| anonim_4396 a întrebat:

Nu le am cine stie ce cu politica. Dar sunt curios
Ce promite Victor Ponta daca e ales?
Dar Klaus Iohannis?
Care dintre ei e "jegosul"? Sau, care e cel mai mic?

Răspuns Câştigător
| AvalohAlyn a răspuns:

Klaus Iohannis este cel mai mic rau.Raul mare e Ponta care vine dintr-un partid patat, corupt si mincinos.M-am saturat de ciuma rosie. Klaus e mai capabil, mai diferit, a aratat in Sibiu unde a facut o treaba excelenta.

| MădălinaDinu a răspuns (pentru AvalohAlyn):

Exactwinking, nu știu cum unii pot ține cu Ponta, când ne-a băgat direct în c*c*t.

13 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Ponta se vede ce a facut pana acum.`ai de capul nostru daca va fi ales in al doilea tur.De pe 16 noiembrie.

| AlexanderAdrian a răspuns (pentru darrio2007):

Se vede pentru cine nu sta cu ochii in b1tv si-n alde hotnews. N-a zis nimeni c-a facut guvernul Ponta pe dracu-n paispe dar de facut s-a facut stai tu linistit ca oamenii de buna credinta stiu sa vada si bunele si relele.

Din partea unuia aliat cu PDL-ul n-as putea in schimb sa sper la cine stie ce.

| darrio2007 a răspuns (pentru AlexanderAdrian):

Inseamna ca tu ai avantaje de pe urma lui.De il ridici atata in slavi.Pensionarii au fost cei mai multi care l-au votat.Ca pensia le vine, mai mica sau mai mare.Eu ca angajat la patron ce avantaj am avut ca a marit salariul minim pe economie? La mine si la altii nu se cunoaste.Nu mai comenta din necunostinta de cauza.

| RAY a răspuns:

Man lumea nu stie ca guvernul decide totul in tara asta, chiar daca iasa iohannis ce va face? ca presedinte nu ai ce face decat sa urli atat

| AlexanderAdrian a răspuns:

Sa ne gandim foarte simplu ce partid a fost pana mai ieri cel care a reusit sa nenoroceasca tara cu de-alde Videanu, Boagiu, Boc, Anastase, Funeriu, MRU si condus si comandat de Basescu? Pai tocmai PDL-ul, cu care PNL-ul se aliaza, dupa ce pana mai ieri erau la cutite iar PNL-ul ii injura de altfel pe buna dreptate.

Unii nu prea reusesc sa vada ca de fapt in alianta ACL partenerul infam PDL-ul e cel care i-a adus lui Iohannis aproape jumatate din voturi.

Mai trebuie sa aduc aminte faptul ca Basescu a fost si este omul care reprezinta popularii europeni PPE in Romania? Ca Merkel l-a sustinut ca presedinte si sa amintesc modul in care Antonescu la ruperea USL a dus PNL-ul de la liberalii ALDE la popularii europeni? Si dupa aceea ca prin minune PNL-ul a fost preluat de Iohannis, un om adus de Antonescu in partid si care aparent sau poate chiar pe bune i-a tras cu prima ocazie un sut in fund?

Si in conditiile astea cine oare e jegosul? Cred ca raspunsul e foarte clar.

| AlexanderAdrian a răspuns:

In primul rand promite sa nu faca ce-a facut Basescu, sa nu dezbine, sa fie un presedinte al tuturor romanilor, sa ne reprezinte cu bun simt in relatia cu partenerii europeni, sa fie un presedinte care nu face crize de nervi de la tribuna prezidentiala, care nu injura si nu dezbina diversele clase sociale, categorii de varsta si profesii.

A promis sa nu reduca niciodata pensiile, si faca parte dintr-o alianta care nu a facut lucrul asta in trecut.

A promis dialog si mediere intre toate partidele politice, nu comenzi si subordonarea justitiei

Unirea despre care vorbeste nu se referea la ingerinta in treburile unui stat independent ca Moldova in Europa anului 2014 ci sustinerea Moldovei in aderarea la UE, si incercarea de a aduce romanii impreuna. Stim noi pe cineva care ne spunea sa plecam daca nu ne convine.

In ce priveste aberatiile privind viziunea catre est, ar trebui spus ca nu Ponta e cel care s-a intalnit cu Putin, dimpotriva Ponta a avut intrevederi cu multi lideri europeni si cu Obama, iar viziunile sale dinspre est constau pur si simplu in niste relatii comerciale mai aprofundate cu China.

N-am inteles unde e problema, poate concetatenii mei care vad in asta un dezastru ar face bine sa se uite prin casa pe la aparatura electronica si chiar prin calculator si smartphone, made in china scrie pe multe produse considerate ca fiind marci bune ca Samsung de exemplu.

Ce promite Iohannis? Romania lucrului bine facut cica. Desigur e cam greu sa-l crezi pe unul care s-a aliat cu PDL-ul, care a ajutat bine de tot la Romania lucrului bine distrus.

| Apetrei_Bogdan_1995 a răspuns:

Poiliticieni sunt una dar cand vezi cati au votat pentru Ponta, oameni atat de dezinformati si creduli imi vine sa plec definitiv din tara.Frumoasa e Romania asta, pacat ca e locuita.

| Mikoyan a răspuns:

Vom canta traiasca Ponta pe stadioane daca iese in turul doi si va iesi...

| DanielCotabita a răspuns:

Jegosul (cel mai mare) e Ponta. Promisiunile lui sunt valabile cu zero in conditiile in care a confirmat in doi ani si jumatate de guvernare ca este un guvernant incapabil si mincinos. Unde sunt cele un milion de locuri de munca promise? Sutele de kilometri de autostrada? Investitiile? In tarile civilizate, politicienii prinsi ca au plagiat isi dau demisia de onoare. In Romania, plagiatorul candideaza la presedintie. Ce a dovedit Ponta e faptul ca sufera de mitomanie si e in stare sa calce legea in picioare pentru a-si sprijini coruptii din partid.

| Lawliet14 a răspuns (pentru DanielCotabita):

Intr-adevar, ma asteptam la mai multi kilometri de autostrazi, aceasta infrastructura e foarte importanta.

| VirusMan a răspuns:

Acea "marioneta" este ponta, eu sunt student la automatica si calculatoare si propun sa votam Klaus Presedinte (pentru educatie).
Spun "propun" deoarece votul meu paleste in fata celorlalti adica a tuturor celorlalti oameni, studenti, muncitori, etc
In final iti doresc succes!

| RAY a răspuns (pentru VirusMan):

Banuiesc ca cunosti constitutia romaniei nu? cam ce drepturi are un presedinte nu? legat de economie