera de așteptare a morților", și mă opresc aici.
Sănătate.
Pa, pa.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Daca organele mele pot salva o viata ar fi pacat sa nu se intample asa. Din pacate, in Romania e destul de greoaie procedura.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Categoric da.
Daca ai stii care-i chinul unui om care face dializa de 3 ori pe saptamana, sau al unui copil care are o inimioara defecta, care nu se poate juca, care-si numara clipele...la urma urmei la ce ti-ar mai folosi propriile organe in mormant?
Cred ca este un gest de maxima omenie sa oferi viata si sanatate, daca poti.
Cat despre glume proaste, nu, nu exista sa ceva. cel putin pentru simplul fapt ca prelevarea organelor nu se face la morga, se face in sali de operatie!
Si chiar daca organul acela nu ofera decat un an, sau o luna, sau o zi de viata, tot e ceva.
Binele ar trebui facut de fiecare data, fara judecati stupide de genul " daca are o boala incurabila probabil c-o merita "!
Pacat ca multi oameni nu inteleg anumite lucruri decat atunci cand sunt afectati direct.