| Adytzu10 a întrebat:

Deci o intrat acuma legea asta cu fumatul interzis in spatiile publice. Deci sa inteleg ca n-am voie sa fumez intr-un local, restaurant etc., dar pe strada pot fuma? Adica pot sa merg asa pe strada si sa fumez? Va dau si funda din aia daca ma lamuriti.

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Conform legii este interzis fumatul in locurile publice inchise, locurile de joaca pentru copii, mijloace de transport in comun, scoli, gradinite, spitale, etc, conform L.349/2002, cu md. si compl. ulterioare, citez:
"ART.3.(1) Se interzice fumatul în toate spaţiile publice închise, spaţiile închise de la locul de muncă, mijloacele de transport în comun, locurile de joacă pentru copii. De la prezentele prevederi fac excepţie celulele pentru deţinuţi din penitenciarele de maximă siguranţă.
  (1^1) Se interzice complet fumatul în unităţile sanitare, de învăţământ, precum şi în cele destinate protecţiei şi asistenţei copilului, de stat şi private.
  (1^2) În spaţiile prevăzute la art. 2 lit. n^1) este interzisă inclusiv utilizarea ţigaretei electronice."
Definirea locurilor in care fumatul este interzis, conform aceleiasi legi, citez:
"m) spaţiu public închis se înţelege orice spaţiu accesibil publicului sau destinat utilizării colective, indiferent de forma de proprietate ori de dreptul de acces, care are un acoperiş, plafon sau tavan şi care este delimitat de cel puţin doi pereţi, indiferent de natura acestora sau de caracterul temporar sau permanent;
  n) spaţiu închis de la locul de muncă se înţelege orice spaţiu care are un acoperiş, plafon sau tavan şi care este delimitat de cel puţin doi pereţi, indiferent de natura acestora sau de caracterul temporar sau permanent, aflat într-un loc de muncă, astfel cum este definit în Legea securităţii şi sănătăţii în muncă nr. 319/2006, cu modificările ulterioare.
  n^1) mijloc de transport în comun se înţelege orice vehicul utilizat pentru transportul contra cost al persoanelor;
  n^2) loc de joacă pentru copii se înţelege orice spaţiu închis sau în aer liber, destinat utilizării de către copii;"

2 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Se aplică pentru spațiile publice închise și locurile de joacă. Ți se pare să strada e spațiu închis?

| Mihaelaa98 a răspuns:

Pai din cate stiu, n ai voie sa fumezi unde ai minim doi pereti, spre exemplu in staie la ratb pe acolo nu. asa pe strada si acasa la tine. da laughing)