NOname
Întrebare recomandată | NOname a întrebat:

Ne înmulţim cu o viteză uluitoare (calculele specialiştilor spun că peste 20-30 de ani vom fi deja în jur de 9 miliarde, în loc de 7), iar planeta nu ne poate asigura suficientă hrană, apă şi energie, resursele naturale fiind pe terminate. Consumăm mai mult decât putem produce şi decât planeta ne poate oferi, an după an...
"How many People can Live on Planet Earth" ne prezintă foarte bine gravitatea situaţiei în care ne aflăm şi ne pune la dispoziţie datele alarmante, care conturează un viitor deloc roz.
http://youtu.be/dN06tLRE4WE
http://youtu.be/wa3ZDEZj3P8
"Umanitatea trebuie să reducă impactul său asupra Pământului urgent şi sunt trei căi pentru a atinge asta: 1. putem să reducem consumul de resurse; 2. putem să ne schimbăm tehnologia; 3. putem să reducem creşterea populaţiei. Probabil va trebui să le facem pe toate trei."
Ce va face umanitatea, dacă va continua să crească în acest ritm? Cum am putea încetini reproducerea umana (mai ales că religia, care a împânzit Pământul, încurajează nefolosirea metodelor contraceptive şi nu ne ajută deloc în acest sens)?
În opinia mea, totul porneşte de la mentalitate, iar informarea este un pas esenţial în schimbarea mentalităţii. Atunci de ce autorităţile nu par deloc să se agite, mass-media este preocupată de nimicuri cotidiene care ne distrag atenţia şi aproape deloc de probleme cu adevărat importante (pe termen lung)? De ce suntem luaţi de proşti şi obligaţi să ne uităm la cruduţe şi buruiene şi nu la astfel de documentare, din care avem ceva de învăţat? De ce autorităţile nu iniţiază un program de informare şi deşteptare a populaţiei, unul serios?
Cum vom putea menţine un trai decent pe Pământ peste câteva zeci de ani, dar sute?
Cât de idioţi vom părea în ochii generaţiilor următoare, când se ştie că puteam să facem ceva şi nu am făcut?

75 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Raspunsul este foarte simplu si este acelasi si pentru alte tari, nu numai la noi:
-aproape toti politicienii sunt interesati doar de ziua de azi, cel mult maine si nu gandesc pe termen lung iar interesele personale sunt puse, de cele mai multe ori, deasupra interesului public;
-dezinteresul multora din actualele generatii fata de cele viitoare, sa ne fie noua bine si nu ne intereseaza prea mult sau chiar deloc de urmasii urmasilor nostri.
Degeaba semnalele de alarma trase in decursul timpului, pe o ureche ne intra si pe cealalta ne ies. Discutam uneori despre aceste lucruri dar majoritatea nu facem nimic practic.
Se pare ca nu invatam nimic din istorie si nu stiu cat o sa ne mai rabde pamantul, sa nu vorbim si de trai decent. Si majoritatii nici nu-i pasa daca si cum vom fi judecati de urmasi.

NOname
| NOname explică (pentru Ioandelasal):

Sumbra realitate...

| Buresbista123 a răspuns:

Apa si hrana se pot asigura si in ziua de azi daca se vrea pentru toti cei care traiesc pe pamant, dar sunt alte interese...inmultirea asta asa bezmetica este cauzata si de saracie si incultura, de lipsa masurilor de contraceptie etc---eu unul crec ca putem sa fim si 20 de miliarde daca investim banii in stiinta si cerrcetare si in alte domenii care ajuta omenirea nu razboaie sau bomba atomice

NOname
| NOname explică (pentru Buresbista123):

Ai auzit ce a spus nenea ăla în ochelari? Că Pământul ar putea susţine (maxim) 18 miliarde de oameni, dar asta ar presupune ca toţi să avem nivelul de trai celor din India, înghesuiţi, deshidrataţi şi înfometaţi.

Deja ne întindem plapuma mai mult decât ne putem permite, iar în viitor va fi din ce în ce mai complicat şi sufocant.

Dar ai dreptate, sărăcia şi incultura sunt printre principalele cauze ale creşterii inconştiente şi bezmetic a natalităţii.
Oamenii săraci şi/sau needucaţi (sau cu un IQ scăzut) sunt cel mai des şi cei care au cei mai mulţi copii de-a lungul vieţii, astfel înmulţindu-se sărăcia, ignoranţa şi incultura, transmiţându-se din generaţie în generaţie.

Cred că informarea, educaţia şi conştientizarea pericolelor sunt extrem de importante.

NOname
| NOname explică:

Viteza cu care ne înmulţim şi consumăm este alarmantă.
http://www.worldometers.info/ro/

| usuk a răspuns:

Ce amuzant... unii chiar cred ca pamantul va ajunge sa "gazduiasca" mai mult de 15mld oameni...
ca sa fiu clar, asta nu se va intampla, pentru ca "acolo unde sunt multi, nu exista intelegere". chiar daca nu vrem si ni se pare un lucru atat de rau, un al 3lea razboi mondial (peste ceva timp) acesta va constituii un rau "necesar"...pana la urma care ar mai fi logica daca nu s-ar intampla asta? din totdeauna s-au invartit sume colosale de bani in jurul razboaielor, ce ne mai lipseste este un motiv.

NOname
| NOname explică (pentru usuk):

Cred că mai degrabă va fi un război biologic voalat: câţiva viruşi scăpaţi de sub control şi lasă-ţi să înjumătăţească populaţia...sau mai rău. La cât de repede şi inconştient ne extindem şi consumăm, pare inevitabil.

| ihacoswhy a răspuns:

Exact asta ne-a spus si profa de bio si ne-a prezentat un documentar despre o scrisoare ''din viitor'' cand nu vom mai avea apa : apa o sa coste mai mult decat aurul, salariile vor fi platite cu o sticla de apa, oamenii de 20 de ani arata de 50 si tot asa din cauza noastra stranepotii nostri o sa duca un trai groaznic de scurt maxima fiind de 35 de ani avandu-i pe constiinta

NOname
| NOname explică (pentru ihacoswhy):

Mă bucur că şi în şcoli unii profesori ating acest subiect.
Să o saluţi din partea mea pe profesoara ta de biologie. Are respectul meu.

| ihacoswhy a răspuns (pentru NOname):

Okwinking

| Fatamuntilor a răspuns:

TOTUL depinde de educatia noastra de modul in care ne educam propii copii pentru ca ei sunr generatia care ne va mosteni
Televiunile in loc sa medietize in mod repetat asa zisele,, vedete ''' ar trebui sa faca programe de educatie a populatiei.Dar totul tine de interese politice care sunt greu de controlot.
La randul lor scolile ar putea sa faca educatie sexula in randul tinerilor de azi pentru ca majolitatea isi incep viata sexuala foarte devreme.
Din pacate nu avem un guvern sufiicent de destept care sa fie in stare sa educe populatia.

| NCN a răspuns:

Interesanta intrebare, dar tot sistemu de sus care au putere sunt corupti, sunt multe proiecte in desfasurare, cercetare etc. mai nou stiu ca sunt puse pe luna tot fele (gen corturi pentru adapost) am auzit ca s-a facut ceva studi pe materiale daca rezista la conditiile de pe Marte si tot asa multe solutii dar nici una pusa in practica, sau daca sunt puse 1-2 solutii sunt top secrete. Apropo de razboaie in Siria sau pe acolo este deja razboi daca nu ati stiut, multe conflicte o sa vina si la noi poate si pe baza asta inmultirea si altele. Am sa mai caut raspunsuri la intrebare noutati cam prin 22.05. 2013 daca sunteti interesati.Da prin toate prafurile si tot felul ce sunt introduse in alimente inbatranim foarte mult in cativa anisor copilasi la 10 ani au buletin asa de repede este procesu.Cat de penibil o sa aratam in fata generatiilor noastre? Poi noi o sa fim morti de mult sunt 3-4 intrebari care nu prea au raspunsuri 1 dintre ele pentru interesati este cum blocuri de zeci, sute de tone au fost duse ridicate pentru piramide platforme temple etc. intrebari fara raspunsuri sunt multe.

| NCN a răspuns:

Ne autodistrugem fratilor ce mai vreti? idioti sunt muti oameni corupti bani fac totul.

| contαbαndonαt a răspuns:

Era o vorba:
„Inainte se realizau emisiuni inteligente (educative) pentru oameni `capabili`, dupa emisiuni inteligente pentru oameni `incapabili` (sa nu fiu nesimtit si sa folosesc celalalt cuvant) si dupa emisiuni din ce in ce mai `incapabile` pentru oameni din ce in ce mai `incapabili`.
Ca veni vorba si de Mass-Media, te mai mira ceva?
Normal ca la tv se dau tot feluri de fleacuri, pe majoritatea posturilor cel putin, astfel incat sa distraga atentia multimii (prostimii, sa ma scuzi) de la problemele cu adevarat importante/ingrijoratoare.Nu asta e si scopul? Si de fapt vorba ta, petrecerea unui razboi biologic (in viitorul apropiat, spun eu), desigur ca voalat, nu ar fi imposibila.Deja se duce de ani buni un razboi chimic, tot ascuns, fara ca nimeni sa se sesizeze de nimic.
Ia spre ex. in calcul Protectia Consumatorului, ce face? De ce sta cu ochii inchisi? Ah bine, ca mai `rezolva` nu stiu ce caz de alimente neprielnice organismului uman, atentionandu-ne in leg. cu asa ceva...si asta din an in paste... crede-ma ca e nimic pe langa ce se-ntampla la ora actuala in lume.
Eu ma ingrozesc numai cand ma gandesc la cei mici si la animale, sa nu mai mentionez si de raul cu care contribuim asupra Naturii.
Au ei o vina? Ori sunt doar o victima in acest joc bolnav al adultiilor umani de invartire a sumelor considerabile de bani provenite din afaceri `toxice` (sa ma exprim asa)?
Asta e genu de subiect ce dezvaluie-n teorie o problema majora ce bate la miliarde de capete vii, sunt prea multe de de analizat, de spus pe aceasta tema.Si daca mai iei in calcul si faptul ca exista, deocamdata cel putin, prea multe nestiute la mijloc, proiecte tinute-n secret (aici sa va puneti intrebarea: de ce oare?!) te iau bine durerile de cap.
Stiti macar se ce se intampla-n lumea medicala, ce razboi voalat se mai duce si in acest domeniu controversat?happy
Se spune ca s-au gasit deja leacuri pentru multe dintre bolile la care in prezent inca nu se ofera nici-o sansa, ori cel putin nu una prea buna, de viata.Atat tot ca aceste informatii, din nou, sunt ferite de ochii multimii.De spus, se spun multe.
Cat despre inmultirea speciei umane, tin minte ca am vazut acum cativa ani buni un documentar in care se dezbatea un subiect ce viza tot efectele lasate-n urma de catre fiintele umane.Nu mai tin minte numele documentarului, de fapt nu mai tin minte o parte buna din acesta, dar am reusit sa pastrez, din acel doc., o fraza care a reusit sa-mi ramana bine intiparita-n minte.Suna cam asa:
„Nici-o alta specie existenta nu reprezinta un pericol mai mare, pentru mediul inconjurator, decat propria noastra specie.Nici-o alta specie nu se mai inmulteste in ritmul alalmant in care o facem noi, ohh... poate ar fi totusi una: Virusii".
Pe atunci, mintea mea frageda nu a putut procesa aceste informatii la calitatea lor.Acum e alt ceva, inteleg mai bine, si, pot spune, am inteles unde au batut apropo si pe ce s-a pus accentul in acea fraza.Ne-am compromis in ultimul hal.
Dar atentie, noi oducem chiar ff bine fata de cum o vor duce generatiile viitoare care vor fii nevoite sa se descurce cu toata aceasta neinterventie, din partea noastra, asupra proceselor de tip major ce vor constitui un adevarat dezastru nat. in viitor.
Stai linistita, nu esti singura care ne prevede un viitor sumbru.
Eu dupa cum spuneam, sentimentele mele cu parere de rau merg asupra fiintelor nevinovate, a copiiilor si a celorlalte fiinte cu care convietuim pe aceasta planeta.In aceasta problema. noi reprezentam cauza de baza ce duce la efectele de diostrugere-n masa, usoara dar sigura, si autodistrugere-n masa, a tuturor vietatilor de pe acest pamant.
Cu alte cuvinte: nu e indeajuns ca ne facem, noi, singuri rau intre noi dar a trebuit sa taram si alte fiinte (nevinovate) in acest punct mizer al dispararii din care nu poate reiese decat un viitor sumbru.
Sper ca m-am exprimat corect si pe inteles incat sa poata intelege toti ce am avut de spus.O seara buna.
P.S:scuze ca nu m-am putut exprima intr-un mod mai concis.

| LordBolton a răspuns:

Trebuie sa facem ceva deja imi ajunge aglomeratia asta nu vreau sa fie pe planeta 10 miliarde de oameni sau mai mult, altfel va fi razboaie pe apa si mancare, un razboi ar fi necesar macar sa mai scapam de atatia oameni, plus ca cam 1/4 oamnei sunt suprapionderali

NOname
| NOname explică (pentru LordBolton):

Da, este imperios necesar să se reducă creşterea natalităţii şi să se consume resursele mai raţional, nu egoist, ca acum. Altfel, mai devreme sau mai târziu, se va ajunge la măsuri extreme şi este foarte posibil să izbucnească un al 3-lea război mondial (voalat sau oficial).

| AnyAnA99 a răspuns:

Foarte interesant subiectul.Si eu am vazut un documentar asemanator.Pana la urma nu se stie ce ne aduce ziua de maine? O sa fim asa de multi ca o sa se taie toate padurile, nu o sa mai fie aerul respirabil, ne fiind paduri scoarta terestra va fi afectata, se vor produce catastrofe, vor fi tari in razboaie...adevarul este trist sad

NOname
| NOname explică (pentru AnyAnA99):

Aşa e. Generaţiile viitoare vor avea mult de tras de pe urmă inconştienţei noastre.

mariana
| mariana a răspuns (pentru NOname):

M-am uitat si eu la situatia statsitica, este intr-adevar ingrijoratoare dar, nu cred ca este bine sa privim asa de sumbru, viitorul.
Sunt convinsa ca se vor gasi si metode care sa poata solutiona problema cresterii masive a populatiei lumii.
Teoria conspiratiei, despre care se tot vorbeste in ultima vreme, a inspaimantat lumea. Au exista si vor exista si razboaie, molime, calamitati naturale ori provocate de inconstienta oamenilor, dar din fericire sunt si multi oameni interesati pentru binele semenilor nostri si pe acei oameni trebuie sa-i pretuim si sa-i stimulam sa gaseasca solutii.
Marii "moguli" au castigat de pe urma discordiei, pe care au popularizat-o, a razboaielor pe care le-au finantat si din care au castigat apoi, averi incomensurabile si in momentul de fata sunt interesati sa dezbine si sa indobitoceasca multimea, tocmai pentru a-si face vrerea.
Sper insa, din tot sufletul ca, binele va invinge si ca, se va putea "trezi" constiinta marii majoritati a populatiei si se va impiedica un dezastru ce poate afecta Terra si viata de pe ea.
Interesanta tema de dezbatere.
Iti multumesc pentru link-ul postat, m-am putut "destepta" astfel si eu.
Un gand bun si multa sanatate si un bun sfarsit de saptamana.

NOname
| NOname explică (pentru mariana):

Şi eu sper, deşi realismul mă cam sabotează. Aşa că trag semnale de alarmă, pentru că sunt conştientă că pe o singură speranţă nu ajungem departe, trebuie să şi facem ceva, ca de exemplu...
http://www.tpu.ro/......rale-http/

Mulţumesc pentru răspuns şi urări, Mariana. Toate cele bune şi ţie.

| Earthroot a răspuns:

In ce tara descurajeaza religia folosirea metodelor contraceptive?

NOname
| NOname explică (pentru Earthroot):

Nu e vorba de ţară, ci de religie. Creştinismul, de exemplu, şi nu numai, insistă pe ideea că Dumnezeu a făcut sexul pentru procreere, iar în multe secte acest lucru este interpretat şi mai radical şi folosirea metodelor contraceptive este interzisă, ceea ce duce la familii chiar şi cu 10-12 copii. Nu cred că e aşa o noutate.

| Earthroot a răspuns (pentru NOname):

Vad multi oameni mergand la biserica cu regularitate, printre care si tineret, dar nu îi vad insotiti de o suta de plozi.Acum oare nu or face sex?
Nu stiu la ce secte te referi,sau unde ai auzit/vazut tu asta?
Ar fi culmea sa inventeze o reclama gen propaganda:be religious,dont use condom, god bless you!
Sau un slogan:No comdom for God kids!
Use condom, burn in hell, God have merci of your soul!
Scuza caterinca, da ar fi amuzant...

NOname
| NOname explică (pentru Earthroot):

Bun, atunci dacă nu ştii, nu vorbi în necunoştinţă de cauză.
Eu am chiar în familie o rudă mai îndepărtată cu 7 copii, iar al 8-lea în aşteptare (femeia e mai mereu gravidă, iar ultimul copil este cu un an mai mic decât nepoata acesteia; nu a făcut toată viaţa altceva decât să nască şi să aibă grijă de copii), care trăiesc din mila celorlalţi, din donaţii şi aşa au trăit aproape întreaga sa viaţă, părinţii practic nemuncind (tata fiind şi dependent de alcool). Iar orice discuţie cu ei se transformă în una despre Dumnezeu şi în încercări de a te aduce pe "calea cea dreaptă". Nu sunt oameni răi, dar complet inconştienţi şi paraleli cu realitatea. Li s-a spălat creierul de tot. Şi ca ei, din păcate, sunt mulţi.

| Earthroot a răspuns (pentru NOname):

Nu am vorbit in necunostinta de cauza,asta e si motivul pentru care te-am intrebat mai intai,inainte de a ma afirma,a-ti da un raspuns,la care anume parte a populatiei te referi,caci credeam ca te referi la o tara,o mare parte majoritara,ceva de genul de suna a avea un impact atat de major, cel putin eu nu am auzit de o astfel de indoctrinare publica in masa si pe fata, decat eternele baliverne citite de pe net postate de asa zisii trimisi ai Domnului anonimi sa faca lumina printre muritori, adica ce secta?, etc...ca eu nu am auzit de asa ceva.
Cazuri de genu izolate am vazut multe, dar daca e referitor la Romania, oricum nu ne inmultim noi pe cat o fac tiganii.De fapt se preconizeaza ca la cum arata statisticile in 50 de ani, daca o tinem tot asa, populatia Romaniei va fi formata din indivizi de etnie roma.La astia nu-i vorba de credinta,e vorba de lipsa educatiei, si de nevoia de noi bagaje aducatoare de bani, purtate de tigancile cersetoare prin piete, orase, etc...Adica doar nu o sa care tiganca ditamai plodu de 10 ani in brate, cand iese prin oras la cersit...

NOname
| NOname explică (pentru Earthroot):

M-ai întrebat strict despre religie (la care am făcut referire în întrebare), ţi-am răspuns. Iar despre lipsa educaţiei mi-am exprimat deja părerea mai sus, dacă ai fost atent:

"... sărăcia şi incultura sunt printre principalele cauze ale creşterii inconştiente şi bezmetic a natalităţii.
Oamenii săraci şi/sau needucaţi (sau cu un IQ scăzut) sunt cel mai des şi cei care au cei mai mulţi copii de-a lungul vieţii, astfel înmulţindu-se sărăcia, ignoranţa şi incultura, transmiţându-se din generaţie în generaţie."

Şi da, majoritatea ţiganilor cam duc lipsa de educaţie, ceea ce se şi vede.

| Earthroot a răspuns (pentru NOname):

Poate am inteles eu gresit dar la ce mi se imprima in fata ochilor pe retina, daca te referi doar la familiile sarace din Romania, suna nitel a exagerare sa pui problema ca asta este o reala problema cu impact major asupra suprapopularii Terrei.Caci tu asta ai prezentat aici.Normal ca prea mult strica. Daca imi spuneai ca in China,India,se practica indoctrinarea asta atat de stricta pe cat o prezinti tu,impusa de crestinism, atunci as fi fost de acord la ce populatie au cele doua, si ce nivel de trai, nici China nu face exceptie, o fi ea o mare economie, dar e datorita masei populatiei tarii.In mare parte e saracie.Dar asa nu sint convins ca crestinismul e mare pericol, mai ales ca China si India au alta religie.
Care la un loc,cele doua tari, China si India, plus alte suricate de ale lor, care tot avand populatie prea mare raportata la nivelul de economie, alcatuiesc cam 50% din actuala populatie a globului.

NOname
| NOname explică (pentru Earthroot):

Eşti greu de cap? Se discută la nivel global aici, ca un întreg, la o scară largă, nu doar despre România sau creştinism (sau o ţară anume).
Hai că nu am nervi să-ţi desenez fiecare idee. Vizionează filmul.

| Earthroot a răspuns (pentru NOname):

Cand ai cerut opinii de eventuale solutii ai prezentat de parca religia e raul suprem, boala care duce la suprapopulare(mai ales religia...). Adica nu cred ca rudele tale cu prea multi copii decat pot sustine reprezinta cauza suprapopularii.Romania sta chiar foarte prost la capitolul nasteri, cum am mai spus.Ca sunt unele familii care fac prea multi copii sub imboldul religiei(cazuri izolate), nu cred sa fie o ameninntare la nivel planetar. Cele mai suprapopulate si sarace tari au alta religie decat cea crestina.Nu cred ca este justificata acuza ta.

NOname
| NOname explică (pentru Earthroot):

Mi-ai confirmat, chiar eşti greu de cap.

Dacă ai chef să-mi răstălmăceşti cuvintele şi să înţelegi doar ce vrei tu, nu văd rostul acestei discuţii. Înţelegi totul pe dos.

"...(mai ales CĂ religia, care a împânzit Pământul, încurajează nefolosirea metodelor contraceptive şi nu ne ajută deloc în acest sens)" - luat în paranteze, deci dispensabil, deci se poate citi sau nu, la alegerea cititorului, deci, clar, nu este subiectul principal al discuţiei şi nici măcar un subiect - se traduce aşa (nu cum ai tradus tu):

"Religia - aici sunt incluse TOATE religiile lumii, nu doar creştinismul pe care îl aperi cu atâta ardoare - are o influenţă enormă asupra mentalităţii oamenilor, dar în loc să ajute la încetinirea suprapopulării Pământului, marea majoritatea religiilor, dacă nu toate, încurajează procreerea, chiar dacă este una iraţională. Nu cunosc vreo religie care să încurajeze folosirea metodelor contraceptive; drept urmare, direct sau indirect, religia (ca un întreg) încurajează înmulţirea inconştientă sau, cel puţin, nu ajută la stabilizarea acesteia."

Sper că-ţi este clar acum şi nu o să revii cu un alt comentariu plin de nonsensuri (chiar te rog să nu).