| Lawliet14 a întrebat:

Facatura sau nu in Franta? Politistul care ancheta cazul de la Charlie Hebdo s-a sinucis. DEJA-VU? La "Revolutia" Romana din 1989, sotii Ceausescu au fost ucisi ca sa li se inchida gura iar generalul Vasile Milea "s-a sinucis". Acum, teroristii sunt omorati, nu sunt capturati vii.

http://www.gandul.info/......s-13758926
http://adevarul.ro/......index.html

Ca o paranteza, off-topic, Ceausescu a refuzat Grupul Bilderberg: https://www.youtube.com/watch?v=CzItLCMx7lQ. Nu-l scuz insa pe Ceausescu pentru dezastrul din ultimii destui ani de comunism dar cred ca se incearca ceva cu cazul Charlie Hebdo din Franta (iar musamalizarile au fost similare) SI ATENTIE, nu cred ca e vorba de Big Brother pe care-l puteau implementa oricum. Cred ca se incearca crearea unui conflict major intre anumite tabere. Ramane de vazut intre ce tabere si de ce.

4 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Mda, daca luam teoriile conspirationiste de pe net o sa aflam ca mama ma nascut special intro noapte de tomana ca peste 10 ani vrea o putere mondiala sa se foloseasca de certificatul meu de nastere.

Sa fim seriosi, nu e de contestat ca media exagereaza si distruge adevarul, dar pana la teorii conspirationiste atat de complicate e cale lunga

| Lawliet14 explică (pentru suntserios):

Eu sunt sigur ca au existat si mascarade in istorie. Sa nu uitam ca populatia lumii creste alarmant iar zvonurile sunt ca se discuta intens in cercurile bogate din Vest despre acest aspect. Fara sa merg pana acolo incat sa lansez o teorie conspirationista cum ca cineva ar dori sa ne distruga si din punct de vedere social si moral. Se tot discuta de resurse planetare limitate.

| Duhovnicul a răspuns (pentru suntserios):

Nu mai pune botul la teorii conspirationiste!
Sunt multi care vor sa te faca sa crezi orice tampenie.

| corbulalbrosu a răspuns:

Se pare ca actiunea acestor descreerati a fost stabilita si dus la indeplinire din proprie initiativa, de un numar foarte mic de adepti in cateva puncte izolate si fara impact major asupra ordinii de drept sau a opiniei publice mondiale. Consider ca s-a facut un tam-tam mult prea mare, chiar fara rost si era mult mai dureros pentru acesti fanatici daca actiunea lor ar fi ramas fara ecoul scontat dar din pacate obtinuta prin mediatizarea excesiva. Fac o paralela( poate nu cea mai reusita) cu ""faimoasa""arborarea a steagului secuiesc care a iritat o parte a mediei si politicienilor din tara noastra si din Ungaria care de fapt a fost o incercare de a crea o falsa problema in randul populatiei tarii in ansamblul ei. In ambele cazuri manifestarea unei indiferente totale era mai benefica societatii in ansamblu deoarece o astfel de abordare le-ar induce ideea lipsei de interes fata de actiunile lor etnice sau religioase. In nici un caz nu se contureaza un conflict major deoarece imensa majoritate a musulmanilor (religia cu cei mai multi adepti) nu sunt de acord cu o astfel de abordare pentru rezolvarea anumitor diferente reclamate de fanaticii religiosi.Indiferenta este mai greu de suportat decat un esec chiar si asumat.