| zen0 a întrebat:

De ce justitia este nedreapta? asa este si in alte tari. Eram cu un prieten, stateam pe o banca in parc, tot parcul era plin, la un moment dat vad doi tigani ca vin spre noi si vor sa dea mana cu noi(aveau chef de misto), eu cu asta ne uitam putin ciudat la ei, niciunu nu am dat mana cu ei, asta le-a zis "rade-o in... mea de aici" iar inainte sa plece unu din ei ii trage lu asta cu care eram un dos de palma, nu tare, doar asa cat sa te enerveze.Asta s-a ridicat, s-a uitat la ei fara sa faca nimic, iar jegosu la scuipat. Asta a sarit pe ei, am vrut sa ii dau si eu dar nu am mai apucat ca din 3 pumni in fata la daramat, ia mai dat vreo 5-6 picioare in cap, in piept si in brate(celalalt s-a distantat iar in final a fugit). Intre timp se stransesera cred ca 15-20 de persoane in jurul nostru, eu l-am tras pe tovarasu meu sa nu il mai loveasca pe tigan. Problema este ca a venit politia, salvarea, inca o masina de la jandarmerie si l-au luat pe asta la sectie, eu le-am spus ce s-a intamplat, am dat declaratie la sectia de politie. Politistii l-au inteles, dar au spus ca sunt obligati sa il retina pentru vatamare corporala si exista riscul sa faca puscarie 1an si ca sigur o sa primeasca si amenda. Vine unu se ia de tine pe strada, te scuipa si tot tu faci puscarie. Bagami-as... in ea de tara. Problema este ca nu a vrut nimeni sa dea declaratie scrisa dar toti le-au spus politistilor ca au vazut cum asta a sarit pe ala si l-a luat la bataie. Chiar poate face puscarie? desi intr-un fel s-a aparat.

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Incadrarea juridica depinde de zilele necesare pentru ingrijire medicala. Cred ca o sa fie incadrat la lovire sau alte violente (art.180 Cod penal), alin.1 sau 2, citez:
"ART.180. Lovirea sau orice acte de violenta cauzatoare de suferinte fizice se pedepsesc cu inchisoare de la o luna la 3 luni sau cu amenda.
Lovirea sau actele de violenta care au pricinuit o vatamare ce necesita pentru vindecare ingrijiri medicale de cel mult 20 de zile se pedepsesc cu inchisoare de la 3 luni la 2 ani sau cu amenda.
Actiunea penala se pune in miscare la plangerea prealabila a persoanei vatamate.
Impacarea partilor inlatura raspunderea penala..."
Daca nu se impaca si se ajunge la proces cred ca o sa primeasca o amenda penala, bineinteles daca nu este recidivist. Poate beneficia de circumstante atenuante avand in vedere scuza provocarii.
Nu cred ca este vatamare corporala, din ce spui nu o sa aiba peste 20 zile de ingrijire medicala. Numai bine!

12 răspunsuri:
| SaveTheNature a răspuns:

Daca erati baieti destepti, pur si simplu nu le raspundati provocarii. Decat in cazul daca stiacti 100% ca puteti face fata.

| AndreiGabi a răspuns:

Eu stiam ca depinde si de zilele aluia de spitalizare. Un unchi de-al meu a luat 4 ani pentru ca a batut niste tarani ce venisera sa il bata...dar asta il busise rau pe unu cu furca la tartacuta asa ca nu se compara.Cred ca o sa primeasca doar o amenda tovarasul tau si se alege cu dosar...
Si faza cu "legitima aparare" nu prea mai merge cum mergea o data... daca ai lovit primul, tu esti agresorul si daca ai fost lovit deja ai avarie deci...in fine, se mai da la pace treburile astea usoare.

| stpu a răspuns:

Sa inteleg ca ai traume de la eveniment de calci in picioare limba romana? sau iti bagi... si in ea de romana?
Face o laie puscarie. Unde te crezi? In SUA? Tovarasul asta al tau o sa-i dea niste bani celui agresat si o sa-si retraga plangerea. Daca isi retrage plangere poate primi amenda pentru deranjarea linistii publice.

| ovidiu8msn a răspuns:

Hai sa fim onesti. Nici voi nu ati fost sfinti.

Răspuns utilizator avertizat
| xRobert93 a răspuns:

Traim in Romania si asta ne ocupta tot timpul. Ce sa faci frate. acum depinde cati ani are tovarasu tau, puscaria nu e sigura, amenda insa 100% daca nu se gaseste cineva in afara de tine sa mai dea declaratie. Va trece prin multe inainte sa il judece daca e trecut de 18 si daca va fi nevoie o s ajunga la tribunal..etc. Eu am un caz asemanator cu 2 verisori, care nu au voie sa paraseasca orasu, inca se mai pentru ca inca se mai cerceteaza cazul lor.

| xRobert93 a răspuns (pentru xRobert93):

Pentru ca inca se mai cerceteaza cazul lor. Scuzati-mi greseala!

Răspuns utilizator avertizat
| totenkopfSS a răspuns:

Eu cred ca prietenul tau a reactionat perfect corect. Si eu asi fi reactionat la fel, dar cand incercau sa dea mana cu mine, nu mai apuca sa ma si scuipe.

| Trandafirulpasiunii a răspuns:

Prietenul tau cum se spune era in legitima aparare insa nu trebuia sa exagereze, insa da, poate face inchisoare insa poate fii eliberat pe cautiune, cred, nu stiu
sigur.

| sebastian01 a răspuns:

Ok