| anonim_4396 a întrebat:

Sal.

Deci eu am montate 20 de camere de supraveghere pe o suprsfata de 1000 mp la mine acasa...

Azi m-am trezit cu 8 dintre ele distruse..adica obiectivul era distrus.

Leam desfacut si erau bile de metal infipte in obiectiv...au tras cu airsoft pentru ca pe inregistrari se vede ca sta ceva sa tinteasca.

Paguba e de 4000 de lei...40 de milioane...

Stiu cine e si nu sta departe de mine.

Vreau sa stiu ce pedeapsa risca!

Iar daca e mai mica de 7 ani ma duc si ii calc in picioare.

Răspuns Câştigător
| KodrutZ a răspuns:

As pune maxim 2-3 camere si as face contract cu o firma de paza. Cu judecata pierzi o gramada de timp aiurea si nu rezolvi mai nimic. Nu vezi ca scapa cu omor fara sa faca o zi de pirnaie si tu crezi ca faci mare fis in cazul asta? Bine, speranta moare ultima, dar nu ti-as recomanda sa speri la prea mare lucru. Macar au de unde sa scoata bani aia, sau o sa stai sa le executi chilotii de pe ei? Ai sonde pe proprietate, mina de diamante, ce naiba faci cu atitea camere? In alta ordine de idei, cel mai bine ti-ai lua arma letala si ai trage in sticle in fiecare simbata, ca sa stie ca ai cu ce si iti mentii skilul de tragator in forma. Plus ceva petreceri cu motociclisti in weekend (fara gluma), ca sa stie ca ai spatele asigurat la o adica. Daca nu vrei sa te muti, cel mai practic ar trebui sa functioneze intimidarea. Nimic direct, doar chestii pe care sa le observe si sa le dea de gindit.
P.S. Timpul mi se pare cea mai valoroasa resursa in viata, alaturi de sanatate. Sau complementar, in fine. Nimic nu ar trebui sa te lege prea mult de un loc, cind pastrarea lui ar necesita sa iti consumi din ambele resurse mentionate mai sus. Nu de alta, dar banii ii pierzi/ii faci la loc, dar timpul trecut/pierdut nu se intoarce niciodata, oricite miliarde ai avea...

18 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Poti face plangere penala pentru distrugere, conform Codului penal, citez:
"ART. 253. Distrugerea
(1)Distrugerea, degradarea sau aducerea în stare de neîntrebuinţare a unui bun aparţinând altuia ori împiedicarea luării măsurilor de conservare sau de salvare a unui astfel de bun, precum şi înlăturarea măsurilor luate se pedepsesc cu închisoare de la 3 luni la 2 ani sau cu amendă.
6) Pentru faptele prevăzute în alin. (1) şi alin. (2) acţiunea penală se pune în mişcare la plângerea prealabilă a persoanei vătămate."
Daca faptasul este sub 14 ani nu raspunde penal dar pot fi amendati parintii pentru lipsa de supraveghere.
Intre 14-16 ani raspunde penal, daca se dovedeste ca a avut discernamant.
Pentru toti minorii intre 14-18 ani se ia o masura educativa, de regula neprivativa de libertate si doar in unele situatii masura educativa poate fi privativa de libertate, citez:
"ART.113.Limitele răspunderii penale
(1) Minorul care nu a împlinit vârsta de 14 ani nu răspunde penal.
(2) Minorul care are vârsta între 14 şi 16 ani răspunde penal numai dacă se dovedeşte că a săvârşit fapta cu discernământ.
(3) Minorul care a împlinit vârsta de 16 ani răspunde penal potrivit legii.
  ART.114.Consecinţele răspunderii penale
  (1) Faţă de minorul care, la data săvârşirii infracţiunii, avea vârsta cuprinsă între 14 şi 18 ani se ia o măsură educativă neprivativă de libertate.
(2) Faţă de minorul prevăzut în alin. (1) se poate lua o măsură educativă privativă de libertate în următoarele cazuri:
  a) dacă a mai săvârşit o infracţiune, pentru care i s-a aplicat o  măsură educativă ce a fost executată ori a cărei executare a început înainte de comiterea infracţiunii pentru care este judecat;
  b) atunci când pedeapsa prevăzută de lege pentru infracţiunea săvârşită  este închisoarea de 7 ani sau mai mare ori detenţiunea pe viaţă.
  ART.115. Măsurile educative
(1) Măsurile educative sunt neprivative de libertate sau privative de libertate.
1. Măsurile educative neprivative de libertate sunt:
a) stagiul de formare civică;
b) supravegherea;
c) consemnarea la sfârşit de săptămână;
d) asistarea zilnică.
2. Măsurile educative privative de libertate sunt:
a) internarea într-un centru educativ;
b) internarea într-un centru de detenţie.
  (2) Alegerea măsurii educative care urmează să fie luată faţă de minor  se face, în condiţiile art. 114, potrivit criteriilor prevăzute în art. 74. "

| darrio2007 a răspuns:

Buni tintasi trebuie sa fi fost.Si daca ii calci in picioare ce rezolvi? Veti fi colegi de camera(celula).

| ivanhoe a răspuns:

Pai daca ai sa-l calci prea tare in picioare ai sa iei tu peste 7 ani... Stii sigur cine e sau banuiesti? Ai martori, l-a vazut cineva sau vreo camera de supraveghere? Nu de una de alta, dar fara lucrurile astea nu faci nimic le politie sau pe la tribunal... Oricum, bafta!

| anonim_4396 explică (pentru ivanhoe):

Pai dar nu am zis clar ca se vede pe inregistrari cum la impusca?
Ei credeau ca nu sunt functionale...
Se vede fata si in plus imi sunt dusmani de ceva vreme.
Sa intamplat noaptea.

Daca e sa ii calc in picioare o fac calumea...ii las in scaun cu rotile pentru ce au facut.

| ivanhoe a răspuns (pentru anonim_4396):

Calcatul in picioare nu e o solutie, cu toate ca la un prim impuls as reactiona la fel. Vei fi despagubit si daca are norocul scapa doar cu o amenda. Eu zic ca e destul pentru respectivul. Asta doar daca nu se scalda in bani...In plus, zici ca au folosit o arma. Probabil ca trebuie sa aiba si un permis.

| KodrutZ a răspuns (pentru ivanhoe):

Lasa-l breh sa ii calce in picioare. MIliarde de camere de supraveghere, mdah. Dujmani, calc, fac, dreg. Refuz sa cred ca un om cinstit si de buna credinta isi face citamai matrixu' pe proprietate. Plus ca mai zicea prin alta intrebare ca ii e frica ca moare si ramine fiica-sa singura. Pai daca ai copil, atunci orice decizie o iei prin prisma a cum il va afecta ce faci. In cazul de fata, nu calci pe nimeni in picioare. Te muti, in cel mai rau caz.

| anonim_4396 explică (pentru ivanhoe):

Cel mai probabil vor intra la inchisoare si eu voi primii banii pe camere...

Iar daca scapa cu amenda..fii sigur ca nu va fi una mica

| anonim_4396 explică (pentru KodrutZ):

Tu cum ai reactiona intro astfel de situatie?

In nici un caz nu ma voi muta...

Ii voi da in judecata pentru distrugere.

Iar daca nu imi recuperez banii si ei nu se duc la beci...praful se alege de ei

| anonim_4396 explică (pentru KodrutZ):

Au mai intrat hotii si am pus 5 camere.dar de cand am vorbit cu niste soferi si isi tin masinile la mine in curte am mai montat 15.

Probabil imi voi face un permis de port arma dar nu vreau sa patesc ca Drian Iovan... oricum pe el nu lau bagat la beci.

Petreceri dau dar cu unchii mei.happy

Probabil voi gasi o metoda sa ii intimediez dar nu direct...cel putin vreau sa recuperez banii...

| KodrutZ a răspuns (pentru anonim_4396):

Pai daca iti iei arma trage la picioare, nu sa ii omori. Bine, in caz ca se ajunge la asa ceva, dupa ce impusti boul pe proprietatea ta, te duci repede la el, ii *** una de il adormi, si dupa aia il bandajezi sa nu moara naibii. Foarte important. Daca vrei sa ii omori si sa scapi, calca-i cu masina. Iei cu suspendare garantat. Desigur ca trebuie' sa o faci cit sa fie accident, sa nu fii beat, sa regreti fapta, etc.

| anonim_4396 explică (pentru KodrutZ):

laughing asta cu masina e interesanta...mai facut curios sa stii.

| KodrutZ a răspuns (pentru anonim_4396):

Hehe, totusi ar fi de evitat. Nu de alta, dar un om e om, nu e ca si cum ai calca un ciine. Faza e ca daca dai unui idiot o bita in cap dupa ce ti-a spart usa si a intrat peste tine in casa si boul moare, pici prost. Mult mai prost decit daca conduci cu 200 pe ora si omori o familie intreaga care circula corect.

| anonim_4396 explică (pentru KodrutZ):

Da...am vazut cazul..cica acum vor pune despartitoare de sensuri.

Nu de alta dar nu as merge atat de departe...

O sa le bag un proces si vad eu.

| KodrutZ a răspuns (pentru anonim_4396):

A patit si un prieten de-al lui taica-meu o faza de-asta. Vina lui. Conducea ca idiotul un papuc si a dat peste unul. Ala a murit, asta a fost si el ranit binisor pe la picioare dar s-a recuperat ok. Fara pile, fara sa fie eu-stiu-cine, fara spagi, a scapat cu suspendare. Desi era vina lui 100%. Bine, nu avea circumstante agravante gen alcool, dar si cu alcoolul e destul de greu sa ii bage la bulau sau sa ii lase fara permis pe viata, cum ar merita. Legea e de rahat. Fa-ti dosar cu toate facturile de achizitie de la camere, samd, ca sigur o sa ai nevoie. Cel mai practic ar fi sa iti faci asigurare pe proprietate si sa incluzi si camerele/alte obiecte cu risc.

| KodrutZ a răspuns (pentru KodrutZ):

"Dat peste unul" adica "dat peste alta masina" si nu un pieton.

| anonim_4396 explică (pentru KodrutZ):

Multumesc pentru ajutor!

| KodrutZ a răspuns (pentru anonim_4396):

N-ai pen' ce. Daca te injur la ariile de IT asta nu inseamna ca nu pot sa te ajut aici.winking

| anonim_4396 explică (pentru KodrutZ):

happy

| KodrutZ a răspuns (pentru anonim_4396):

As pune maxim 2-3 camere si as face contract cu o firma de paza. Cu judecata pierzi o gramada de timp aiurea si nu rezolvi mai nimic. Nu vezi ca scapa cu omor fara sa faca o zi de pirnaie si tu crezi ca faci mare fis in cazul asta? Bine, speranta moare ultima, dar nu ti-as recomanda sa speri la prea mare lucru. Macar au de unde sa scoata bani aia, sau o sa stai sa le executi chilotii de pe ei? Ai sonde pe proprietate, mina de diamante, ce naiba faci cu atitea camere? In alta ordine de idei, cel mai bine ti-ai lua arma letala si ai trage in sticle in fiecare simbata, ca sa stie ca ai cu ce si iti mentii skilul de tragator in forma. Plus ceva petreceri cu motociclisti in weekend (fara gluma), ca sa stie ca ai spatele asigurat la o adica. Daca nu vrei sa te muti, cel mai practic ar trebui sa functioneze intimidarea. Nimic direct, doar chestii pe care sa le observe si sa le dea de gindit.
P.S. Timpul mi se pare cea mai valoroasa resursa in viata, alaturi de sanatate. Sau complementar, in fine. Nimic nu ar trebui sa te lege prea mult de un loc, cind pastrarea lui ar necesita sa iti consumi din ambele resurse mentionate mai sus. Nu de alta, dar banii ii pierzi/ii faci la loc, dar timpul trecut/pierdut nu se intoarce niciodata, oricite miliarde ai avea...