| anonim_4396 a întrebat:

Pro sau contra unirii republicii Moldova cu Romania(argumentati raspunsul)funda

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

CONTRA
Republica Moldova nu vrea unire cu Romania moldovenii nu vreau sa fie romani pentru ca nu au fost si nu vor fi niciodata
RM este un stat independent cu traditii si popor propriu
Pentru cei care (singuri stiti) Moldova este stat independent deja de 20 de ani
VoI ce nu aveti ce face?
Pamint nu va ajunge
CE PROSTIE sa va uitati peste gard si sa vreti unire
Nus romanca

81 răspunsuri:
| ParrotsSpeakers a răspuns:

Eu sunt pro :d. Pentruu ca o data republica Moldovaa a facut parte din Romania.

| Yubitordeanime23 a răspuns:

Pro funda

Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Sunt pentru unire, cei din R.M. sunt si ei romani si nu-i nevoie de doua tari, ar trebui sa luam exemplul Germaniei. Impreuna am fi mai puternici, conform zicalei. Numai bine!

| Leon a răspuns:

Eu sunt pro, vorbim aceeasi limba chiar daca Moldova a incercat sa isi creeze o identitate proprie, vorbind de la inceputul perioadei interbelice pana la dezmembrarea uniunii sovietice.
Avem aceeasi istorie, aceleasi principii si valori si nu de putine ori marii conducatori ai tarii au 'poftit' sa fim frati, toti sub acelasi soare.
Din pacate Moldova sufera de o lispa de identitate mai grea decat a Romaniei, dar sunt de acord si mi se pare corect sa fim cu totii in aceeasi barca, la bine si la greu cum se zice nu?

| BCoMichael a răspuns:

Contraaaa
Pentru ca atunci Romania nu ar mai avea forma de peste ci ar fi peste cu tumoare

| Maysa a răspuns:

Bună
Sunt PRO! Adică, vorbim aceeaşi limbă - suntem la fel - de ce nu? Mie Moldova mi se pare o ţară frumoasă, şi aş vrea să o văd şi pe România împreunată cu ea. Mi-ar plăcea la nebunie!

| justitiarul a răspuns:

Contra.Avem noi lenesii, betivii si saracii si nostri nu ne mai trebuie si altii.
Si in afara de asta cam 80% din ei considera ca au limba proprie(adica nu e romana ci moldoveneasca) prin urmare de ce sa ii numesti frati si sa le plangi de dor, unora care nu dau doi lei pe tine?

| Cosmotel a răspuns:

Daca tot multi dintre ei vin la noi in tara sa-si faca studiile, de ce nu?

| iKronstadt a răspuns:

Absolut CONTRA! Românii adevărați (cei puțini)să se mute în România, iar cei care pupă în fund Moscova (cei mai mulți) să rămână în Basarabia.

| zotescumarius a răspuns:

Pro dar doar după ce RM adera de una singura la UE, doar dupa si cu urmatoarele conditii:
1. limba unica si oficiala sa fie româna.
2. minoritatea rusa si ucraineana va primi cetatenie limitata (modelul tărilor baltice), adica vor avea toate drepturile cetatenesti in afara de cele politice.
3. Minoritatile rusa, ucraineana si gaugaza vor primii aceleasi beneficii sociale pe care le au maghiarii dar atat.
4. Regiunea Autonoma Găugază dispare, în România nu vor exista provincii autonome, statul va fi unitar si indivizibil.
5. In urma unirii nu va aparea un nou stat ci Republica Moldova se va integra in România, deci juridic international doar Moldova va disparea de pe harta (modelul german).
etc

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru zotescumarius):

Transnistria este un stat care face parte din RM si acesta este inca un contra argument cu unirea voastra
Si este imposibil sa da-i afara populatia statului fara voie
Asta este Moldova Romania este al stat

| nameuser a răspuns (pentru anonim_4396):

Bravo,bravo,asta vroiam sa aud.RM nu vreau unire si nu o sa se uneasca niciodata! Chiar daca ar fi sa ne unim,mai bine cu Rusia! Suntem MOLDOVENI, traim in REPUBLICA MOLDOVA, vorbim limba MOLDOVENEASCA! Intr-adevar, avem traditii si obiceiuri diferite. Uitati-va la muzica noastra populara si la tiganii astia de romani, cum canta ei o colinda, si cum cantam noi! Suntem un stat independent si asa vom ramane! Moldova a aparut prima! Romanii l-au tradat pe Stefan cel Mare cand lupta cu turcii.

| nameuser a răspuns (pentru Yubitordeanime23):

Du-te,ma,nu te mai fa de ras.Vedeti voi unire...

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru nameuser):

De acord in intregime nu avem nimic comun numai ca seamana un pic limba
Noi avem poporul si traditiile noastre
Si sunt de acord daca ne unim cu Russia o vom duce foarte bine

| nameuser a răspuns (pentru Ioandelasal):

Ati fi mai puternici, da, cum sa nu! Sarantocii si tiganii! Unde era Romania voastra cand aparuse Moldova? Nu suntem romani, ci Moldoveni! Auzi, vorbim aceiasi limba, doamne cum se stramba cand vorbesc aia din Romania!

| nameuser a răspuns (pentru Leon):

Care aceiasi limba, ma? Voi va auziti pe voi romanii?

| nameuser a răspuns (pentru Maysa):

O sa vezi tu unire, iti spun eu amus cand!

| BCoMichael a răspuns:

Eu am glumit!winking
Mereu am vrut ca Moldova sa se uneasca cu Romania pentru ca am castiga putere si ne-am extinde happy
Dc jignesti?

| zotescumarius a răspuns:

Pai sigur ca punem conditii, ca e in avantajul vostru sa fiti in cadrul României, nu al nostru. Daca nu va plac conditiile puteti sta linistiti in republica voastra amarata.

| nameuser a răspuns (pentru zotescumarius):

Da a zis cineva ca vrea sa ne unim? nu-ti fa griji, desigur ca o sa stam aici.Ti-am zis ca mai aveti cateva inundatii vara asta si a-ti plecat-o cu Romania voastra

| Cosmotel a răspuns:

Ca tare cuminti sunt fetele voastre..am avut 4 colege in liceu si am vazut cum gandesc.
si calmeaza-te ca nu te premiaza nimeni pentru ce zici aici.

| Leon a răspuns (pentru nameuser):

Nu cred ca iti dai seama cu cine vb, ca sa ne bagi pe toti in aceeasi oala si sa spui ca Stefan cel Mare a fost tradat de romani, adica e ca si cum v-am fi pus o bomba in Chisinau, eu zic ca de-alungul istoriei tradarile au fost cam de peste tot si aici e perfect valabila zicala ca 'orice padure are uscaturile ei'. Din pacate in Romania sunt foarte multe, prea multe, iar aceste uscaturi in loc sa isi vada de treaba lor au umblat mereu cu pretentia sa puna stapanire pe ce nu e al lor. Asa e si in Romania si in Moldova si in Ucraina si in orice alta tara din lumea asta. Dar asta nu inseamna ca trebuie sa stergem Romania de pe fata pamantului. Ca tot am vazut ca esti asa de pasionala si iti respect dragostea fata de tara, toti cei care ne-au tradat de-alungul istoriei, din Transilvania spre exemplu, ce ar trebui sa fac acum sa ma duc sa impusc toti ungurii sau generatiile de austrieci sau nemti care au ramas?
Si vorbesti de Rusia parca vorbesti de sora-ta, pai toate marile popoare care si-au impus regimurile nu au facut altceva decat sa controleze si sa impuna, sa subjuge, de la imperiul roman, austro-ungar sau otoman pana in zilele noastre USSR, Germania, Statele Unite.
Eu sunt plecat din tara din motive pe care unele tu le-ai expus mai devreme, dar nu sunt de acord cu modul tau agresiv de a-ti impune pentru de vedere si modul cum raspunzi. Mai ales ca eu ti-am expus pentru de vedere intr-un mod cat se poate de cordial.
In concluzie, nici eu nu sunt multumit de tara in care traiesc, uneori ma gandesc cum ar fi ca Romania sa se divida in doua parti: toti prostii astia, analfabetii astia incredibili care nu stiu sa vb limba romana si cocalarii, ascultatorii de manele si tiganii, toti teribilistii necivilizati intr-o tara, iar restul romanilor adevarati in alta tara.
E de neinteles de ce marile popoare au navalit de-alungul istoriei pe pamanturile noastre, dar totodata incerc sa inteleg ca fara niciun fel de influenta din partea acestora sau mai bine zis fara niciun fel de interactiune cu aceste popoare(mai avansate decat noi la momentul respectiv) nu stiu la ce nivel am fi fost, probabil destul de izolati in mijlocul Europei sau de ce nu un stat ca Elvetia spre exemplu.
Ai o parere proasta despre Romania dupa cum vad, si eu am, dar iti spun ca aceste 'simptome' sunt prezente peste tot in lume.
Spre exemplu daca vii in Italia de nord, iar apoi o sa mergi spre sud in orase mari de la Napoli in jos, o sa vezi o mare diferenta. O sa observi imediat diferenta de mentalitate si 'dificultatile de comunicare' intre cei din Torino sau Verona spre exemplu si unul din sud. Cum de altfel o sa observi diferenta intre orase ca Detroit, Los Angeles Miami si orase ca Washington, New York etc. sau cum de altfel observi diferenta la noi intre ceea ce vezi in sudul si estul tarii si ceea ce vezi in vest si nord. Si totusi ar fi mai mult decat imbecil un raspuns de genul ca toti moldovenii (din estul tarii, inclusiv cei din maretul Iasi) sunt mai incapabili, mai prosti decat clujenii spre exemplu. Nu poti fi rasist nici cu cocalarii sau cu ascultatorii de manele, nici cu romanii sau cu moldovenii asa cum o fac spre exemplu unii dintre italieni. Ne baga pe toti in aceeasi oala iar mi-e mi-a luat mult timp sa ii fac sa inteleaga ca lipsa de identitate nu cunoaste granite sau limite si ca respectul si educatia se castiga, nu se pretind in orice colt al lumii ai fi. Depinde doar cat de mult poate intelege fiecare din viata.

Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns (pentru nameuser):

Sau nu cunosti deloc istorie ori esti de foarte rea credinta. Citeste-l pe Miron Costin si vezi ce spune acesta despre moldoveni. Vezi si istoria intemeierii statului feudal Moldova si istoria de pana la unirea din 1859 si dupa aceea. Poate te strambi tu auzind limba romana, din ce afirmi este foarte clar de cine apartii.

| BCoMichael a răspuns:

Eu nu sunt tigan laughing

| nameuser a răspuns (pentru Cosmotel):

Pai daca au venit in Romania voastra si s-au invatat de la tarfele voastre, cum vrei sa se comporte?

Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Ai spus foarte clar de cine apartii. Esti prost crescut/a si fara un pic de bun simt. Nu mai vorbesc ca nu esti nici prea destept/desteapta de vii aici sa faci apologia comunistilor. Vai de capul tau!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Da sunt moldoveanca (oleaca ruska), si sunt de acord in intregime Alianta a Stricat TOT timp de 8 ani tara a fost readusa la standarte de PCRM si a venit Aie si in trei au stricat tot la-s ca vor fi alegeri si v-a zpura Alianta... Sus Republica Moldova

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Ha ha ha
Apropo de cind a venit AIE tot tiganii din Romania fug in Moldova si mai departe fug in Russia la bani tongue
Si tu BCoMichael vrei unire
Interesant cu ce gindesti?

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru nameuser):

Cu accentul lor poti sa innebunesti tongue

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Da Moldova a fost pin la AIE cu mult mai bogata salarii mari pensiile tot productele gazul, petrolul costau banuti