| Swaitzy a întrebat:

Acum 2 zile mi-am luat un scuter cu motor sub 50 cc inmatriculat la primarie. Intrebarea mea este daca pot circula cu el pe drumurile europene (E 581 de ex.) sau pe raza altor judete, sau daca are vreo legatura faptul ca eu inca nu sunt trecut in acte ca proprietar. Multumesc

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Conform OUG 195/2002, cu md. si compl. ulterioare, citez:
"ART.74.(1) Pe autostrăzi este interzisă circulaţia pietonilor, a autovehiculelor cu gabarite sau mase depăşite, fără autorizaţie specială de transport eliberată de administratorul drumului public, conform reglementarilor în vigoare, a vehiculelor cu tracţiune animala, a animalelor, a vehiculelor trase sau împinse cu mana, a bicicletelor şi mopedelor, a tractoarelor şi maşinilor autopropulsate pentru lucrări agricole, precum şi a vehiculelor care, prin construcţie sau din alte cauze, nu pot depăşi viteza de 50 km/h."
Fata de aceasta prevedere circulatia mopedelor este permisa pe toate celelalte categorii de drumuri publice, fiind interzisa doar pe autostrazi.
Atata timp cat este inregistrat poti circula oriunde cu mopedul, daca ai permis de conducere, cel putin de categoria AM.

4 răspunsuri:
| viotedy a răspuns:

Pe autostrada n-ai voie.Nu conteaza cine e proprietar, sa fie actele ok.

| dge18 a răspuns:

Pai poti circula pe drumurile Europene, Judetene, Comunale daca depaseste limina minima legala de 30 la ora. Ca la mai putin de 30 la ora primesti instant amenda happy Si pe autostrada n-ai voie cu scutere in general ca nu prind prin constructie mai mult de 50 la ora.

| angel74dm a răspuns (pentru dge18):

Scuterele sunt limitate din fabrică la 45 km/h, aşa că 30-ul ăsta nu ştiu de unde l-ai scos... Amendă primeşti doar în Germania şi în alte ţări europene la peste 25 km/h, deoarece acolo aşa este legea, scuterele şi mopedele au voie cu maxim 25 km/h. La noi primeşti amendă doar dacă depăşeşti viteza legală, să zicem 50 km/h în localitate. Iar pe autostradă nu ai voie cu scutere nu pentru că nu prind din construcţie 50 km/h, (majoritatea merg cu 70 km/h) ci pentru că aşa e legea...

| Swaitzy explică (pentru angel74dm):

Al meu are 120 km/h in bord. Aprilia Pegaso 50 GT