| FreakyHalloweenBoy a întrebat:

Pro sau contra (re)unirii Romaniei cu Republica Moldova? Argumentati big grin

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pro. Moldoveni au fost/sunt/si vor fi romani.

21 răspunsuri:
| AvalohAlyn a răspuns:

Pro.Pentru simplul fapt ca odata Republica Moldova a facut parte din Romania.Ei sunt romani, vorbesc romana si au aceeasi eroi istorici ca noi.

| mihaibrasov a răspuns:

Nu merita. Moldovenii sunt mai mandri ca sunt rusi decat romani, dar cand e vorba de unirea cu Romania, o vad ca pe o salvare. Cum sa ii scoatem pe ei din groapa, cand noi suntem dincolo de fundul propriei noastre gropi?
Plus ca ei inca voteaza partid comunist la putere, asa-s de isteti...

| ramona30 a răspuns:

Mai oameni buni nu mai fiti rai. Vorbiti de parca R. Moldova este o tara in Africa, si locuitorii ei sunt o rasa inferioara. Credeti-ma ca nu ne sunt inferiori cu nimic. Sunt oameni, vorbesc aceeasi limba, multi dintre ei sunt educati si dornici sa invete ceva in Romania.
Cu toate astea nici eu nu m-as grabi cu unirea. E prea devreme. Statele noastre terbuie sa se apropie treptat si apoi discutat. Sa nu uitam ca in R. Moldova traiesc si rusi si ucrainieni, gagauti, bulgari etc. Moldovenii sunt vreo 66%. In aceste conditii nu cred ca se poate pune problema unei uniri in urmatorii 20 de ani.
Am citit aici niste aberatii economice ca ne-ar trage in jos, ar fi tragedie pentru economia Romaniei. Sa fim seriosi. Cititi urmatorul articol si o sa vedeti ce inseamna aceasta unire doar din punct de vedere economic. http://www.basarabeni.ro/......rabia-580/

| ramona30 a răspuns:

Nu ma deranjeaza faptul ca multi romani sunt contra acestei idei. Este dreptul, au parerea lor, foarte bine. Ma deranjeaza ca ii consideram inapoiati sau o rasa inferioara. Culmea ipocriziei. Acceptam tiganii (in majoritate un neam de infractori si de nespalati sau imputiti) dar nu ii aceptam pe moldoveni. McDreamy, Спинесхиверс si Pater eu va sfatuiesc sa fiti mai moderati la adresa lor. Macar ca o reparatie morala.

| Gizăz a răspuns:

Contra! Suntem destul de săraci deja. Îți dai seama ce investiție trebuie făcută să aducem Moldova la un nivel cât de cât acceptabil? Eu am fost acolo și crede-mă că cele mai urâte orașe de la noi tot sunt mai frumoase ca cele mai arătoase de la ei.
Amintesc investiția enormă pe care RFG a făcut-o în RDG la unirea Germaniei. Noi nu suntem RFG să ne permitem. Oricum majoritatea sunt niște curve. Când sunt în CSI sunt ruși și când sunt în UE sunt români.
Îmi pare rău de acei câțiva studenți care se consideră cu adevărat români. Statului român nu-i rămâne decât să integreze pe cine se vrea român. Da, ideologic ar fi frumos dar trebuie să rămânem realiști. Uniți vom fi când va intra Moldova în UE dar nu văd asta în următorii 20 de ani(dacă va mai exista UE pâna atunci).

| Malphas a răspuns:

Contra.
Nu datorita economiei Republicii Moldova, ci din cauza atitudinii moldovenilor. Chiar daca ar vrea romanii sa se uneasca cu moldovenii, acestia, cel putin noua generatie, nu accepta ca sunt si ei romani. Se considera superiori.

Si chiar si asa, nu se va rezolva nimic in aceasta privinta doar pentru ca raspundem noi la o intrebare pe TPU. happy

Răspuns utilizator avertizat
| MagicSmile7 a răspuns:

"Se considera superiori","din cauza atitudinii moldovenilor". Majoritatea moldovenilor cred acelasi lucru despre voi[...]Sunt contra! In viitorul indepartat "poate"...

| Ana a răspuns:

Contra

| Dreamy a răspuns:

Pro...sa fim o tara mai mare si poate asa il detroneaza cineva pe Basescu

| AnnaMariaaa a răspuns:

Contra.Nu vreau sa traiesc in aceiasi tara cu moldovenii de peste prut si sa luam traditii si etc de la ei.

| Alecsa11 a răspuns:

Contra. Si-asa toti moldovenii vor sa vina aici de parca ar fi SUA. Daca s-ar rupe granita ar fi si mai rau.

| EllyFMS a răspuns:

Contra!

| Pater a răspuns:

Contra.din motive
economice-moldova se afla sub nivelul marii.ne ar trage si pe noi in jos
politice-daca R.M s ar uni cu Romania, imagineaza ti cum ar reactiona ungurii! Ba mai mult...gandeste te la rusiwinking
sociale-moldovenii vorbesc cu placere rusa(ma dezgusta),nu se considera romani, ci moldoveni, ele-sunt un pic cam usuratice, ei un pic cam prostuti
nu e indeajuns ca ei beneficiaza de burse si de ajutoare mult mai mari decat elevii/studentii romani?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu sint nici pro dar nici contra.Tot ce pot sa spun este ca timpul sa fie cu generatiile viitoare pentru care sper din toata inima sa nu mai existe frontierele granitelor, ale limbilor vorbite sau ale religiilor.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mai nu EU trebuie sa vreau.EI trebuie sa vrea.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

CONTRA! Stii de ce? Fiindca nu exista dragoste cu forta. Basarabenii mai sunt si nesimtiti pe deasupra. Adica, atunci cand le este bine canta in limba rusa, iar atunci cand dau de greu se vaita in limba romana.

| ValentinCN a răspuns:

PRO - argumentul meu este aici http://drept-md.com/moldova-news-in-limba-romana-sau-limba-rusa/
Limba rusa sufoca deja RM!

| 832574396 a răspuns:

Contra!

| paintkiler a răspuns:

Eu sund de acord reunii Moldova cu Rominia pentru ca oamenilor o sa le fie mai usor cu lucru

| smileekadze a răspuns:

Proo clar'EU sunt Moldovean toti spun contra da voi spunteti ca noi suntem mandri nici nu stiti ce suntem macar avem niste Prosti in parlament se joaca cu papuselele'Cand cu foarte multi ani in urma eram ca frati si surori''Noi eram uniti si luptam cu Tatarii si Ungarii ca ei navaleau pamanturile noastre 'totusi alegerea mea este PRO!